کد خبر : 310694
تاریخ انتشار : شنبه 22 اکتبر 2022 - 8:15
-

امسال بیشتر از همیشه آنفلوانزا را جدی بگیرید

امسال بیشتر از همیشه آنفلوانزا را جدی بگیرید

این روزها با تغییر فصل و سرد شدن تدریجی هوا ابتلا به بیماری‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا و سرماخوردگی و به دنبال آن کرونا زیادتر شده است. آنفلوانزا یک بیماری شدید تنفسی است که عامل آن ویروس آنفلوانزا است.

به گزارش عصرقائم، هر ساله با آمدن فصول پاییز و زمستان میزان ابتلا به بیماری آنفلوانزا بالا می رود و افراد زیادی به خصوص سالمندان و مبتلایان به بیماری های خاص، جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست می دهد. با این حال در سال گذشته به دلیل استفاده از ماسک، شستن مکرر دست ها و رعایت فاصله اجتماعی انتقال بیماری آنفولانزا به حداقل رسیده بود.

اما امسال با توجه به واکسیناسیون گسترده در سراسر جهان و در نتیجه کمتر شدن میزان رعایت پروتکل ها، میزان ابتلا و افزایش بیماری آنفلوانزا دوباره اوج خواهد گرفت از این رو پزشکان توصیه می کنند قبل از اوج گیری بیماری آنفولانزا بهتر است گروه های حساس به خصوص کودکان دانش اموزان ، زنان باردار ، افراد مسن ، افراد دیابتیک و مبتلایان به بیماری های خاص نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

این روزها با تغییر فصل و سرد شدن تدریجی هوا ابتلا به بیماری‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا و سرماخوردگی و به دنبال آن کرونا زیادتر شده است. آنفلوانزا یک بیماری شدید تنفسی است که عامل آن ویروس آنفلوانزا است.در این گزارش شما را با این بیماری بیشتر آشنا می‌کنیم

ویروس آنفلوانزا چگونه منتقل می‌شود؟
این ویروس می‌تواند به روش‌های زیر منتقل شود:

سرفه، عطسه، دست دادن، روبوسی، دست زدن به سطوح آلوده، تماس دست آلوده با اشیاء و محیط، انتقال از طریق مدفوع به اثبات نرسیده اما احتمال انتقال از این طریق وجود دارد؛ پس لازم است مادران حتما پس از تعویض پوشک کودک ، دستهای خود را بشویند.

همه کسانی که به تازگی از مسافرت و مکان‌های آلوده به این ویروس بازگشته‌اند

کسانی که علائم بیماری آنفلوانزا را دارند شامل : تب بالای ۳۸ درجه، سر درد، گلو درد و سرفه، احساس خستگی و کوفتگی شدید، آبریزش بینی و چشم،درد عضلات

چه کسانی در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند؟

سنین بالای ۶۵ سال، کودکان زیر ۵ سال، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماریهای مزمن مانند آسم ، دیابت ، بیماریهای قلبی و عروقی، افراد دچار نقص سیستم ایمنی

راه‌های پیشگیری از سرایت آنفلوانزا به دیگران چیست؟

در صورت ابتلا به علائمی مشابه آنفلوانزا حتما از رفتن به مکان‌های عمومی خودداری کنید و در منزل استراحت کنید.

در منزل نیز باید سعی کنید تا حد ممکن از اعضا خانواده دور باشید و از ماسک استفاده کنید. حداقل یک متر با دیگران فاصله داشته باشید.

زمان استراحت در منزل از شروع علائم تا ۲۴ ساعت پس از قطع تب و بهبودی نسبی علائم بیماری می باشد.

در حین عطسه و سرفه ، دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید.

در صورتی که دستمال ندارید، در حین سرفه دهان و بینی خود را با آرنج بپوشانید.

دست‌های خود را به طور مکرر با آب و صابون بشویید. برای شستن دست‌ها می‌توانید از آب و صابون یا محلول‌های ضد عفونی کننده الکلی استفاده کنید.

اگر از فرد مبتلا به بیماری مراقبت می‌کنید؛ پس از مراقبت باید دست‌های خود را بشویید.

از دست دادن و روبوسی کردن با افرادی که مشکوک به آنفلوانزا هستند خودداری کنید.

اگر در مکان‌های شلوغ یا در ارتباط با افراد مشکوک به بیماری هستید بهتر است از ماسک استفاده کنید.

توجه داشته باشید اگر ماسک خیس شد باید آن را تعویض کنید.

سایر توصیه‌‌های مراقبتی چیست؟

مصرف فراوان مایعات گرم مانند چای و عسل توصیه می شود.

داروهای خود را طبق زمان تعیین شده استفاده کنید.

سطوح مختلف منزل را به طور منظم با آب و صابون یا مواد ضد عفونی کننده پاکسازی کنید.

از فرستادن کودکان و نوجوانان با علائم آنفلوانزا به مدرسه خودداری شود.

آنفلوآنزا امسال زودتر آمده است

مهرناز رسولی‌نژاد، متخصص بیماری‌های عفونی درباره «بیماری آنفلوآنزا و نشانه‌های بالینی آن»، بیان داشت: بیماری آنلفوآنزا، بیماری ویروسی حاد تنفسی است که با شروع ناگهانی تب، سردرد، بدن درد، گلودرد، آبریزش و اشک‌ریزش همراه است.

وی ادامه داد: ممکن است بعد از چند روز درگیری ریه ودرگیری‌های قلبی و مغزی… به همراه داشته باشد، اما برخلاف سرماخوردگی و کرونا داروی اختصاصی دارد و مهم‌تر اینکه این بیماری واکسن دارد و زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا هم اکنون است؛ یعنی قبل از آنکه بیماری به اوج برسد.

رسولی نژاد متذکر شد: هر سال آذر و دی‌ماه همراه با پیک آنفلوآنزا بود اما امسال این بیماری زودتر آماده است و ممکن است با کرونا اشتباه شود؛ چراکه شروع علائم مثل هم است، اما باید در صورت ابتلا به پزشک مراجعه کنیم.

متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به ضرورت تزریق واکسن برای برخی از افراد جامعه، ابراز داشت: افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، افراد چاق، مبتلایان به بیماری‌های قلبی، ریوی، کبدی، کلیوی، افراد سیگاری و افرادی که داروهای سرکوب‌کننده ایمنی مصرف می‌کنند می‌توانند به فرم سخت بیماری آنفلوآنزا مبتلا شوند؛ در نتیجه همه این افراد باید واکسن تزریق کنند.

وی تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا واکسن بسیار موثری است که در سال یکبار تزریق می‌شود و سالانه باید تکرار شود؛ ضمن اینکه افرادی که در تجمعات و اتوبوس و مترو حضور دارند می‌توانند ویروس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به صورت قطرات تنفسی منتقل کنند؛ در نتیجه بهتر است هموطنان در این اماکن حتما از ماسک استفاده کنند.

رسولی نژاد با بیان اینکه معمولا بیماری‌های ویروسی در کودکان خفیف‌تر از بزرگسالان است، گفت: طول بیماری آنفلوآنزا ۷ تا ۱۰ روز است و فرد مبتلا باید در منزل مانده و استراحت کرده و مایعات مصرف کند.

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در مورد خطر شیوع آنفلوآنزا، می گوید: سال گذشته از آنجاکه رعایت‌ نکات بهداشتی بیشتر بود و مردم بیشتر ماسک می‌زدند، آنفلوآنزا چندان شایع نشد؛ اما اگر قرار باشد امسال ساده انگاری صورت گیرد و رعایت‌ها کاهش یابد، احتمال شیوع مجدد آنفلوآنزا هم وجود دارد.

به گفته این پزشک با توجه به شیوع آنفلوآنزا در فصل سرد سال و همزمانی آن با کووید۱۹، تمامی اساتید، دانشجویان و دانش اموزان علاوه بر واکسن کرونا بهتر است واکسن آنفولانزا نیز تزریق کنند.

وی در مورد برخی از شایعات فضای مجازی مبنی بر تداخل واکسن آنفلوانزا با واکسن کرونا تصریح می کند: هیچ محدودیتی برای تزریق واکسن آنفلوآنزا پس از تزریق واکسن کرونا وجود ندارد و گروه‌های پرخطر باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

آیا باید واکسن آنفلوانزا بزنیم؟

واکسن آنفلوانزا برای همه افراد توصیه نمی‌شود و فقط برای گروه های پر خطر با دستور پزشک استفاده می شود مصرف مایعات در زمان بیماری فراموش نشود.

از دست دادن آب بدن در طی آنفولانزا و سرماخوردگی بسیار معمول است و این مسئله به دلیل کاهش اشتهای بیمار و امتناع از

خوردن و نوشیدن و از دست دادن آب بدن با عرق کردن و تبخیر به علت بالا رفتن دمای بدن به هنگام مبارزه بدن با ویروس و عوامل خارجی است.

مصرف مایعات در رژیم غذایی نه تنها در عملکرد عمومی بدن نقش بسیار مهم دارد، بلکه در جلوگیری و درمان عفونت هم نقش بسیار مهمی را ایفا میکند.

در بین مایعات مختلف آب بهترین نوشیدنی برای تامین مایعات مورد نیاز بدن است، علاوه بر این آب به عنوان یک سم زدای طبیعی در بدن عمل می‌کند. اگر شما خیلی تمایلی به نوشیدن آب ندارید و یا ترجیح می‌دهید از نوشیدنی‌های طعم دار استفاده کنید می‌توانید از نوشیدنی‌هایی مانند چای زنجبیل، دمنوش گیاهی با عسل، شربت عسل و آبلیمو و آبمیوه طبیعی استفاده کنید.

آخرین وضعیت کرونا در مازندران

بر اساس آخرین اطلاع رسانی رنگ بندی کرونایی مناطق مختلف کشور از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از ۲۹ مهر ماه، ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار گرفته است و ۱۱ شهرستان استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

شهرستان‌های گلوگاه، نکا، میاندورود، ساری، قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، فریدونکنار ، چالوس، کلاردشت و رامسر در وضعیت زرد شهرستان‌های وضعیت آبی بهشهر، سیمرغ، جویبار، آمل، بابل، بابلسر، محمودآباد، نور، نوشهر، عباس آباد و تنکابن در وضعیت آبی قرار دارند.

تکمیل واکسیناسیون، ماسک زدن، استقرار تهویه مناسب در اماکن سربسته، رعایت و مراقبت بهداشتی به ویژه در تجمعات الزامی است.

در  ۲۴ ساعت گذشته ۳۴ بیمار تازه مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری و ۲۷ بیمار کرونایی مرخص شدند.

مجموع بیماران مبتلا به کرونا ویروس بستری در مراکز درمانی مازندران به ۷۶ نفر رسید که از این تعداد ۱۹ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.
در این مدت موردی از فوتی بر اثر ابتلا به کووید۱۹ در بیمارستان‌های استان به ثبت نرسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: ۲۴ ساعت گذشته ۳۳ بیمار جدید مشکوک به کووید۱۹ در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران، پذیرش و بستری و ۲۷ نفر ترخیص شدند.

فرهاد غلامی با اشاره به ثبت بدون فوتی کرونایی در این مدت، مجموع بیماران بستری مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های زیر مجموعه این دانشگاه را ۶۹ نفر اعلام کردو افزود: از این شمار ۱۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.
رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل، بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک به ویژه در محیط بسته و تکمیل دوره واکسیناسیون تاکید کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز با اشاره به اینکه ۲۴ ساعت گذشته یک مورد جدید بیمار مبتلا به کرونا در چهار بیمارستان زیرمجموعه این دانشگاه ثبت شده گفت: در این مدت مورد ترخیصی بیمار کرونایی ثبت نشده است.

سید علی مظفر پور خوشرودی با بیان اینکه اکنون ۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های بابل بستری هستند، افزود: از این تعداد ۲ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی بستری اند.

امسال بیشتر از همیشه آنفلوانزا را جدی بگیرید/حرکت چراغ خاموش کرونا با افزایش مبتلایان در مازندران

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفده − هفت =