کد خبر : 318285
تاریخ انتشار : جمعه 27 ژانویه 2023 - 10:55
-

فعالیت رسمی ۱۰۰۰ متکدی در تهران

فعالیت رسمی ۱۰۰۰ متکدی در تهران

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در مورد طرح ساماندهی و جمع‌آوری متکدیان تهران توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش عصرقائم، احمد احمدی صدر در گفت‌وگو ، در مورد طرح جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان در شهر تهران، گفت: یکی از وظایفی که قانون بر عهده شهرداری‌ها گذاشته است بحث ساماندهی متکدیان است و به همین دلیل ساماندهی متکدیان از زمره وظایف شهرداری‌ها است.

وی با بیان اینکه تکدی‌گری جرم محسوب می‌شود و نهادهای مختلف از جمله پلیس و دستگاه قضا می‌بایست در ساماندهی و جمع‌آوری این افراد با صدور احکام کمک کنند، تصریح کرد: بعد از جمع‌آوری، متکدیان بر اساس نوع نیازشان به واحدهای مختلف ارجاع داده می‌شوند یعنی اگر مشکل اقتصادی و اشتغال داشته باشند به بهزیستی و کمیته امداد ارجاع داده می‌شوند و اگر بی پناه باشند شهرداری تهران تا پیدا شدن سرپناه می‌تواند به آنها کمک کند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در سال‌های اخیر به علت مسائل مختلف همچون کرونا طرح جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان متوقف شده بود و به همین علت عدد متکدیان در پایتخت افزایش یافت، اظهار کرد: مسئله متکدیان با فروشندگان و دستفروشان و گلفروشان متفاوت است و متکدی کسی است که اقدام مستقیم به اخذ پول می‌کند و از شهروندان پول می‌خواهد که عمدتا مشاهده می‌شود این افراد در گوشه‌ای نشسته و یا کودکی در آغوش دارند.

احمدی صدر افزود: طرح جمع‌آوری متکدیان را آغاز کردیم و افرادی که شهره به گدایی در تهران هستند و به نوعی افراد مشخصی هستند که سر کوچه، چهارراه‌ها و یا معابر اصلی تکدی‌گری را به عنوان یک شغل هر روزه انتخاب کردند را جمع‌آوری می‌کنیم که تا کنون ۴۰۰ نفر در طرح ساماندهی متکدیان جمع‌آوری شده و به نهادهای مرتبط در امر ساماندهی متکدیان ارجاع داده شده‌اند.

تکدی‌گری جرم است

لزوم برخورد جدی و قاطع دستگاه قضا با متکدیان و سرشبکه‌های آنها

وی با بیان اینکه این طرح تا جمع‌آوری کامل متکدیان از سطح شهر ادامه دارد، در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که نهادهای مرتبط نسبت به ساماندهی متکدیان اقدام کنند تا شاهد بازگشت دوباره متکدیان به شهر نباشیم؟ گفت: تکدی‌گری جرم است، اگر دوباره به شهر برگردند باز دوباره جمع‌آوری می‌شوند و باید با همکاری دستگاه‌های مسئول این پدیده در سطح شهر جمع‌آوری شود و حتما باید جمع‌آوری مستمر باشد و دستگاه قضا و پلیس و سایر دستگاه‌ها باید پای کار باشند تا اگر کسی ۱۰ بار هم به خیابان برگشت دستگیر شود. چرا که از نظر قانونی تکدی‌گری یک جرم است و باید برخورد جدی و قاطع دستگاه قضا با متکدیان و سرشبکه‌هایی که آنها را ساماندهی می‌کنند به صورت ویژه صورت گیرد تا مسئله تکدی‌گری متوقف شود و شاهد بازگشت دوباره متکدیان در سطح شهر نباشیم.

مجتمع فوریت‌های شهرداری تهران فضایی برای هم افزایی دستگاه‌های مسئول در کنار یکدیگر

وی در پاسخ به این سوال که آیا هماهنگی با نهادهای مختلف در این زمینه صورت گرفته است، اظهارکرد: در مجتمع فوریت‌های شهرداری تهران فضایی ایجاد شده که همه دستگاه‌های مسئول در کنار یکدیگر هم افزا به هم کمک کنند تا مسئله متکدیان در شهر تهران حل شود.

بزرگسال هم مانند کودکان کار جذب باندهای تکدی‌گری تهران می‌شوند؟

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا متکدیان بزرگسال نیز به مانند کودکان کار جذب باندهای تکدی‌گری تهران شده‌اند یا نه؟ گفت: بدون باند اجازه حضور و فعالیت به آنها نمی‌دهند.

۱۰۰۰ نفر رسما در تهران تکدی‌گری می‌کنند

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در مورد تعداد متکدیان پایتخت افزود: افرادی که رسما تکدی‌گری می‌کنند و مردم آنها را به وضوح می‌بینند عددشان در سطح شهر تهران حدود ۱۰۰۰ نفر است و این افراد حرفه‌شان تکدی‌گری است.

وی در مورد هزینه‌های جمع‌آوری هر متکدی ادامه داد: هزینه‌های آنها تخمین زده نشده است اما دردی است که شهروندان را اذیت می‌کند و باید انجام شود. حالا با هر هزینه‌ای که باشد. البته هزینه چندانی ندارد.

دستگاه‌های مرتبط جمع‌آوری متکدیان و سرشبکه‌ها چه می‌کنند؟

احمدی صدر در مورد شائبه سرقفلی داشتن معابر تهران نیز با بیان اینکه سرشبکه‌های مافیایی بکارگیری و استثمار متکدیان به گونه ای فعالیت می‌کنند و قطعا این باندها تقسیم‌بندی‌هایی را دارند، گفت: امکانش وجود دارد که چهارراه‌ها را مدیریت و کنترل کنند و این مسئله دور از ذهن نیست که بین خودشان سازماندهی‌هایی وجود داشته باشد، اما سوال اصلی این است که دستگاه‌های مرتبط در امر جمع‌آوری متکدیان و سرشبکه‌ها چه می‌کنند؟ در حالیکه باید یکبار برای همیشه با آنها برخورد شود و جریمه‌های سنگین و زندان برای آنها در نظر گرفته شود تا بتوانیم پیشرفت جدی در امر مبارزه با تکدی‌گری داشته باشیم.

فعالیت رسمی ۱۰۰۰ متکدی در تهران/دستگاه‌های مرتبط با جمع‌آوری متکدیان و سرشبکه‌ها چه می‌کنند؟
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هشت + شانزده =