کد خبر : 299031
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۰
-

شگفت‌انگیزترین تونل‌های جهان

شگفت‌انگیزترین تونل‌های جهان

تونل، یکی از مسیرهای ارتباطی مورد علاقه انسان‌هاست، چه آن زمان‌ که انسان نخستین با استفاده از روش‌های حفاری دستی به منظور ساخت فضای مناسب برای زندگی یا کوتاه کردن مسیر و مرتبط کردن سریع‌تر راه‌ها با استفاده از این کار اولین گام را در مهندسی کردن راه‌ها برداشت؛ یا حتی چند هزار سال بعد زمانی که اولین تونل‌های جدی با روش انفجار باروت ساخته شدند؛ و چه امروز که زدن تونل‌های مدرن و سخت در مسیرهای کوهستانی حمل و نقل را برای ما راحت‌تر کرده‌ است.

به گزارش عصرقائم، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: گاهی این تونل‌ها فقط یک مسیر ارتباطی نیستند، جذابیت و داستانی که پشت هر تونل وجود دارد، آن‌ها را به یک مکان گردشگری مهم در جهان تبدیل کرده ‌است. در پرونده امروز زندگی‌سلام با معروف‌ترین و البته جذاب‌ترین تونل‌های جهان یا همان راهروی لوله‌مانند زیرزمینی یا دور پوشیده آشنا خواهیم شد.

این ۱۳نفر و یک تونل فوق‌خطرناک

در کدام کشور؟ تونل گولیانگ در چین

این تونل پرماجرا در طول پنج سال بعد از این که دولت چین به این نتیجه رسید که روی این پروژه که فقط قرار است توسط ۳۰۰ نفر استفاده شود، چندین میلیون هزینه نکند، توسط ۱۳ نفر روستایی ساخته شد! آن‌ها توانستند در این مدت، تونلی ۱۲۰۰ متری را در دل صخره‌ها بکنند اما چون افراد حرفه‌ای نبودند، متاسفانه تعدادی از آن‌ها هم در این راه کشته شدند. عرض این جاده تونلی ۴ متر است و دو وسیله به سختی می‌توانند از  کنار هم در این تونل عبور کنند. این جاده تونلی فوق خطرناک دارای تعداد زیادی حفره رو به دره است. سطح جاده و دیواره‌های تونل به دلیل نوع ابزاری که روستاییان برای ساخت آن استفاده کرده اند، بسیار سفت و محکم است و از این نظر امنیت بالایی دارد؛ اما باید گفت که جاده تونلی گولیانگ چین در فصل‌های سرما و در شرایطی که جاده خیس باشد، بسیار لغزنده و خطرناک می‌شود و تا امروز، تصادفات و اتفاقات رانندگی دلخراشی در این مسیر رخ داده است.

تونلی در کف دریا

در کدام کشور؟ تونل مانش (یا زیرآبی) در فرانسه

تونل مانش یکی از خاص‌ترین تونل‌های جهان است و بلندترین طول مسیر تونلی در زیر دریا را دارد. این تونل در دهه‌ پایانی قرن بیستم ساخته شده‌است که امروزه به‌نام یوروتونل هم شناخته می‌شود؛ در حقیقت تونل مانش، انگلیس را به اتحادیه اروپا وصل کرده است.  این تونل در پایین‌ترین عمق یعنی ۷۵ متر زیر بستر دریا قرار دارد. طول تونل در زیر آب به ۳۷.۹ کیلومتر می‌رسد که بلندترین طول تونل زیرآبی در جهان محسوب می‌شود. فرایند حفر تونل مانش، فرایندی کم‌سابقه در صنعت حفاری بوده که  در دسامبر ۱۹۸۷ شروع و ظاهرا از همان ابتدا در فرانسه و انگلیس با مشکلات زیادی برای حفاری همراه بوده است. ماشین‌های حفاری از همان ابتدا با ورود آب به تونل روبه‌رو شدند اما سرانجام  در اول دسامبر ۱۹۹۳، یک کارگر بریتانیایی و یک کارگر فرانسوی در محل تلاقی دو تونل به‌هم رسیدند و این تونل تکمیل شد. بیشتر ماشین‌ها و دستگاه‌های حفر تونلی که در این پروژه استفاده شدند، دو برابر یک زمین فوتبال طول داشتند و قادر بودند روزی ۲۵۰ فوت تونل حفر کنند. با این حال حفر تونل شش سال طول کشید.

تونلی خاص و طرفدار محیط‌زیست

در کدام کشور؟ تونل ژونگ‌ نانشان در چین

تونل ژونگ‌نانشان، جزو زیباترین و البته عجیب‌ترین تونل‌های جهان است. با ورود به این تونل، محو تماشای پیرامون خود می‌شوید. از گل و گیاهان اطراف گرفته که باعث شده لقب تونل طرفدار محیط‌زیست را به این تونل بدهند تا نورپردازی های زیبا و رنگارنگ، همگی جزو جذابیت های این تونل هستند.

تونلی شبیه نقاشی و دارای ۵ باند

در کدام کشور؟ تونل «یربا بوئنا» و «یوتا» در آمریکا

برای گذشتن از پل خلیج سانفرانسیسکو-اوکلند، رانندگان باید از طریق تونل جزیره یربابوئنا از این جزیره عبور کنند. این تونل که در سال ۱۹۳۶ تکمیل شد، هنوز هم یکی از عریض‌ترین تونل‌های دنیاست و ۷۶ فوت عرض(۲۳ متر) و ۵۸ فوت(۱۷ متر) ارتفاع دارد. برای تسهیل انتقال خودروها روی این پل، تونل با دو عرشه که هر کدام پنج لاین دارد، ساخته شده است. بعد از این تونل، یک پل هوایی قرار دارد که لذت عبور از این تونل را دوچندان کرده است.

یکی دیگر از تونل های خاص آمریکا، تونل پارک ملی یوتاست که وقتی از بیرون به این تونل نگاه می‌کنید، بیشتر شبیه یک نقاشی عظیم روی یک سنگ بزرگ است. اطراف این تونل با صخره‌های عظیم و درختان سرسبز بلند احاطه شده و نمایی خارق‌العاده به این مکان داده است.

برآورده‌شدن آرزوهای زوج ها در این تونل!

در کدام کشور؟ تونل عشق در اوکراین

ارتش اوکراین در دوران جنگ سرد برای استتار و انجام عملیات گوناگون این مکان را ساخت و پس از پایان جنگ هم آن را به حال خود رها کرد. این تونل در واقع مسیری از یک ریل قطار غیرفعال و متروکه است. جایی که به دلیل متروکه شدن در طول سال‌ها می‌توانست تبدیل به خرابه‌ای تاریک و حتی ترسناک شود اما امروزه به محلی گردشگری تغییر هویت داده‌ است. تونل عشق در خارج از روستای کلوان واقع در غرب کی یف و شمال شرق لویو واقع شده‌است. این گذرگاه حدود ۳ تا ۴ مایل(۵ تا ۶ کیلومتر) امتداد یافته و چهره مسیر را به شکل جنگلی سرسبز درآورده است؛ اما تونل به خودی خود در حدود ۵ کیلومتر ادامه دارد. در فصل‌های بهار و تابستان و زمانی که آب‌وهوا برای رویش گیاهان مناسب‌تر می‌شود؛ تونل عشق به طور کامل به رنگ سبز در می‌آید و به مکانی حیرت ‌انگیز و تماشایی تبدیل می‌شود. زوج‌های جوان با عبور از این تونل آرزویی می‌کنند و معتقدند تنها کسانی که عشق حقیقی دارند، آرزویشان محقق می‌شود.

طولانی ترین تونل جهان در میان آلپ

در کدام کشور؟ تونل گوتارد در سوئیس

گوتارد، طولانی‌ترین تونل جهان به طول ۵۷ کیلومتر است. رکورد طولانی‌ترین تونل جهان پیش از این متعلق به تونل سیکان به طول ۵۳.۹ کیلومتر  در ژاپن بوده است. گوتارد، شمال به جنوب سوئیس را از میان کوه‌های آلپ به هم وصل می‌کند.  ساخت  این تونل حدود ۱۷ سال پیش آغاز شده و بیش از ۱۶ میلیارد دلار هزینه دربرداشته است. با  ساخت این تونل مسافران می‌توانند در مدت ۲۰ دقیقه از کوهستان آلپ عبور کنند و ضمن لذت بردن از مناظر کوهستانی، زمان سفر بین زوریخ و میلان(ایتالیا) را  حدود نیم ساعت کاهش دهند. افتتاح این تونل انقلابی در زمینه صنعت ترابری در اروپا بود.

تنها تونل دومنظوره جهان

در کدام کشور؟ تونل اسمارت در مالزی

تونل اسمارت، اولین و تنها تونل دو منظوره جهان است که یک ابرسازه بسیار خلاق به لحاظ مهندسی محسوب می‌شود که در سه طبقه ساخته شده است. این تونل هیجان انگیز ۹.۷ کیلومتر طول دارد  و احداث آن در سال ۲۰۰۷ به پایان رسید. تونل اسمارت ابتدا به‌عنوان مسیری برای انحراف آب‌های خروشان و سیلاب‌های رودخانه‌ای در نظر گرفته شده بود ولی سپس با یک ایده جالب و خلاقانه و با در نظرگرفتن قطر داخلی آن (۱۱.۸ متر) به گونه‌ای طراحی شد که بتواند در زمان‌های غیر اضطراری که جریان آب چندان قوی نیست به‌عنوان تونل رفت و آمدی برای وسایل نقلیه به منظور کم‌کردن بار ترافیکی یکی از شاهراه‌های مهم و شلوغ شهر استفاده شود.

نورپردازی خیره‌کننده و ۲۵ کیلومتری

در کدام کشور؟ تونل لائردال در نروژ

تونل لائردال یکی از طولانی‌ترین تونل‌های جهان به طول ۲۴.۵ کیلومتر در کشور نروژ، میان شهرهای اورلند و لائردال واقع‌ شده ‌است. باید بدانید این تونل قدمت خاصی ندارد و جزو سازه‌های جدید است که در سال ۲۰۰۸ ساخته‌ شده است اما با وجود قدمت کم، طرفداران زیادی در سراسر دنیا به دلیل خاص بودنش دارد و لقب زیباترین تونل جهان را به خود اختصاص داده است. در تونل لائردال علاوه بر سه غار اصلی، ۱۵ نقطه برای استراحت رانندگان در نظر گرفته‌شده است. در تمام مسیر تونل از نورپردازی‌هایی با رنگ‌های متفاوت استفاده شده که این نورپردازی‌های جذاب آن جا را به یک جاذبه گردشگری برای مسافران تبدیل کرده‌ است.

منابع این پرونده: عجیب‌ترین، کجارو، عصرایران

شگفت‌انگیزترین تونل‌های جهان
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =