کد خبر : 292402
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۹:۳۵
-

افزایش جمعیت گونه‌های برجسته در قرق‌های اختصاصی تا ۵ برابر

افزایش جمعیت گونه‌های برجسته در قرق‌های اختصاصی تا ۵ برابر

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت قرق‌های اختصاصی کشور گفت: در این قرق‌ها جمعیت کل،بز ، قوچ و میش که گونه اصلی این قرق‌ها هستند بین ۱.۵ تا ۵ برابر افزایش داشته است.

به گزارش عصرقائم، حسن اکبری در گفت و گو ، با تشریح وضعیت قرق‌های اختصاصی خاطرنشان کرد: ما عملا چهار قرق فعال در کشور داریم که دارای مصوبه هستند و فعالیت می‌کنند البته یکی از این قرق‌ها واگذار نشده است ولی در حال فعالیت است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: قرق‌های اختصاصی عرصه‌هایی طبیعی هستند که برای مدت مشخصی امتیاز حفاظت و شکار مجاز با موافقت سازمان حفاظت محیط زیست در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. با این نگاه، قرق‌های اختصاصی واگذار نمی‌شوند و فعالیت‌هایی به جز حفاظت و بهره‌برداری مجاز در قرق‌ها انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به شرایط افراد مشغول در قرق‌های اختصاصی ادامه داد: قرق‌های فعلی پنج سال است که واگذار شده‌اند البته پیش از این نیز در آن‌ها فعالیت‌های داوطلبانه انجام می‌شد. ۳۰ نفر به‌صورت مستقیم در این قرق‌ها به عنوان قرق‌بان مشغول به کار هستند و بیمه شده اند.تعدادی موتورسیکلت و خودرو نیز در اختیار این افراد قرار گرفته تا در محدوده قرق اختصاصی گشت بزنند و در صورت مشاهده موارد خاص، به سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع دهند. این افراد هم وظیفه پیشگیری را بر عهده دارند و هم در صورت نیاز شخصا با متخلفان برخورد خواهند کرد.

اکبری با اشاره به اقدامات دیگر قرق‌بانان در این عرصه‌های اختصاصی اظها کرد: کارهای زیرساختی مانند پاسگاه‌های سیار، مرمت چشمه و ایجاد آب‌انبار و توزیع علوفه در شرایط خشکسالی از اقدامات دیگر قرق‌بانان است که با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست انجام می‌شود.این فعالیت‌ها در جهت افزایش مصونیت حیات وحش و منابع طبیعی انجام می‌شود.

وی ضمن اشاره به افزایش جمعیت گونه‌ها در قرق‌های اختصاصی گفت: در این مناطق افزایش محسوس گونه‌های برجسته حیات وحش دیده می‌شود. در این قرق‌ها جمعیت کل ، بز، قوچ و میش که گونه اصلی این قرق‌ها هستند بین ۱.۵ تا ۵ برابر افزایش یافته است. این افزایش به علت افزایش زاد و ولد و برقراری امنیت رخ داده است همچنین افزایش میزان این گونه‌ها سبب حضور طعمه‌خواران در قرقی مانند قرق «علی‌آباد» بوده است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست درباره اقدامات تحقیقاتی صورت گرفته در این قرق‌ها افزود: در برخی از قرق‌ها اقدامات تحقیقاتی مانند ظرفیت و برد تغذیه‌ای زیستگاه صورت گرفته است همچنین مستمرسازی حضور گونه‌های خاص مانند رودک‌عسل‌خوار، گربه وحشی و کاراکال سبب شده تا تصاویر زیادی از این گونه‌ها ثبت شود.

اکبری با تاکید بر اهمیت ایجاد رابطه مثبت میان قرق‌ها و جوامع محلی اظها  کرد: قرق‌های اختصاصی توانسته‌اند رابطه خوبی با جوامع محلی برقرار کنند. عمده فعالیت این جوامع مانند دامداری، معدن‌کاری و … مانند مناطق آزاد انجام می‌شود. اجرای درست این طرح نیازمند همکاری قرق‌ها و جوامع محلی به‌خصوص دامداران است که تاکنون به خوبی اجرا شده‌است.

وی با اشاره به اهمیت نقش بخش خصوصی در اداره قرق‌های اختصاصی گفت: ممکن است در فرایند واگذاری قرق‌های اختصاصی و مدیریت آن‌ها خطاهایی نیز صورت بگیرد و لازم است زیرساخت‌های لازم برای اجرای درست این سیاست‌ها در سازمان محیط زیست ایجاد شود. یکی از موارد مهم و قابل توجه برای حل این مشکل، مشارکت بخش خصوصی در قرق‌های اختصاصی است.

اکبری افزود: در شرایط اقتصادی فعلی که سازمان در تامین بسیاری از هزینه‌های خود مانند هزینه تجهیزات مشکلاتی دارد و برای اجرای سیاست‌های حفاظتی خود با مشکل مواجه است، بخش خصوصی می‌تواند به بهترین شکل به تقویت حفاظت کمک کند.

وی درباره درآمدزایی و صدور مجوزهای شکار در قرق‌های اختصاصی گفت: درآمد قرق‌های اختصاصی تاکنون با صدور مجوزهای شکار تامین شده است البته این مجوزها در حدی نیست که به پویایی جمعیت حیات وحش آسیب بزند. برای مثال جمعیت گونه‌ای در یک منطقه از ۲۰۰راس به ۱۰۰۰ راس رسیده است و برای شکار ۳۰ یا ۴۰ راس کل ۹ ساله یا قوچ کهنسال مجوز صادر می‌شود. شکارچی با ضوابطی که توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین شده جذب می‌شود و شکار خود را انجام می‌دهد. درآمد برگشتی حاصل از این فرایند نیز صرف خود قرق می‌شود.

اکبری با اشاره به برنامه سازمان حفاظت محیط زیست برای اضافه کردن تعداد قرق‌ها اظهار کرد: تقریبا دوسال بود که این فرایند به دلایل مختلف متوقف شده بود اما در یک ماه گذشته، پیگیری‌های لازم برای از سرگیری آن انجام شده است. تعدادی پرونده به سازمان وصول شده و به علت نقص مدارک برگردانده شده است.کمیته‌ای در سازمان تشکیل شده تا بررسی دقیق این پرونده‌ها انجام شود.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم همکاری با سازمان جنگل‌ها و مراتع برای افزایش تعداد قرق‌ها گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی توانایی حفظ همه مناطق را ندارد و امیدواریم با تکمیل مدارک این قرق‌ها، تعداد قرق‌های اختصاصی ما بیشتر شود. نکته مهمی که وجود دارد هماهنگی لازم با سازمان جنگل‌ها و مراتع است که باید طبق قانون با آن‌ها همکاری لازم انجام شود.

اکبری در پایان اظهار کرد:جلسات اولیه برگزار شده و با تعامل اولیه که بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها برقرار شده است، امیدواریم بتوانیم به نتیجه مناسب برسیم و تعدادی از این قرق‌ها را در شورای عالی محیط زیست مصوب کنیم.

افزایش جمعیت گونه‌های برجسته در قرق‌های اختصاصی تا ۵ برابر
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

12 + 14 =