کد خبر : 307319
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
-

شورای امنیت برای رفع تحریم مسافرتی طالبان به توافق نرسید

شورای امنیت برای رفع تحریم مسافرتی طالبان به توافق نرسید

به دنبال عدم توافق اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر تمدید معافیت از تحریم مسافرتی برای ۱۳ مقام طالبان که اکنون حاکم بر افغانستان است، این معافیت‌ها در نیمه شب جمعه منقضی شد.

به گزارش عصرقائم، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیپلمات‌های سازمان ملل گفتند که روسیه و چین خواستار آن بودند که به همه این ۱۳ نفر اجازه سفر داده شود در حالی که آمریکا و کشورهای غربی می‌خواستند این تعداد در اعتراض به برچیده شدن حقوق زنان از سوی طالبان و شکست آنها در تشکیل دولت فراگیر بر خلاف آنچه که وعده داده بودند، کاهش یابد.

دیپلمات‌های شورای امنیت که نامشان را فاش نکردند، گفتند که روسیه و چین عصر روز جمعه برای بررسی جدیدترین پیشنهاد آمریکا زمان بیشتری درخواست کردند.

به این ترتیب تمام این ۱۳ مقام طالبان تا بعدازظهر روز دوشنبه یعنی تا زمانی که روسیه و چین باید به پیشنهاد آمریکا پاسخ دهند، مشمول تحریم مسافرتی هستند.

ده‌ها تن از اعضای گروه طالبان سال‌ها نامشان در فهرست سیاه تحریم‌های سازمان ملل شامل ممنوعیت مسافرت، مسدود کردن دارایی‌ها و تحریم تسلیحاتی قرار داشته‌ است. با این حال برخی از مقامات طالبان معافیت مسافرتی دریافت کردند تا بتوانند برای شرکت در مذاکرات با هدف بازیابی صلح و ثبات به افغانستان سفر کنند.

ماه ژوئن، کمیته نظارت بر تحریم‌ها علیه طالبان در شورای امنیت سازمان ملل، دو مقام طالبان را در واکنش به سرکوب زنان شامل عبدالباقی حقانی، وزیر تحصیلات عالی طالبان و سعید احمد شهیدخیل، معاون وزارت معارف/آموزش و پرورش طالبان مشمول تحریم مسافرتی کرد.

دیپلمات‌های وابسته به شورای امنیت سازمان ملل گفتند آمریکا روز پنجشنبه در آستانه سر رسیدن موعد انقضای معافیت‌ از تحریم مسافرتی برای ۱۳ مقام باقی‌مانده طالبان پیشنهاد کرد که ممنوعیت مسافرتی برای هفت نفر از آنها مجدداً اعمال شود و این معافیت تنها برای شش نفر دیگر باقی بماند مشروط به اینکه سفر آنها فقط به قطر، محل برگزاری مذاکرات نماینگدان آمریکا و طالبان محدود شود.

از سوی دیگر این دیپلمات‌ها گفتند که روسیه و چین طرحی موازی برای پیشنهاد آمریکا ارائه کردند که به تمامی این ۱۳ مقام طالبان به مدت ۹۰ روز معافیت از تحریم مسافرتی داده شود، مشروط به اینکه فقط به روسیه، چین، قطر و “کشورهای منطقه‌ای” بروند.

به گفته این دیپلمات‌ها، روسیه و چین با پیشنهاد آمریکا مخالفت کردند و در مقابل انگلیس، فرانسه و ایرلند هم پیشنهاد روسیه و چین را نپذیرفتند، در حالی که اصرار داشتند این معافیت نباید برای کل این ۱۳ مقام طالبان به دلیل عدم پیشرفت آنها در تحقق آن در اجرای تعهداتشان در قبال زنان، تشکیل دولت فراگیر و مسائل دیگر ادامه یابد.

دیپلمات‌ها گفتند که بعدازظهر جمعه، آمریکا پیشنهاد خود را به این صورت اصلاح کرد که سفر برای هفت تن از این مقامات طالبان ممنوع باشد و معافیت از تحریم مسافرتی برای شش تن دیگر آن گروه به مدت ۹۰ روز بدون محدودیت جغرافیایی حفظ شود.

این پیشنهادی است که روسیه و چین اکنون در حال بررسی آن هستند.

شورای امنیت برای رفع تحریم مسافرتی طالبان به توافق نرسید
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =