کد خبر : 305971
تاریخ انتشار : شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
-

اساسنامه مراکز نوآوری حوزه سلامت تصویب شد

اساسنامه مراکز نوآوری حوزه سلامت تصویب شد

اساسنامه مراکز نوآوری حوزه سلامت به تصویب شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رسید.

به گزارش عصرقائم، دکتر یونس پناهی با اعلام این خبر گفت: مراکز نوآوری سلامت نهادی برای فراهم کردن فضای تبادل فکر و شکل‌گیری ایده‌های جدید میان اساتید و دانشجویان و سایر دست اندرکاران زیست بوم نوآوری سلامت است که با ایجاد فرصت‌های تعامل و همکاری گروهی، زمینه را برای توسعه نوآوری فراهم می‌آورد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: این مراکز در راستای نیاز کشور به جذب ایده‌های خلاق و تکمیل زنجیره نوآوری از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و زیست بوم‌های مؤثر در توسعه و تجاری‌سازی محصولات حوزه سلامت، راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه توسعه پژوهش و فناوری سلامت کشور به تمام اجزای این زیست بوم نیازمند است، گفت: باید این زیست بوم از مرحله ابتدایی که طرح ایده‌های فناورانه و نوآورانه است تا مرحله آخر که محصولات دانش‌بنیان و فناورانه است، به ثمر بنشیند. هسته‌های فناور می‌توانند در مراکز نوآوری سلامت به پرورش آن دسته از ایده‌هایی که در جهت رفع نیاز سلامت کشور باشد، بپردازند.

پناهی به چرخه ورود استقرار و خروج واحد نوآور از مرکز نوآوری سلامت اشاره کرد و گفت: در گام نخست مرکز هر سال دوبار و هر بار به مدت یک ماه دوره ایده‌پردازی را به منظور جذب واحدهای نوآور برگزار می‌کند. در این فرآیند واحدهای نوآور باید مطابق با چالش‌های نوآوری سلامت کشور به ایده‌پردازی بپردازند تا از میان ایده‌های جدید، ایده‌های برگزیده را انتخاب کرده که زمینه ورود تیم‌های ایده پرداز به مرکز را فراهم می‌آورد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه افزود: در مرحله ایده پروری که یک دوره ۶ ماهه است، به واحد نوآور خدماتی مانند مشاوره، منتورینگ و آموزش‌های لازم جهت تیم‌سازی و تقویت ایده اولیه و تهیه طرح کسب و کار ارائه می‌شود، در صورت موفقیت ایده به مرحله بعدی که دوره پیاده‌سازی است، راه می‌یابد. این مرحله نیز ۶ ماه به طول می‌انجامد و طی آن واحد نوآور اقدام به جذب سرمایه بذری می‌کند و با استفاده از آن و سایر تسهیلات دریافتی فرصت دارد تا نسبت به ساخت نمونه اولیه محصول یا خدمت اقدام کند. در این مدت واحد نوآور می‌تواند پیگیری‌های لازم را برای دریافت تاییدیه‌های فنی و آزمایشگاهی انجام دهد.

پناهی به مرحله آخر که مرحله تجاری‌سازی است، اشاره کرد و گفت: هدف اصلی این دوره یک ساله معرفی محصول یا خدمات واحد نوآور سلامت به بازار است. واحد نوآور برای حضور در نمایشگاه‌ها، فن بازارهای ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد حمایت قرار می‌گیرد و همینطور مقدمات ضروری برای معرفی به مراکز رشد و همینطور جذب سرمایه از شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران خطرپذیر یا حتی امکان فروش دانش فنی فراهم می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی خاطرنشان کرد: تولید علم ابزار لازم برای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌هاست ولی این تازه شروع کار است. گام بعدی تبدیل دانش تولید شده به رفتار علمی است تا مشکلی از مردم را رفع کند. باید علم به فرآورده علمی تبدیل شود تا مردم از آن بهره‌مند شوند.

اساسنامه مراکز نوآوری حوزه سلامت تصویب شد
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هشت + هفت =