کد خبر : 315950
تاریخ انتشار : شنبه ۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۵
-

سامانه پرونده الکترونیک سلامت آماده بهره‌برداری است

سامانه پرونده الکترونیک سلامت آماده بهره‌برداری است

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اعلام این‌که سامانه سپاس آماده بهره برداری است، از ارتقای زیرساخت‌های الکترونیک نظام ارجاع برای اجرای برنامه پزشکی خانواده خبر داد.

به گزارش عصرقائم، دکتر امین بیگلرخانی در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورر داشت: خوشبختانه زیرساخت های الکترونیک نظام ارجاع و بازخوراند از قبل تدارک دیده شده و هم اکنون در حال ارتقای آن هستیم.

وی با بیان این‌که مشکلات احتمالی در مراکز پایلوت برنامه در حال رصد شدن هستند، افزود: تمام سامانه‌های مجری برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع از جمله سامانه های سطوح یک باید گواهینامه تبادل اطلاعات با پرونده الکترونیک را از مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت دریافت کنند. این گواهینامه تضمینی برای تبادل اطلاعات آنان خواهد بود.

بیگلرخانی گفت: جایگاه تمام ذینفعان برنامه اعم از بیمه‌ها، بخش خصوصی و پرونده الکترونیک سلامت و نوع تبادل اطلاعات آن‌ها در سامانه‌های مربوطه برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع مشخص شده است. سیاستگذاری‌های لازم برای ایجاد فضای فعالیت برای کسب و کارهای خصوصی، دانش بنیان‌ها و استارتاپ‌ها نیز در برنامه فراهم شده تا آنان سهم بازار بیشتری از پنل‌های نسخه نویسی بیمه‌های پایه، در این برنامه داشته باشند.

وی همچنین گفت: پزشکان همکار برنامه این اختیار را خواهند داشت که هم از پنل‌هایی که بیمه‌ها در اختیارشان قرار داده‌اند و هم از طریق پنل‌هایی که استارتاپ‌ها در اختیارشان گذاشته‌اند در اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع مشارکت کنند.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در خصوص آماده‌سازی سامانه سپاس، گفت: با هماهنگی بیمه‌های پایه، اطلاعات مربوط به نسخه الکترونیک به صورت بر خط در حال اضافه شدن به پرونده الکترونیک است. اطلاعات بستری‌ها و مراقبت‌های اولیه بهداشتی را هم از قبل در اختیار داشتیم. بنابراین امیدواریم همزمان با تدوین قانون رعایت حریم خصوصی بیماران، سامانه سپاس هم بهره‌برداری برسد. ‌

بنابر اعلام وبدا، بیگلرخانی با اشاره به این‌که در سه ماه آینده برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع برای شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در سطوح درمانی اجرایی می شود و طبق زمانبندی از سال آینده این برنامه به صورت کشوری اجرا خواهد شد، گفت: زیرساخت‌های اجرای کشوری برنامه پزشکی خانواده فراهم است فقط نقاط کوری برای ارتباط اترنتی در برخی مناطق کشور وجود دارد که باید با هماهنگی وزارت ارتباطات مرتفع شود. ‌ در خصوص برخی کمبودهای تجهیزات الکترونیک مراکز بهداشتی و درمانی هم در کارگروه داخلی وزارت بهداشت درصدد رفع مشکل هستیم.

سامانه پرونده الکترونیک سلامت آماده بهره‌برداری است
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

20 − سه =