کد خبر : 313228
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۹:۲۰
-

لزوم ایجاد فضای گفتمان سازی در دانشگاه‌ها

لزوم ایجاد فضای گفتمان سازی در دانشگاه‌ها

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها بر لزوم ایجاد مدیریت و فضای گفتمان سازی تاکید کرد و گفت: باید فضاهای حضوری و چهره به چهره برای دانشجویان فراهم کرد تا دانشجویان بتوانند در چارچوب های مشخص و قانونمند صحبتهای خود و عقاید و اندیشه‌های خود را بیان کنند. باید تعامل خوب با دانشجویان فراهم کرد تا حرفهای آنها شنیده شود و قطعا این مساله کمک به مدیریت فضای گفتمان می‌کند. بدون شک بخشی از عملیات نظام سلطه برای زمین زدن انقلاب اسلامی در حوزه معرفتی، با این اقدامات خنثی می‌شود و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

به گزارش عصرقائم، حجت الاسلام فاطمی پور معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها در نشست مسئولان دبیرخانه‌های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاه‌های علوم پزشکی، به ارائه سخن در خصوص اهمیت نماز بخصوص در فضاهای دانشگاهی پرداخت و گفت: رسالت شما کارشناسان و مسوولان ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز در دانشگاهها، ایجاد انگیزه و میل دانشجویان به فرایض دینی و مذهبی است.

وی خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برنامه های مدونی برای توسعه و ترویج اقامه نماز داشته باشیم و اقامه نماز جماعت بهترین ظرفیت برای بهبود سبک زندگی دینی و اسلامی است.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها بر لزوم افزایش سطح کیفیت نمازهای جماعت در سطح دانشگاهها تاکید کرد و گفت: یکی از راههای ارتقاء و افزایش سطح کیفی نمازهای جماعت در سطح دانشگاهها و خوابگاههای دانشجویی، فراهم کردن فضاها و امکانات مناسب از جمله نمازخانه و امام جماعت مناسب است که تاثیرگذاری زیادی بر روی افراد می گذارد و گاهی اوقات حتی یک فرد مثل امام جماعت می تواند تاثیرگذاری بسیار زیادی نسبت به رفتار و شخصیت فرد بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: ما باید بهره وری حداکثری از نماز در محیط دانشگاهی انجام دهیم و نگاه مان به ستاد اقامه نماز و موضوع نماز و مساله نمازجماعت جدی و عمقی باشد. نمازهای جماعت ما از حالت شکلی باید خارج شود.

حجت الاسلام فاطمی پور خطاب به مسئولان دبیرخانه های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاههای علوم پزشکی گفت: شما باید جلسات همفکری با امامان جماعات دانشگاهها و خوابگاههای خود داشته باشید و تجربیات خود را به صورت هدفمند به اشتراک بگذارید. توجه به ظرفیتهای آموزشی یکی از مهمترین گامها برای توسعه و پیشرفت است و بدون شک برگزاری کارگاههای آموزشی با حضور امامان جماعت بعد از انتخاب افراد مناسب برای اقامه نماز، از اهمیت خاصی برخوردار است.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاهها گفت: برای توسعه فرهنگ دینی و قرآنی و همچنین ترویج فرهنگ نماز و سبک زندگی باید مسیر را هدفمند و روشن انتخاب کنیم و راهی جز این نداریم. دعوای جمهوری اسلامی با نظام سلطه، دعوای سبک زندگی و دعوای حکمرانی است. آمریکا، جمهوری اسلامی را به عنوان یک رقیب جدی می بینید و تلاش می کند ما را با خود همراه و همسو کند و ما نیز با این نگاه وارد میدان شویم و از همه ظرفیتهای خود برای حفظ دین، هویت و گفتمان خود استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ظرفیتها برای پاسخگویی به رفع شبهات بخصوص در فضاهای دانشگاهی، نماز و نمازجماعت است، خاطرنشان کرد: ما باید کارهای قرآنی را در حاشیه نماز جماعت انجام دهیم. ضمن اینکه پاسخگویی به سئوالات و شبهات دانشجویان بهتر است درحاشیه نماز صورت گیرد. همچنین می توان جلسات تبیینی و معرفتی خود را در کنار اقامه نماز به صورت هنرمندانه وهوشمندانه انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: ماموریت سازمان سیا در داخل کشور، کشاندن مردم به اغتشاشات است. نقطه مقابل این اتفاق، این است که ما باید از هرچه در اختیار داریم، استفاده کرده و سرمایه اجتماعی نظام را بالا ببریم.

حجت الاسلام فاطمی پور گفت: یکی از مهمترین فرصتها که برای افزایش سرمایه های اجتماعی در اختیار داریم، بدون شک فضاهای جمعی بخصوص فضاهای جمعی حوزه دینی و سبک زندگی دینی مردم است و باید از همه این ابزارها و ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا مردم ره سبک زندگی دینی امیدوار شوند.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: همه ما باید از فضای اندیشه و تعقل و استدلال استقبال کنیم. طبیعتا تبلیغات منفی روی این موضوع می‌شود و فضاسازی می‌کنند که انگار کرسی آزاداندیشی مصونیت ندارد، حرف‌های ما را ضبط می‌کنند، بعد از برگزاری با ما برخورد می‌کنند و در همین درگیری‌ها و اغتشاشات، تندترین رفتارها در دانشگاه بعضا توسط معترضین انجام می‌شود و وقتی به آن‌ها می‌گویند اگر اعتراض دارید بیایید صحبت کنید می‌گویند ما صحبتی نداریم، ما اعتراض داریم! این فضایی غیرمنطقی است؛ اگر اعتراضی هم دارند باید مشخص شود به چه چیزی اعتراض دارند و برچه اساسی معترض هستند و داده‌هایی که موجب اعتراض‌شان شده چیست باید دید حرف طرف مقابل چیست و باید اجازه دفاع و بیان استدلال به او هم داد.

وی گفت: دست‌هایی وجود دارد که علاقه ندارند فضای آزاداندیشی و گفت‌وگو در دانشگاه شکل بگیرد و اتفاقا علاقه مندند که فضای تنش و درگیری و اغتشاش در دانشگاه گسترش پیدا کند بنابراین ما هم در گذشته و هم امروز تلاش کردیم و فکر می‌کنیم اغتشاشات که حسابش جداست، اما راه حل درست اعتراضات، تریبون آزاد در دانشگاه‌ها و کرسی آزاداندیشی است. این بسترها البته سالیان سال در دانشگاه‌ها وجود دارد و مورد استفاده قرار گرفته و تجربه‌های موفقی در این حوزه‌ها داریم و البته که می‌تواند افزایش و توسعه پیدا کند و نشانی از بلوغ اجتماعی و سیاسی و فهم متعالی در آموزش عالی باشد و به هر مسئله‌ای اعتراضی دارند کاملا دسته‌بندی شده و علمی بیایند بگویند چرا این اعتراض را دارند و مبنای حرف و استدلالشان چیست و بعد هم اجازه بدهند دیگران نقدشان کنند.

همچنین در در ادامه این نشست دکتر اصغر قربانی عضو هیات علمی و متخصص اطفال و نوزادان مرکز آموزشی درمانی بهارلو و استاد نمونه ستاد اقامه نماز کشور، در خصوص احکام نماز خاص بیماران از جمله وضو، تیمم، وضوی جبیره‌ای، تیمم نیابتی و … در شرایط مختلف اختیاری و اضطراری به شرکت کنندگان در این کارگاه آموزش داد.

عضو هیات علمی مرکز آموزشی درمانی بهارلو، همچنین طریقه اقامه نماز را با توجه به وضعیت های مختلف بیمار به صورت تئوری و عملی به تفصیل برای شرکت کنندگان تبیین و تشریح کرد.

در این کارگاه ابزار و وسایل ابتکاری که در مرکز آموزشی درمانی بهارلو برای تسهیل در ادای فریضه نماز در اتاق ها و بخش های بیمارستان وجود دارد به حضار معرفی و در خصوص روش های استفاده از آنها توضیحات لازم داده شد.

متخصص کودکان و نوزادان بیمارستان بهارلو تهران در این نشست در جمع حاضران گفت: با توجه به پژوهش‌های متعدد صورت گرفته در داخل و خارج کشور ثابت شده که باورهای بیماران و پزشکان تاثیر مثبت و معناداری بر روی سلامت بیماران داشته است.

دکتر اصغر قربانی افزود: سلامت از موضوع‌های بسیار مهم بشر در طی سال‌های اخیر بوده و در تعریف سازمان جهانی بهداشت، فردی به عنوان فرد سالم تلقی می‌شود که در سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی سالم باشد.

وی تصریح کرد: پس از این پژوهش‌ها، سازمان جهانی بهداشت بعد چهارمی نیز به ابعاد فرد سالم اضافه کرد که آن سلامت معنوی است.

متخصص کودکان و نوزادان بیمارستان بهارلو تهران اضافه کرد: خود سلامت معنوی نیز شامل ۴ بخش است که هدفمند بودن زندگی از نظر فردی و اجتماعی، ایمان به مبدا و معاد، اخلاقیات و مناسک فردی و اجتماعی از بخش‌های آن به شمار می‌روند.

دکتر قربانی بیان داشت: در بخش مناسک فردی و اجتماعی در دین مبین اسلام، نماز نقش و جایگاه ویژه‌ای داشته و در بیمارستان‌ها نیاز است که نسبت به ادای فرائض دینی از جمله نماز توجه ویژه‌ای شود و بیمار احساس آرامش کند.

همچنین در این نشست حجت الاسلام رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه درخصوص مسائلی همچون راههای مقابله با جنگ شناختی و بی حجابی بیاناتی ارائه کرد و گفت: نقشه خوانی دشمن، استحکام خانواده، جهاد تبیین، استفاده از ابزار و بستر هنر، مقابله فرهنگی و تهاجم فعالانه از جمله راههای موثر در مسیر مقابله با جنگ شناختی است.

وی همچنین به تکنیک های سیاه نمایی دشمنان در حوزه رسانه اشاره کرد و فگت: تاکتیک قطره چکانی، ارائه پیشگویی، دروغ بزرگ، پاره ای از حقیقت، شایعه؛ برچسب زدن، کلی گویی، ترور شخصیت نیز از جمله ترفندهای دشمنان در این مسیر است.

رکوفیان همچنین به اهداف دشمنان و تاثیرگذاری بر افکار عمومی اشاره کرد و گفت: دچارابهام گذاشتن افکار مردم، مایوس سازی مردم و مدیران، تغییر ارزشها و باورهای دینی مردم و ترویج اباحه گری و فاسد اخلاقی از جمله نیت واهداف شوم معاندان و دشمنان نظام است.

وی همچنین در این نشست به معرفی چند کتاب و فیلم و همچنین پویانمایی با موضوع عفاف و حجاب و نماز برای رده های سنی جوانان، نوجوانان و کودکان پرداخت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، همچنین سید علی مهدیان معاون برنامه ریزی نظارت وارزیابی ستاد اقامه نماز کشور در جمع مسوولان دبیرخانه های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاههای علوم پزشکی در خصوص اهمیت موضوع نماز در میان دانشجویان و معرفی سامانه های ستاد اقامه نماز کشور مطالبی بیان کرد.

 لزوم ایجاد فضای گفتمان سازی در دانشگاه‌ها
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بیست − یک =