کد خبر : 269682
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۸:۵۵
-

مینو محرز: واکسن مؤثر و ایمن «کوو ایران برکت» خیال مردم را راحت می‌کند

مینو محرز: واکسن مؤثر و ایمن «کوو ایران برکت» خیال مردم را راحت می‌کند

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: واکسن کوو ایران برکت هر سه فاز تست انسانی را تا امروز با موفقیت کامل پشت سر گذاشته است.

به گزارش عصرقائم، مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: از روز اول در کنار تیم تولید و تست واکسن بودم و به جرات به عنوان داوطلبی که واکسن را تزریق کرده‌ام می‌گویم مردم این همان واکسن عالی، موثر و امنی است که خیال شما را راحت خواهد کرد.

واکسن مؤثر و ایمن «کوو ایران برکت» خیال مردم را راحت می‌کند
مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام(ره): ۹ کشور تاکنون متقاضی خرید این واکسن هستند
مینو محرز روز گذشته در نشست خبری مرحله سوم تست انسانی واکسن کووایران برکت افزود: نخستین واکسن ایران به نام کوو ایران برکت ساخته شده و ویروس آن از بیمار اردبیلی گرفته شده و مراحل حیوانی، فازهای اول و دوم را با موفقیت طی کرده است.این متخصص عفونی ادامه داد: از صفر تا ۱۰۰ این واکسن در داخل کشور و توسط محققان ایرانی انجام شده است.

محرز با تاکید بر اینکه باید کمک کنیم تا مردم هرچه زودتر واکسن کرونا بزنند، گفت: از مهر ماه امسال با زدن واکسن کرونا باید مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شوند.
وی با بیان اینکه واکسن ایرانی کوو ایران برکت مصون و موثر است، اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر واکسن در اختیار مردم قرار گیرد.

محرز افزود: با این کار هم به درصد بالایی از واکسیناسیون جامعه می‌رسیم تا کارها تقریبا به روال عادی برگردد.وی تاکید کرد که اکنون در دنیا با کمبود واکسن کرونا مواجه هستند؛ باید به سمت تولید داخلی می‌رفتیم که این کار با موفقیت در کشور انجام گرفته است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: از روز اول در کنار تیم تولید و تست واکسن بودم و به جرات به عنوان داوطلبی که واکسن را تزریق کرده‌ام می‌گویم مردم این همان واکسن عالی، موثر و امنی است که خیال شما را راحت خواهد کرد. وی اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر با ورود آن به بازار از واردات واکسن بی‌نیاز شویم.

محرز گفت: واکسن کوو ایران برکت هر سه فاز تست انسانی را تا امروز با موفقیت کامل پشت سر گذاشته است.

گفتنی است، مطالعات بالینی مرحله سوم واکسن «کوو ایران برکت» پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آغاز و در مراسم آغاز این مرحله، واکسن به سه داوطلب شامل عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، نماینده مردم سیستان و بلوچستان و رئیس‌کمیسیون بهداشت مجلس، و یک استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی تهران تزریق شد.

یک میلیون دوز واکسن کوو ایران برکت تولید شد
همچنین مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن «کووایران» برکت در این نشست خبری افزود: تولید این واکسن در خرداد ماه به سه میلیون دوز می‌رسد و در تیرماه ماه با راه‌اندازی خطوط تولید، این میزان ظرفیت هم افزایش می‌یابد.
حسن جلیلی ادامه داد: در شهریور ماه امسال هم ظرفیت تولید این واکسن به ۱۸ میلیون دوز خواهد رسید.
جلیلی افزود: از چند هفته قبل فاز صنعتی واکسن ایرانی کوو ایران برکت آغاز شده است و با تمام توان در تلاش هستیم تا تولیدات بر اساس زمان‌های تعیین شده، انجام گیرد. وی درخصوص ارسال نتایج مطالعه به سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: یک تیم و کارگروه از مشاوران و متخصصان صاحب نظر در این حوزه تشکیل شده و مدارک و مستندات زیادی باید فراهم شود. دو مرحله تهیه این مدارک به اتمام رسیده و به تدریج که مطالعات بالینی پیشرفت می‌کند، این مدارک فراهم و تکمیل می‌شود و برای گرفتن EUL یا مصرف اورژانسی به سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهد شد.

واکسن برکت عوارض جدی مانند لختگی خون نداشته است
رئیس‌بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری و محقق کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در ادامه این نشست با بیان این‌که باعث افتخار من است در ساخت این واکسن که تماماً ایرانی است، نقش داشته‌ام، اظهار داشت: نتایج فاز اول بسیار خوب و عوارض بسیار کم بود؛ نتایج فاز دوم نیز خوب بود و به نظر من اطلاعات واکسن کوو ایران برکت در فاز سوم برای آغاز واکسیناسیون عمومی کافی است.
پیام طبرسی، تاکید کرد: اگر اکنون واکسیناسیون را گسترش ندهیم، در اوایل تابستان موج پنجم کرونا را خواهیم داشت چراکه هر دو ماه یک بار این ویروس موج‌های جدید ایجاد می‌کند. طبرسی افزود: در این مطالعه نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آوردیم و تاثیرگذاری واکسن در پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ قابل توجه بود. تست‌های متفاوتی نیز از باب تعیین ایمونوژنیسیتی (ایمنی‌زایی) وجود دارد که در فازهای قبلی بیش از ۸۰ درصد ایمنی‌زایی را نشان داده است.
وی اضافه کرد: حدود ۲۵ درصد موارد، عوارض خفیف شامل تب، بدن درد و درد در محل تزریق داشته‌اند که در واکسن‌ها رایج است. این واکسن عوارض جدی و عارضه‌ای مانند لختگی خون نداشته و بسیار ایمنی است.
رئیس‌بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری خاطرنشان کرد: به مسئولان وزارت بهداشت عرض می‌کنم واکسن کوو ایران برکت امتحان خود را به خوبی پس داده و آمارها در این خصوص نشان می‌دهد جزو بهترین واکسن‌های تولیدشده است. به نظرم باید هرچه زودتر مجوز واکسیناسیون اورژانسی و عمومی از طریق این واکسن صادر و جلوی آغاز پیک جدید شیوع کووید۱۹ گرفته شود.
سیدرضا مظهری، رئیس‌سامانه ۴۰۳۰ در ادامه با بیان اینکه در فاز نهایی باید به ۲۰ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کنیم، گفت: ۱۰۰ هزار نفر در مرحله سوم مطالعات بالینی از طریق ۴۰۳۰ و آی گپ داوطلب تزریق واکسن شدند که همکاران من با تک تک آنها تماس گرفتند و نهایتا ۲۰ هزار نفر برای این کار انتخاب شدند. وی افزود: برای این کار پنج مرکز را در تهران تجهیز کردیم و بیش از ۵۰ پزشک و ۴۰ پیراپزشک به طور مستقیم عهده‌دار ارائه خدمات در این پنج پایگاه بودند. در کرج یک پایگاه بزرگ با هشت لاین ویزیت پزشکی و تزریق واکسن تجهیز کردیم و از ۲۰ خرداد هم در شهرهای بوشهر، شیراز، اصفهان و مشهد تزریق را آغاز خواهیم کرد. برآوردمان این است که طی ۱۰ روز تزریق در این شهرها را نیز به پایان برسانیم.

محمدرضا صالحی محقق کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در ادامه با بیان این‌که ایمنی زایی واکسن کوو ایران برکت بسیار خوب بوده است، گفت: پدر و مادر من نیز این واکسن کرونا را در فاز دوم دریافت کرده‌اند و با اطمینان تمام می‌گویم که این واکسن ایمن و موثر است و عارضه جدی و خارج از انتظار ندارد و اگر طی هفته‌های آتی مجوز وزارت بهداشت را کسب کنیم، قطعا تحول و افزایش قابل توجهی در واکسن یناسیون عمومی اتفاق می‌افتد.
وی افزود: امیدواریم بتوانیم مطالعه بالینی را در افراد باردار و سنین ۱۲ تا ۱۸ سال نیز انجام دهیم تا از لحاظ بازگشایی مدارس نیز دچار مشکل نباشیم.

دوز اول واکسن کووایران برکت
به ۱۰ هزار داوطلب مرحله سوم تزریق شد
علاوه‌بر این، دکتر سید حامد حسینی مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه این نشست خبری گفت: داوطلبان شهر تهران و کرج با جمعیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر وارد مطالعه شدند و دوز اول واکسن
کوو ایران برکت را دریافت کردند. وی ادامه داد: این مرحله از هفته آینده در شهرهای دیگر آغاز می‌شود و بقیه داوطلبان واکسن خود را دریافت می‌کنند.
حسینی تاکید کرد: نتایج مطالعات فازهای اول و دوم بسیار مناسب بود و نتایج آن تقدیم سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت شده است و اجازه ورود به مرحله سوم صادر شد. وی گفت: داوطلبان فازهای اول و دوم هیچ عارضه جدی نداشتند و فقط سردرد مختصر و درد عضلانی بود.

شرکت سوئیسی و آلمانی
خواهان خرید واکسن برکت
در حاشیه این نشست، حسن جلیلی، مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن کووایران برکت در گفت‌وگو با میزان درخصوص قیمت تمام شده واکسن کوو ایران برکت اظهار داشت: وزارت بهداشت هنوز قیمتی برای واکسن ما مصوب نکرده است و هزینه‌ای که ما برای تهیه واکسن صرف کرده‌ایم، بسیار متغیر است چرا که قیمت موادی که در واکسن به کار برده می‌شوند، به طور روزانه در حال تغییر و به سمت افزایش است و از این رو هنوز قیمتی برای آن تعیین نشده است.
مسئول تیم تولید واکسن کووایران برکت درخصوص کشور‌های خارجی که خواستار خرید واکسن کوو ایران‌برکت هستند، توضیح داد: حدود ۹ کشور تا کنون متقاضی خرید واکسن کوو ایران برکت هستند که ما در این خصوص تابع سیاست‌های وزارت بهداشت هستیم و پاسخی که همه آنها دریافت کردند این بود که باید سیاست‌های صادراتی وزارت بهداشت مشخص شود تا ما بتوانیم وارد مذاکره شویم.
مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام در این باره افزود: کشور‌هایی از آفریقا، چند کشور همسایه از جمله پاکستان‌، ونزوئلا و چند کشور دیگر خواستار خرید واکسن ایرانی برکت هستند و به علاوه یک شرکت هم از طرف سوئیس و آلمان در این خصوص با ما تماس گرفته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پانزده + 5 =