کد خبر : 274478
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
-

چرایی بحران آب خوزستان از زبان نماینده سبزوار

چرایی بحران آب خوزستان از زبان نماینده سبزوار

نماینده مردم سبزوار در مجلس اسلامی گفت که بحران آب خوزستان از زمانی شروع شد که به جای مدیریت مصرف آب به فکر مدیریت منابع آبی افتادیم و طرح‌های مختلف انتقال آب کلید زده شد.

به گزارش عصرقائم، علی اصغر عنابستانی در یادداشتی در خصوص مشکل آب خوزستان نوشت:« این روزها نوشتن برای خوزستان سخت است اما ساکت بودن هم سخت‌تر است نمی‌خواهم به روال معمول ضجه و مویه بلندکنم. بخش عمده درد خوزستان درد کل کشور است. درد نبود مدیریت و عدم اراده حل مسائل مملکت از طرف دولتمردان که در این سال‌ها به نحو بارزی برجسته شده بود و البته در خوزستان عمیق‌تر است.

بخشی از درد خوزستان اما درد آب است که آنهم سر منشأ مدیریت دارد و نه البته مدیریت این دولت و آن دولت، بلکه سوء مدیریت مزمنی که چندین دهه است بر مسئله آب در کشور سایه افکنده است. از وقتی که تصور شد آب هست، اما در جای درستی نیست و باید منابع آب را مدیریت کنیم و آنها را به جای درستش هدایت کنیم؛ از وقتی که تصور شد این آب که به دریا میریزد و به هدر می‌رود را باید کنترل کنیم ذخیره کنیم و از آن توسعه و پیشرفت دربیاوریم؛ از وقتی که به جای مدیریت مصرف آب به فکر مدیریت منابع آبی افتادیم و طرح‌های مختلف انتقال آب کلید زده شد.»

زاینده رود؛ عامل کم‌آبی خوزستان؟

نماینده مردم سبزوار در مجلس در ادامه یادداشت خود مدعی شد:«تونل‌های اول و دوم انتقال آب سرشاخه‌های کارون به حوزه زاینده رود قبل از انقلاب و با همین تفکر کلید زده شد و بر خلاف تصور عموم عمدتا اهدافی غیر از شرب را دنبال می‌کرد و همچنین تونل سوم که به تونل ۲۳ کیلومتر ساخته شد و منابع آبی عظیمی را از آنطرف به این طرف گسیل کرد تا در حوزه زاینده رود حیات مجددی بسازیم اما چه شد که نشد؟ زیرا مدیریت آب مبتنی بر منبع بود و تا طرح انتقال آب شروع می‌شد مصارف عظیمی برایش در نظر گرفته می‌شد و هنوز طرح به سرانجام نرسیده مصارف وارد چرخه می‌گردید و نتیجه اینکه تراز منبع نسبت به مصرف منفی می‌شد و با وجود اجرای طرح‌های انتقال آب، باز هم زاینده رود زیبا از زایش ایستاد و خشکید و ما چه کردیم؟ باز هم به جای اینکه شیوه مدیریت و نگاهمان را عوض کنیم اصرار به همان روش غلط کردیم و طرح‌های عظیم انتقال آب دیگری مثل بهشت آباد و سولگان را طراحی کردیم! در دوره مدیریتم و در استانداری چهارمحال و بختیاری ،به عنوان استانی که سرشاخه کارون است قویا با اجرای طرح‌های انتقال آب مخالفت کردم. هم به خاطر مردم چهارمحال و بختیاری و هم به خاطر خوزستان و حتی هم به خاطر اصفهان و زاینده رود زیبا! پروژه انتقال آب موسوم به بهشت آباد در دوره چهارساله استانداری بنده کاملا متوقف شد تا حدی که در معرض عزل قرار گرفتم و مجوز انتقال آب از سولگان به کرمان باطل گردید و البته سوگمندانه امروز هم آن پروژه در حال اجراست و هم مجوز سولگان احیا شده است! و هم استانداری که اجازه اجرای این پروژه های انتقال آب کارون را داده الان استاندار خوزستان است. نکته آخر اینکه حل مشکلات آب و محیط زیست و گرد و خاک خوزستان با برگشت به نگاه عالمانه در مدیریت منابع و مصارف آبی بالادست ممکن است. این روزها درد خوزستان را وجه المصالحه کرده‌اند تا انتقال قدرت به سختی صورت گیرد و دولت آینده کار آسانی برای مدیریت این شرایط نداشته باشد اما مردم بدانند که درد خوزستان درمان دارد.»

چرایی بحران آب خوزستان از زبان نماینده سبزوار
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پانزده − پنج =