کد خبر : 317344
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
-

نقدها با زبان طنز قابل تحمل می‌شوند

نقدها با زبان طنز قابل تحمل می‌شوند

معاون سیما ضمن تقدیر از برنامه «پاورقی» شبکه دو اظهار کرد: بر اساس آمارهای دریافتی از امور مخاطبان ۱۶۲ این برنامه از جمله برنامه‌هایی در سیماست که بیشترین آمار رضایت و تشکر مخاطبان را دارد و بر این اساس می‌شود برای بازپخش آن از دیگر شبکه‌ها برنامه‌ریزی کرد.

به گزارش عصرقائم، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، محسن برمهانی ـ معاون سیما ـ در جمع عوامل برنامه «پاورقی» در سخنانی گفت: در جریان غائله اخیر و فتنه‌انگیزی دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی، شبکه های معاند آرایش جنگی داشتند و نفرت و دروغ پراکنی این بنگاه های خبری بی امان در جریان بود.

وی ادامه داد: در مقابل ذات شبکه‌های رسانه ملی متناسب با نیازهای رسانه‌ای و ذائقه‌های مختلف مخاطبان است اما لازم بود تا ایده و فکر برنامه‌ای با محتوای رصد فضای مجازی و مقابله با این هجمه رسانه‌ای طراحی و شکل بگیرد که این مهم به ابتکار شبکه دو رقم خورد.

معاون سیما خاطرنشان کرد: این برنامه از استانداردهای لازم و ریتم مناسبی برخوردار بوده و توانسته است تاثیر خود را در جامعه بگذارد و به همین دلیل لازم دیدم از زحمات مدیر شبکه دو و عوامل برنامه قدردانی کنم؛ چراکه بی شک در جریان این جنگ رسانه‌ای یک سنگر جدی و استراتژیک را حفظ کرده‌اید.

نقدها با زبان طنز قابل تحمل می‌شوند

رویکرد «پاورقی» با تغییر فضای کشور باید تغییر کند

برمهانی با اشاره به این که «جهاد تبیین» به عنوان واجب شرعی بر ما تکلیف شده و همان طور که در فرمایش‌های مقام معظم رهبری بر آن تاکید شده است، تاکید کرد: ما به عنوان رسانه وظیفه داریم درباره‌ی جهاد تبیین قالب و فرم جذاب برای ارائه پیام طراحی و ایجاد کنیم که خوشبختانه «پاورقی» توانسته است این مهم را به انجام برساند و طبیعتا با توجه به تغییر فضای کشور، باید به لحاظ رویکرد تغییراتی نیز داشته باشد.

او یادآور شد: می‌دانیم حقیقت حاکم بر فضای عمومی جامعه از القائات فضای مجازی متفاوت است و هرآن چه که در فضای مجازی وجود دارد لزوما انعکاس واقعیات موجود نیست.

برمهانی تصریح کرد: اجازه ندهید یاوه گویی و تخریب ها، بر کار شما خدشه‌ای وارد کند. از سوی دیگر حفظ اخلاص در ادامه کار بسیار مهم است چرا که این اخلاص بسیار اثرگذار است و باعث می شود پیام شما بر قلب مخاطب بنشیند و امیدواریم این اثر ماندگاری شود.

این برنامه نیازمند زایش و نو شدن است

در ادامه سلیم غفوری، قائم مقام معاون سیما با اشاره به اینکه برنامه‌ای با محتوای طنز سیاسی از گونه‌هایی است که سال‌های گذشته در رسانه ملی مهجور مانده بود، گفت: بسیاری از حرف های مهم و جدی را می توان با زبان طنز بیان کرد و این نقد در خیلی مواقع می تواند راهگشا باشد همان طور که در دهه هفتاد، طنز «گل آقا» را عموم مردم دوست داشتند. با زبان طنز و شوخی، نقدها قابل تحمل می‌شود و این اتفاق هم اکنون در برنامه «پاورقی» رخ داده است.

وی تصریح کرد: «پاورقی» در فتنه‌هایی که این اواخر در کشور شکل گرفت، متولد شد و کار خود را به خوبی انجام داد اما از این پس باید جدی‌تر به این مساله نگاه کرد و اتاق فکر این برنامه باید برای بعد از این حوادث خط مشی و طراحی داشته باشد.

او ادامه داد: طبق نظرسنجی‌های سازمان این برنامه با رشد مخاطب مواجه بوده است و تلاش و زحمت دوستان کاملا مشهود است اما این برنامه نیازمند به زایش و نو به نو شدن است. باید علاوه بر تنوع در بخش‌ها، سوژه‌یابی که مقوله مهمی است بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

غفوری در پایان از تلاش دست‌اندرکاران برنامه «پاورقی» که حدود سه ماه روی آنتن شبکه دو است قدردانی کرد.

نقدها با زبان طنز قابل تحمل می‌شوند

در «پاورقی» همه را شفاف نقد کردیم

در ادامه این نشست حامد بامروت نژاد، مدیر شبکه دو سیما ضمن معرفی دست اندرکاران و تقدیر از همکاران مجموعه «پاورقی» گفت: در فتنه دیکتاتورمابانه‌ای که هر کسی، حرفی در حمایت از جمهوری اسلامی می‌زد آماج انتقادات بیرحمانه، تهمت ها و فشارها قرار می گرفت، عوامل برنامه «پاورقی» جهاد کردند و در تریبون رسمی رسانه ملی برنامه‌ای با چنین محتوایی ساختند.

وی با توجه به اینکه این برنامه هر روز پخش دارد، گفت: فرایند سوژه یابی و رصد اتفاقات بسیار کار سخت و مهمی بود که دوستان از عهده آن به خوبی برآمدند.

مدیر شبکه دو ادامه داد: ما در این برنامه به مخاطب احترام می گذاریم و صادقانه و به طور شفاف، اطلاع‌رسانی کردیم و خیلی شفاف همه را نقد می‌کنیم که می توان گفت این ویژگی برنامه است که تاکنون خیلی در دریافت نظرات مساعد مردم موثر بوده است.

بامروت نژاد اظهار کرد: از زمانی که صدای مردم را در برنامه پخش کردیم، میزان بازخوردهای مخاطبان برای این برنامه در تماس با ۱۶۲ سازمان به طور چشمگیری افزایش یافت و شیب نمودار تماس های بینندگان نیز روند افزایشی یافت و هم اکنون بخش زیادی از آیتم «جوالدوز» به پخش صدای مخاطبان اختصاص یافته است و به نظرم از تجربه موفق و راهبرد برنامه «پاورقی» می توان برای جذب مخاطب در برنامه های دیگر هم بهره گرفت.

مدیر شبکه دو گفت: برنامه به خاطر شخصیتی که دارد و تکلیفش با مخاطب مشخص است بسیار توانسته است موفق عمل کند و دو سر طیف یعنی هم موافقان و هم مخالفان برنامه را می بینند.

وی با اشاره به اینکه برای جذب حداکثری باید شفافیت داشت، تصریح کرد: «پاورقی» را باید مصداق صحبت رئیس سازمان صداوسیما دانست که در جایی گفتند «رسانه ملی تریبون سازمان ها و نهادها نیست بلکه تریبون نظام است». تمام تلاش ما در این برنامه این است که برای گفتن حرف‌ها، ارزیابی کنیم که آیا این سخن برای نظام مفید است یا خیر.

وی در پایان سخنانش از مدیران صداوسیما که در ساخت این مجموعه حمایت کردند و در مواردی اشتباهات و کاستی‌ها را به موقع و بجا نقد کردند تا برنامه رسالت و هدفش را حفظ کند و درگیر حاشیه نشود، قدردانی کرد.

مخالفان و موافقان هردو «پاورقی» را می بینند

محمدرضا شهبازی از نویسندگان و مجری برنامه هم در این جلسه گفت: بی شک حمایت مدیران معاونت سیما از این برنامه که حدود ۵۴ قسمت گذشته، باعث موفقیت و دیده شدن آن شده است.

شهبازی گفت: «پاورقی» به من ثابت کرد که فضای مجازی به واقعیت جامعه ربطی ندارد و از آن جایی که طول روز در میان مردم تردد می‌کنم و از نزدیک با مردم رودررو هستم متوجه شدم مردم به خوبی با «پاورقی» ارتباط گرفتند. این را باید دانست که مطالب فضای مجازی با اتفاقات جاری جامعه متفاوت است و صداوسیما می‌تواند مرجع خبری مهمی باشد و من وقتی که شبکه اجتماعی توئیتر را دنبال می‌کنم می بینم که مخالفان و موافقان همگی برنامه «پاورقی» را دنبال می کنند و اینکه رسانه به موقع و در زمان مناسب این برنامه را به روی آنتن فرستاد بسیار کار بجا و شایسته ای است که صورت گرفت.

در ادامه جواد فتحی، تهیه کننده و کارگردان برنامه هم گفت: حمایت‌های مردم برای ما بسیار دلگرم‌کننده است و آنچه برای ما خیلی اهمیت داشت این بود که در فصای غبارآلود فتنه، بسیاری معتقد بودند که در مقابل فضای مجازی، دست ما خالی بود و از وقتی برنامه پخش شد به شبهات و شایعه ها پاسخ داده شد و مخاطبان برنامه می‌گویند برنامه «پاورقی» تریبونی برای جواب دادن به این شائبه شده است. ما حتی صدای مخالفان را هم پخش می کنیم که مخاطب تشکر می‌کند و این نقد را به عنوان نقطه قوت می داند.

به گزارش ایسنا، برنامه «پاورقی» با تهیه‌کنندگی و کارگردانی جواد فتحی و اجرای محمدرضا شهبازی از شبکه دو پخش می شود. امین میمندیان و محمدرضا شهبازی از نویسندگان این برنامه هستند.

نقدها با زبان طنز قابل تحمل می‌شوند

نقدها با زبان طنز قابل تحمل می‌شوند

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =