کد خبر : 314841
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۵
-

پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه

پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه

دبیر ستاد اقتصادی دولت پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه را مطرح کرد و گفت: این سند در ستاد اقتصادی دولت تصویب شود.

به گزارش عصرقائم، محسن رضایی در نشستی که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت‌های دولت سیزدهم ایجاد تحولات بزرگ و شجاعانه در کشور است، اظهار کرد: با چنین تحولاتی می‌توان پیشرفت اقتصادی کشور را شتاب داد. با کارهای ریسک گریز نمی‌توان فاصله‌ای که در پیشرفت با کشورهای دیگر پیدا کرده‌ایم را کاهش دهیم. یکی از این تحولات مسئله نظام مالیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه مالیات برای چند هدف مهم اخذ می‌شود، توضیح داد: هدف نخست خدمت رسانی به مردم در حوزه‌های مختلف امنیتی، سلامت، آموزشی و … است. دولت از طریق مالیات به مردم خدمات عمومی ارائه می‌دهد. بنابراین تحول در نظام مالیاتی به تحول در خدمات رسانی منجر می‌شود.

وی افزود: اهداف دیگر مالیات ستانی برقراری عدالت و جلوگیری از رانت و فساد است. برای مثال بازار رانتی دلار و طلا بخش مهمی از نقدینگی را به خود جذب کرده است. باید جلوی این فرآیند گرفته شود اما برای این موضوع دائما نمی‌توان از زور حکومتی استفاده کرد بلکه باید از ابزار اقتصادی که مالیات است بهره برد.

دبیر ستاد اقتصادی دولت افزود: از دیگر اهداف اخذ مالیات جلوگیری از تخریب محیط زیست و همچنین جلوگیری از کسری بودجه و تورم است.

رضایی با تاکید بر اینکه در زمینه مالیات اقدامات خوبی انجام شده است که باید ادامه پیدا کند، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ نرخ مالیات پنج درصد کاهش داشت اما در مقابل تعداد مودیان با افزایش یک میلیون نفری مواجه بود. باید آرام آرام به این سمت حرکت کنیم که تعداد مودیان افزایش و نرخ مالیات کاهش یابد.

خوش حساب‌های مالیاتی از دولت جایزه بگیرند

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت بخشودگی و تشویق خوش حساب‌ها عنوان کرد: خوش حساب‌ها باید تشویق و بدحساب‌ها باید تنبیه شوند. این موضوع فواید زیادی دارد. درصدهایی از مالیات خوش حساب‌ها باید کاهش یابد و سازمان امور مالیاتی باید برای خوش حساب‌ها جایزه در نظر بگیرد.

دبیر ستاد اقتصادی دولت ادامه داد: کشور نیاز به رتبه بندی کارآفرینان دارد. اگر این اتفاق صورت بگیرد برخی کارآفرینان دیگر نیازی به گذاشتن وثیقه نزد بانک‌ها ندارند. شاخص خوش حسابی در مالیات می‌تواند امتیازی برای رتبه بندی شود.

مالیات طبقات پایین بخشیده شود

رضایی ادامه داد: در مالیات رسانی ممکن است چند میلیون نفر جزو طبقات پایین جامعه باشند که اگر مالیات آنها بخشوده شود رضایتمندی حاصل خواهد شد.

وی با تاکید بر اعتماد به کارآفرینان اظهار کرد: باید به کارآفرینان اعتماد داشته باشیم و ملاک خود اظهاری مودی باشد.

دبیر ستاد اقتصادی دولت با بیان اینکه مالیات باید به موقع اخذ شود عنوان کرد: اگر مالیاتی بعد از دو سال گرفته شود ممکن است ارزش واقعی خود را از دست بدهد.

رضایی پیشنهاد کرد که سازمان امور مالیاتی سند جامع مالیاتی عادلانه را تهیه کند تا در ستاد اقتصادی دولت به تصویب برسد.

پیشنهاد تهیه سند جامع مالیاتی عادلانه
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

17 + 15 =