کد خبر : 310443
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 18 اکتبر 2022 - 9:40
-

بندر امیرآباد می‌تواند به قطب واردات روغن آفتابگردان در کشور تبدیل شود

بندر امیرآباد می‌تواند به قطب واردات روغن آفتابگردان در کشور تبدیل شود

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران با بیان اینکه مازندران با تولید ۳۲۰ هزار تن از انواع روغن نباتی حدود ۱۴ درصد میزان تولید کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ گفت: با افزایش ظرفیت مخازن و انبار در بندر امیرآباد، مازندران می‌تواند به قطب واردات روغن آفتابگردان در کشور مبدل شود.

به گزارش عصرقائم، امیرهوشنگ بی‌رشک دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران در گفت‌وگو ، اظهار کرد: ۶۰ درصد تولیدات محصولات روغن تولیدی در کشور روی سفره مردم و ۴۰ درصد باقیمانده در حوزه صنف و صنعت به عنوان مواد اولیه استفاده می‌شود.

وی با اشاره به تولید دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع روغن نباتی طی سال گذشته در کشور، افزود: سهم استان مازندران با ۱۲ کارخانه فعال، ۳۲۰ هزار تن از انواع روغن نباتی بوده که حدود ۱۴ درصد میزان تولید کشور را شامل می‌شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، خاطرنشان کرد: در شش ماه نخست امسال با همه مشکلات و تحریم‌ها و نیز تغییر نرخ ارز در کل کشور به میزان ۲۹ درصد کاهش تولید و توزیع روغن نباتی داشتیم؛ اما در استان مازندران، ۱۱۵ هزار تن تولید روغن نباتی داشتیم که حاکی از عدم کاهش تولید است.

بی‌رشک تاکید کرد: با توجه به توان بالقوه این استان باید موضوع مهم کشت قراردادی دانه‌های روغنی در مازندران با جدیت دنبال شود و تحقق آن وابستگی ما به واردات را کاهش خواهد داد.

وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت دیگر اینکه این صنعت بیش از ۸۵  درصد مواد اولیه آن از خارج وارد می‌شود که یکی از منابع اصلی تامین مواد اولیه ما کشور روسیه است که از سه بندر واردکننده مواد اولیه از روسیه به کشور، دو بندر امیرآباد و نوشهر در مازندران وجود دارد.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در بندرامیرآباد وجود دارد می‌طلبد که مسئولان استانی حمایت‌های بیشتری را مدنظر قرار دهند؛ چرا که این توان وجود دارد که ظرفیت مخازن و انبار را در بنادر مازندران افزایش دهیم تا این بندر به قطب واردات روغن آفتابگردان در کشور مبدل شود.

بی‌رشک تشریح کرد: صنعت روغن نباتی کشور در سال نزدیک به ۴۵۰ هزار تن روغن آفتابگردان مصرف می‌کند که در حال حاضر بیش از ۳۵۰ الی ۴۰۰ هزار تن آن از بنادر شمالی کشور وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه کل مخازن کشور یک میلیون و ۳۶ هزار تن است؛ عنوان کرد: از این میزان، ۱۰۹ هزار تن مخزن روغن نباتی در مازندران داریم که ۱۰ درصد مخازن کشور را شامل می‌شود و لزوم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌ها الزامی است.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، متذکر شد: چالش‌های این صنعت عمدتا به حمایت بر می‌گردد و استان مازندران استانی است که هم کشت دانه‌های روغنی در آن جواب داده و هم انواع تولید روغن نبانی را دارد.

بی‌رشک یادآور شد: از سال ۱۴۰۰ تمامی خط تولید صنعت روغن نباتی در کشور تولید می‌شود و به نوعی به خودکفایی در این بخش دست یافته‌ایم.

بندر امیرآباد می‌تواند به قطب واردات روغن آفتابگردان در کشور تبدیل شود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

12 − دوازده =