کد خبر : 307452
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 آگوست 2022 - 10:00
-

کارتخوان ها نان‌ها را کوچک کردند!

کارتخوان ها نان‌ها را کوچک کردند!

با اجرایی شدن فروش با کارتخوانهای ویژه در نانوایی ها در سطح شهر گویا کارتخوانها باعث شده‌اند تا اندازه نانها کوچک شوند.

به گزارش عصرقائم، خرداد ماه گذشته وزیر جهاد کشاورزی از بررسی عرضه نان به شکل کیلویی در شورای آرد و نان خبر داده بود اما تاکنون این موضوع در شورای آرد و نان تعیین تکلیف نشده در حالی که با مجهز شدن نانوایی ها به کارتخوان هر روز نانها کوچکتر می شود.

البته بر اساس جدول ارائه شده برای قیمت نان در سال ۱۴۰۱ به تفکیک نوع ارد در استانها وزن چانه نان در استان های مختلف کشور، متفاوت است.

دولت نیز گفته است که قیمت انواع نان در سال ۱۴۰۱ بدون تغییر می‌ماند و شهروندان در صورت مشاهده افزایش قیمت نان با سامانه ۱۲۴ در تماس بگیرند تا برخورد قانونی با متخلفان صورت گیرد، با این حال اخبار مختلف از استانها از اصفهان و تبریز تا خراسان و فارس و مازندران به اذعان مسئولان کم فروشی سکه رایج شده و بیشترین شکایت درباره کم فروشی و در مرحله بعد گران فروشی است.

اگر چه این طرح لااقل حجم قاچاق و انحراف یارانه های تخصیصی از سوی دولت را کم و ساماندهی کرده است و یک دستاورد برای دولت به شمار می رود اما به نظر می رسد این دستاورد به بهای کوچک شدن نان های مردم تمام شده و باید هر چه زودتر چاره ای برای آن اندیشید

مشاهدات خبرنگار از سطح شهر حاکی از کوچک شدن روزانه نانها هم زمان با اجرایی شدن فروش نان با کارتخوان های نصب شده دارد. این در حالی است که در سالهای نه چندان دور تمامی چانه های نان ابتدا وزن کشی می شد و سپس به داخل تنور می رفت و یا در دهه های قبل فروش نان کیلویی و به اصطلاح بر مبنای وزن «مَن» (در شهر های مختلف هر «من» متفاوت بود به عنوان مثال در خراسان هر من سه کیلو بود).

کارت خوانهایی که قابلیت پیچاندن دارند!

اگر چه این طرح لااقل حجم قاچاق و انحراف یارانه های تخصیصی از سوی دولت را کم و ساماندهی کرده است و یک دستاورد برای دولت به شمار می رود اما به نظر می رسد این دستاورد به بهای کوچک شدن نان های مردم تمام شده و باید هر چه زودتر چاره ای برای آن اندیشید.

فروش نان با آردهای اضافی؟

به این ترتیب اجرای یک طرح خوب در حال انحراف و کوچک شدن نان های مردم شده در حالی که می توان به راحتی با محاسبه فروش نان بر مبنای وزن جلو این نوع زیاده خواهی ها را هم گرفت و مردم را نسبت به این نوع طرح ها بدبین نکرد به خصوص آن که اتحادیه های نانوایی مخالفتی با فروش کیلویی نان ندارند.

البته بنا به ادعای رئیس اتحادیه نان سنگی هم اکنون هزینه های کارگری به همراه سایر هزینه های ناشی از تورم بالای امسال توجیه فعالیت را سخت کرده است.

یک نانوایی سنگکی با تائید این ادعا به خبرنگار ما در باره فروش نان و یا آرد خارج از سیستم کارتخوان گفت: این کار برای کسی که وجدان داشته باشد امکان پذیر نیست. زیرا بر مبنای میزان فروش، به نانوایی ها آرد تخصیص داده می شود. مگر آن که کم فروشی زیادی در نانوایی صورت بگیرد تا بتواند دوباره به اصطلاح بتواند یک تنور از ارد های مازاد بزند!

البته موضوع هزینه ها به ویژه اجاره بهای مغازه و اجاره مجوز از جمله هزینه هایی است که در سال جاری بسیار بالا رفته و لذا اتحادیه ها می توانند با تسهیل کردن در صدور مجوزها حجم زیادی از هزینه های فعالان نانوایی را در سطح شهر کم کنند.

یک شهروند که شاکی از کوچک شدن نان سنگک خریداری شده اش بوده در این باره گفت: مجوز و سهمیه و… همه اینها به مردم ربطی ندارد. دولت فقط نباید به فکر خودش باشد که هزینه اش را کاهش بدهد. بلکه باید نظارت کنند و هر چه سریعتر جلو این نوع کم فروشی ها را بگیرد. این طور پیش برود تا چند سال بعد قیمت نان به اصرار دولت ثابت خواهد ماند اما نان سنگ اندازه کف دست خواهد شد!

این شهروند گفت: اخیرا درباره کم فروشی نانوایی ها گزارش های زیادی پخش می شود و در صداو سیما نشان می دهند که نانوایی ها جریمه می شود. این هم به نفع دولت و اتحادیه است دولت باید کاری کند که سفره مردم کوچک نشود و گرنه تمام شبکه های استانی در حال نشان دادن گزارشاتی از کم فروشی نانوایی ها و جریمه آنها است. باید چاره ای جدی تر کرد.

وی افزود: انحصار در صدور مجوز نانوایی ها را بردارید تا هزینه های اجاره های مجوز کم شود و کمتر از وزن نان ها زده شود و مانند قبل تمام نانوایی ها را ملزم به وزن کردن چانه و یا فروش کیلویی نان کنید. مگر تخم مرغ را که قبلا شانه ای فروخته می شد در میادین میوه و تره بار کیلویی نمی فروشند؟

کارتخوان ها نان‌ها را کوچک کردند!/تنور داغ هزینه‌های تولید
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =