کد خبر : 293679
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۸:۱۰
-

کندی انتصابات، برنامه‌های تحولی آقای رئیسی را دچار اختلال کرده است

کندی انتصابات، برنامه‌های تحولی آقای رئیسی را دچار اختلال کرده است

اگر چه حساسیت‌های لازم در حوزه انتخاب افراد باعث شده که انتصابات در دولت با کندی صورت گیرد اما تاخیر بیش از حد در تغییر مدیران خسته و ناکارآمد دولت قبل بویژه در بخش‌های اقتصادی ، وعده‌های رئیس جمهور در رفع مشکلات اقتصادی مردم را با اختلال مواجه خواهد کرد.

به گزارش عصرقائم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی سه‌شنبه شب گذشته (۵ بهمن) در صدو هفتاد و چهارمین روز  ریاست  خود بر دولت برای چهارمین بار در قاب رسانه ملی حاضر شد و با مردم به گفت‌وگو پرداخت تا هر ۴۳ روز یک بار گزارش اقدامات دولت خود را با مردم در میان گذاشته باشد .

جان‌مایه سخنان رئیس‌جمهور در این گفت و گوی تلویزیونی مسائل اقتصادی بود و رئیسی در این گفت و گو  بیش از ۱۰ بار واژه بورس را به کار برد ، حداقل ۱۵ بار  کلمه ارز  را تکرار کرد ،  واژه  مسکن نیز ۱۴ بار به زبان رئیس دولت آمد . رئیسی همچنین ۱۲  بار نیز به کنترل تورم و ۷ بار به رشد اقتصادی اشاره کرد. بانک نیز در میان واژه‌های اقتصادی از  پرکاربردترین کلمه ها بود و  بیش از ۲۰ بار در سخنان رئیسی استفاده شد تا بییش از پیش دغدغه‌ها و اولویت‌های رئیس جمهور برای مردم روشن شود .
رئیس‌جمهور همچنین بارها در وعده‌هایش بر عزم خود در رفع مشکلات اقتصادی تاکید داشته و در کنار همه این نکاتی که رئیسی بر آنها تکیه کرده  در صورت محقق شدن عملی و عینی،  اتفاقات بسیار خوبی را رقم خواهد زد و رضایتمندی طیف‌های مختلف مردم کشور را در پی خواهد داشت . اما بدون شک بالاترین مقام اجرایی کشور هم اگر اراده جدی و واقعی برای حل مشکلات کشور داشته باشد بدون در اختیار داشتن نیروی کافی و مومن به تئوری سیاسی و اقتصادی وی کاری از پیش نخواهد برد.

بدون مدیران کارآمد و با انگیزه تحقق وعده بعید است 
در واقع  اگر رئیس‌جمهور بخواهد مشکلات معیشتی را حل کند و موتور اقتصاد را روشن کند اما  افرادی در راس امور باشند که اعتقاد، اعتماد و باوری به سیاست‌هایش نداشته باشند بعید است که اهداف چنین رئیس‌جمهوری محقق شود.
نکته‌ای که آیت‌الله رئیسی در این گفت و گو نیز بار دیگر به آن اشاره و دولت خود را مورد خطاب قرار داد . به باورش انتصابات کند است و بانیان مشکلات موجود و به خصوص مشکلات اقتصادی زودتر باید از دولت او کنار گذاشته شوند. بانیان مشکلات موجود اشاره به مدیرانی پیر‌، خسته ، ناکارآمد و بی‌انگیزه دولت دوازدهم است‌.
رئیس‌جمهور در بخشی از گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم  اظهار داشت:«دولت استقبال می‌کند از اینکه مثلاً بگویید چرا انتصابات با کندی انجام می‌شود، می‌گویم بله این انتقاد را قبول دارم، در دولت تأکید کردم که حتماً با سرعت انتصابات صورت گیرد و گفتم هر کس شایسته است و کارآمده است باید به کار گرفته شود، هر کس هم بانی وضع موجود است، حتماً نباید از آن استفاده شود.»

انتقاد چند باره رئیسی از کندی انتصابات
رئیسی پیشتر نیز در این باره مدیران خود را خطاب قرار داده و در جلسه ۸ دی هیات دولت خطاب به همه مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی، گفته بود : اگر بنا بر ابقاء مدیران زیر مجموعه خود دارید این کار را انجام دهید و اگر جابجایی مدیری را ضروری می‌دانید، در این کار تسریع کنید؛ چرا که بدنه اجرایی کشور باید در اجرای برنامه‌های تحولی مورد نظر دولت منسجم و دارای انگیزه و دغدغه باشد.
رئیس جمهور همچنن در ۲۵ ارديبهشت ماه و در هنگام ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشورگفته بود: «بانیان وضع موجود نمی‌توانند تغییردهندۀ این وضع باشند مردم از وضع موجود ناراحت هستند، ناامیدی مردم در حال افزایش است. باید این وضعیت خاتمه یابد».
آیت‌الله رئیسی روز گذشته نیز در سفر به گیلان و در دیدار با خانواده شهدا تغییر مدیران ناکارآمد دولت قبل به عنوان بانیان وضع موجود را به عنوان مطالبه جدی خود مطرح و تاکید کرده است: بانیان وضع موجود نباید بر مسند مدیریت بمانند.
امری که نشان می‌دهد ضرورت تغییر مدیران خسته، ناکارآمد و بی انگیزه دولت قبل چه پيش از انتخابات و چه پس از آن از دغدغه‌های مهم رئیس‌جمهور برای تحقق اهداف و سیاستهای دولت خود به نفع مردم بوده و  از سوي دیگر بارها به عنوان یکی از درخواستهای اصلی مردم، امامان جمعه و دلسوزان نظام از دولت مطرح شده است .
در همین راستا روح‌الله نجابت  نماینده مردم شیراز در مجلس اواسط ماه گذشته طی تذکری شفاهی خطاب به وزرای دولت  اظهار داشت: تذکر بنده به برخی از وزرا است مبنی بر اینکه باید هر چه سریعتر مدیران ناکارآمد دولت قبلی را تغییر دهند چرا که این افراد انگیزه کافی برای انجام امور را ندارند.
همچنین سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز – ۸ بهمن- در برنامه تلویزیونی دستخط در این باره گفته است : فکر می‌کنم قطعاً دولت باید سرعت کار و تغییرات را بیشتر کند. یک انتقادی که به دولت فعلی دارم این است که تغییرات لازم در بدنه اجرایی خود را نهایی نکرده است. ۵ ماه از استقرار دولت می گذرد و در این مدت باید تغییرات نهایی می‌شد یعنی فرمانداران، بخشداران و مدیران باید مستقر می‌شدند. آن مدیرانی که قرار است بمانند ایرادی ندارد در این دولت کار کنند، ایرادی ندارد، ممکن است ارزیابی برخی مسئولین این باشد که برخی از مدیران قبلی می‌توانند با گفتمان این دولت همخوانی دارند و هم قابلیت اجرایی خوبی دارند. منظور این است که وضعیت مدیران تق و لق نباشد. آنها که قرار است تغییر کنند زودتر بیایند. مدیر تق و لق نمی‌تواند کار کند.»

در بخش‌های اجرایی اقتصادی انتصابات کم است!
بر همین اساس  برخی گزارشها  نشان می‌دهد در حال حاضر نهاد ریاست جمهوری و وزارت کشور و تعدادی از ارگان‌های دولتی به لحاظ انتصابات دچار تغییرات شده‌اند و مدیریت این نهادها همسو با نگاه دولتی شده است. اما در بخش اجرای سیاست‌ها انتصابات کافی نیست و به‌عبارتی صندلی‌های خالی وجود دارند.
اگرچه  در وزارت کشور احکام انتصابات استانداران صادر و ترکیب استانداران تکمیل شده اما بخش قابل توجهی از فرمانداران هنوز تعیین  تکلیف نشده‌اند تا افراد با کیفیت تری بر سرکار بیایند. این در شرایطی است که بسیاری از سفرهای استانی رئيس‌جمهور با وعده‌هایی همراه است که پیگیری این قول‌ها و مسئولیت آن در استان‌ها برعهده استاندار و فرمانداران خواهد بود.

از اطلاعات گزارش می‌توان این‌گونه استنباط کرد که در بخش‌های اجرایی مربوط به وزارت‌خانه‌های اقتصادی کمترین تغییرات در انتصابات رخ داده است. این در حالی‌ است که تغییر پیدا نکردن پست‌های دولتی و انتصابات در بخش‌های اجرایی وزارت‌خانه‌های اقتصادی حداقل ضررش این است که هرچه سیستم فکری دولت بخواهد سیاست‌گذاری کند در اجرا با خلل مواجه می‌شود و سیاست‌گذاری‌ها می‌تواند با کندی اجرا یا اجرای معیوب مواجه شوند.
رئيس جمهور به‌درستی اشاره کرده است که در بعضی استان‌ها طرح‌های ناتمامی هستند که با یک کار کوچک به اتمام می‌رسد. اما موضوع این است که وقتی دریک سیستم مدیران خودشان را مستاجر در حال تخلیه منزل می‌بینند دیگر کارایی لازم را ندارند. بسیاری از مدیران اقتصادی دولت به‌جا مانده از گذشته یا به مدل اقتصادی اداره دولت سیزدهم و تئوری‌های آن باور ندارند و یا اینکه خودشان را بلاتکلیف می‌دانند حتی اگر افراد شایسته‌ای باشند.

لزوم شتاب دادن به انتصابات مدیران کارآمد و با انگیزه
در حال حاضر کارشناسان و صاحبنظران و فعالین رسانه‌ای از  دولتمردان انتظار دارند تا در اجرای این دستور رئیس‌جمهور اهتمام  ویژه داشته  باشند و از تعلل در اجرای این دستور اجتناب کنند.
برای نمونه، از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون،  حتی یک سفیر هم جابجا نشده است. این در حالی است که برخی سفرا دوره ماموریت شان خاتمه یافته و برخی سفرا نیز نتوانستند نماینده شایسته‌ای برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشند.
کندی انتصابات در دو شرکت بزرگ خودروساز نیز بارها توسط کارشناسان و صاحبنظران مورد تاکید قرار گرفته است.مردم از عملکرد خودروساران داخلی و به خصوص دو خودروساز بزرگ کشور گلایه‌مند هستند.
مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۵ بهمن ماه به وزارت صمت ۲ ماه مهلت داد تا نسبت به اصلاح ترکیب هیئت‌مدیره شرکت‌های خودروساز اقدام کند.
در همین رابطه عبدالرضا مصری نائب رئیس مجلس در نشست علنی سه‌شنبه ۵ بهمن‌ماه در رابطه با مسائل مربوط به دو خودروساز داخلی گفت: «امیدواریم دولت انقلابی یک بار برای همیشه مسائل مربوط به ایران‌خودرو و سایپا و همچنین استقلال و پرسپولیس را که وقت مردم، مجلس و دولت را گرفته، حل کند.»
کندی در انتصاب مدیران عامل بانک‌ها از سوی وزارت اقتصاد نیز مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است. برای نمونه، مدیر عامل یکی از بانک‌ها، از مدیران نجومی در دولت روحانی بوده که در آن مقطع برکنار شده بود. وی در دی ماه ۹۸ در سکوت خبری در یکی از بانک‌ها در سمت مدیرعاملی منصوب شد و در دولت جدید نیز همچنان در همان جایگاه مشغول به کار است.
طبق اخبار منتشر شده، در بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیز همچنان مدیران ارشد دولت قبلی که کارنامه ناموفقی ارائه داده و از بانیان مشکلات اقتصادی موجود هستند، در مناصب ارشد مدیریتی حضور دارند.
لازم به ذکر است که قرار نیست که نگاهی حزبی و جناحی حکمفرما باشد، بلکه مساله اصلی اجرای شایسته سالاری و کنار زدن بانیان مشکلات موجود است.
بر همین اساس صحبت از کنارگذاشتن اتوبوسی و انتصابات اتوبوسی نیست، بلکه حرف اصلی تلاش برای اصلاح ساختار و کنارگذاشتن بانیان مشکلات موجود است.
در چنین شرایطی لازم است دولت در وهله اول نسبت به انتصابات این پست‌های خالی شتاب بیشتری به خرج دهد و تا هرکه باید از دولت خداحافظی کند زودتر خارج شود و افراد شایسته‌ای که لازم است ابقا شوند نیز تعیین و تکلیف شوند تا برای ادامه خدمت نفسی تازه کنند و با انگیزه به فعالیت بپردازند.

کندی انتصابات، برنامه‌های تحولی آقای رئیسی را دچار اختلال کرده است

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

6 − 1 =