کد خبر : 315628
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۵۰
-

لزوم تبیین سیاست بی طرفی ایران در جنگ روسیه و اوکراین

لزوم تبیین سیاست بی طرفی ایران در جنگ روسیه و اوکراین

یک کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که کار مهمتر برای ما تبیین سیاست بی طرفی ایران در جنگ روسیه و اوکراین است، گفت: زلنسکی اشتباه کرد، پوتین اشتباه بزرگ تر و برنده این ماجرا آمریکا است که توانست بین دو کشور جنگ ایجاد کند.

به گزارش عصرقائم، حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو ، در ارزیابی خود از اعلام مواضع ایران درباره بحران اوکراین و روسیه از سوی وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: ایران به طور شفاف و علنی اعلام کرده که پهپاد برای استفاده در جنگ در اختیار روسیه قرار نداده است این بدان مفهوم است که پهپاد به روسیه داده اما زمانی نبوده که در جنگ اوکراین استفاده شود ضمن این که مسئولیت استفاده از پهپاد به عهده روسیه است نه ایران.

وی همچنین به بحران اوکراین و اروپا در جریان جنگ با روسیه اشاره و تصریح کرد: این تحلیل برای بسیاری قابل قبول است که آمریکا به اوکراین برای عضویت در ناتو اصرار کرد و زلنسکی نیز مرتکب این اشتباه شد همین مساله روسیه را تحریک کرد زیرا روسیه عضویت اوکراین در ناتو را تهدیدی برای امنیت ملی خود می داند بنابراین آن هم دست به اشتباه بزرگی زده و به کشور همسایه تجاوز کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر این که خیلی ها عامل اصلی جنگ روسیه و اوکراین را آمریکا می دانند، گفت: این آمریکا بود که به اوکراین فشار آورد، در حالی که اوکراین می توانست وارد ناتو نشود، بی طرف باشد تا چنین بحرانی متوجه اروپا نشود.
بهشتی پور خاطرنشان کرد: در واقع هم زلنسکی اشتباه کرد، هم پوتین اشتباه بزرگ تر کرد که به کشور همسایه تجاوز کرد، در چنین زمانی برنده این ماجرا آمریکا است که توانست دو کشوری را که سالیان دراز با یکدیگر روابط نزدیکی داشتند و همکاری آن‌ها می توانست به ثبات و جلوگیری از بحران در اروپا کمک کند را با یکدیگر درگیر کرد و اکنون اروپا با بحران امنیت مواد غذایی و انرژی مواجه است.
وی درباره این که آیا ایران می تواند به عنوان کشوری که با روسیه روابط نزدیکی به حل این مساله از طریق راه حل های سیاسی کمک کند؟ گفت: باید توجه داشته باشیم که در حل یک موضوع باید دو طرف میانجی گری یک کشور دیگر را قبول داشته باشند اما به دلایل مختلف اوکراین طرف ایرانی را قبول ندارد ضمن این که در شرایط فعلی کار مهم تر برای تبیین سیاست بی طرفی ایران در جنگ است.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود:ایران رسما اعلام کرده که به دنبال راه حل سیاسی است و جنگ باید متوقف شود. ایران تمامیت ارضی اوکراین را قبول دارد و این ها نکات مهمی است که ایران بیش از پیش باید در موضع خودش شفاف بیان کند.
وی تاکید کرد: بنابراین تبیین مواضع ایران بسیار حائز اهمیت است نخست این که ایران جنگ را صحیح نمی داند و معتقد است باید متوقف شود، دیگر این که راه حل های سیاسی می تواند مساله را حل کند، سوم این که تغییرات جغرافیایی و سرزمینی مورد تایید ایران نیست و این موضوع باید برای افکار عمومی تبیین شود و نهایتا این که ایران معتقد است آمریکا عامل اصلی جنگ اوکراین و روسیه است و ذی نفع هم آمریکا است.

لزوم تبیین سیاست بی طرفی ایران در جنگ روسیه و اوکراین
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هجده + 3 =