کد خبر : 314900
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
-

اعتنا و اعتماد به جامعه‌ دانشگاهی همواره اولویت نظام بوده است

اعتنا و اعتماد به جامعه‌ دانشگاهی همواره اولویت نظام بوده است

وزیر علوم در پیام خود به مناسبت روز دانشجو تاکید کرد: اعتنا و اعتماد به جامعه‌ دانشگاهی که پیش‌قراول همه‌ مطالبات اجتماعی و تصحیح الگوهای شهروندی بوده‌اند، اولویت نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است و پیوسته، منش و روش دانشجویانِ صدیق خود را حتی در مقاطع انتقادی ارزشمند دانسته و مبتکرانه آن را موجب صیانت و سیادت اجتماعی معرفی کرده است و همواره از آن به عنوان اقتدار حاکمیت و احترام محیط‌های دانشگاهی یاد کرده است.

به گزارش عصرقائم، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در متن پیام دکتر محمد علی زلفی گل به مناسبت ۱۶ آذر آمده است:
«بسم الله الرحمن الرحیم

آفرینش و بازآفرینی، آرمان دانش است و دانشجو با درک درستی‌ها و راستی‌ها بدین آرمان، زندگی می‌بخشد و مدینه‌ای از عزت و عظمت را بنا می‌گذارد که مؤیدِ انتساب انسان به اشرف‌المخلوقات باشد که رستنگاه دانش به گواه کتاب‌الله، خاک خجسته‌ دین است که آموزه‌ ادیان توحیدی، معرفت خویش و خداوند است. این آرمان از گذشته‌ گرانمایه‌ میراث‌داران علم تا به روزگار گرانقدر ما که مملو از مواهب و مفاخر دانش است، قد برافراخته و افتخار آفریده است و ایران سربلندِ امروز به میمنت معنویت دینی و مرجعیت علمی، نامی باشکوه و سزاوار در جهان دارد.

دستاورد این هم‌بودگی دین و دانش، پرورش نسلی‌ است که در پرتو وحدانیت مقصدی جز عدالت و آزادی و مقصودی جز نفی نظام‌های استبدادی ندارد که علاوه بر یگانه‌عالمان تاریخ ایرانی دانش می‌توان به حماسه‌ همیشه‌ دانشجویان شهید دانشگاه تهران اشاره کرد که در سنگر دانش و در مبارزه‌ با نظام مستبد طاغوت، به شهادت رسیدند و تاریخِ شهادت خویش را سرآغاز حضور آگاهانه‌ دانشجویان در مبارزات اجتماعی مردم رقم زدند. روزی عظیم که روز به روز به عزتِ دانش و عظمت دانشجویان افزوده و بار مسئولیت اصحاب علم و خادمان دانش را خطیرتر کرده است.

توسعه‌ جمعیت دانشجویان، عدالت آموزشی، افزون‌سازی اماکن دانشگاهی و ارتقای نظام علمی کشور در این سال‌ها، اعتزاز ملتی‌ است که با اعتماد به سرمایه‌های نسلی خویش، دشوارترین آزمون‌ها هم‌چون جنگ تحمیلی و تحریم‌های خصمانه را با پیروزی پشت سر گذارده است و در این افتخار و آبرومندی، سهم سزاواری از آنِ دانشجویان و دانشگاه‌ است که فضیلت فرهنگی روزگار ما محسوب می‌شود.

اعتنا و اعتماد به جامعه‌ دانشگاهی که پیش‌قراول همه‌ مطالبات اجتماعی و تصحیح الگوهای شهروندی بوده‌اند، اولویت نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است و پیوسته، منش و روش دانشجویانِ صدیق خود را حتی در مقاطع انتقادی ارزشمند دانسته و مبتکرانه آن را موجب صیانت و سیادت اجتماعی معرفی کرده است و همواره از آن به عنوان اقتدار حاکمیت و احترام محیط‌های دانشگاهی یاد کرده است.

خود را به عنوان خدمتگزار آموزش عالی این سرزمین مکلف می‌دانم که صدای صلابت و سعادت علمی فرزندان فرهیخته‌ام باشم و با هر چه بضاعت دارم در صعود به قلل رفیع دانش و فناوری تلاشی مضاعف ایفا کنم که معتقدم این خدمت می‌تواند خلعتی آبرومند برای من و همکارانم در ایام کوتاه مسئولیت باشد.

با فروتنی تمام این روز عزیز را به دانشجویان آگاه که آتیه‌سازان امروز و فردای این سرزمینند، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و چشم آن دارم که در این طریق دشوار به هوشیاری و سعه‌ صدر، کارنامه‌ای درخشان بیافرینند و نومیدی حسودان و بدخواهان انقلاب را دوچندان کنند که جز به دانش و دین نمی‌توان راه رستگاری را جست‌وجو کرد. چنان که خداوندگار سخن فرموده است:

تو را دانش و دین رهاند درست
در رستگاری ببایدت جست
و گر دل نخواهی که باشد نژند
نخواهی که دائم بوی مستمند
به گفتار پیغمبرت راه جوی
دل از تیرگی‌ها بدین آب شوی».

اعتنا و اعتماد به جامعه‌ دانشگاهی همواره اولویت نظام بوده است
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دو × دو =