کد خبر : 312071
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵
-

کیفیت هوای تهران در شرایط قابل قبول

کیفیت هوای تهران در شرایط قابل قبول

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای پایتخت هم‌اکنون در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

به گزارش عصرقائم، بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، باتوجه به ناپایداری جوی همراه با پراکندگی آلاینده‌ها طی ساعات گذشته، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار خواهد گرفت، اگرچه با افزایش ترافیک صبحگاهی تا حدودی بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد.

در طول روز به‌تدریج بر میزان تندی باد افزوده خواهد شد که شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد، با این حال احتمال گسیل موقت گردوخاک ناشی از وزش باد نسبتاً شدید در برخی نواحی مستعد به‌ویژه در مناطق جنوبی و جنوب غربی شهر تهران وجود خواهد داشت. تداوم وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی پنجشنبه، از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد؛ هرچند افزایش نسبی ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت پنجشنبه می‌تواند سبب افزایش غلظت ذرات معلق شده و کاهش نسبی کیفیت هوا در پاره‌ای از مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

در روز جمعه ۱۳ آبان، با کاهش تردد خودروها در روز تعطیل، از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق مورد انتظار خواهد بود. تضعیف ناپایداری جوی و کاهش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد. افزایش ترافیک شامگاهی و عدم وزش باد مؤثر تا اواخر وقت جمعه تا حدودی سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص هم‌ اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۷ و کیفیت هوا در وضعیت قابل قبول است. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۰۱ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود؛ بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا “پاک”، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا “قابل قبول (سالم) یا متوسط”، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا “ناسالم برای گروه‌های حساس”، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا “ناسالم برای همه گروه‌ها”، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا “بسیار ناسالم” و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا “خطرناک” است.

 کیفیت هوای تهران در شرایط قابل قبول
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دو + هجده =