کد خبر : 304140
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 21 ژوئن 2022 - 12:40
-

ماجرای اخراج پرستاران دوران کرونا

ماجرای اخراج پرستاران دوران کرونا

چند وقتی است که موضوع اخراج ۵ تا ۶ هزار پرستار قراردادی از بیمارستان ها، رسانه ای شده است. اما، اظهار نظر اخیر معاون وزیر بهداشت، چنین ادعایی را رد می کند.

به گزارش عصرقائم، جامعه پرستاری کشور که همواره در صف مقدم خدمت به مردم و بیماران قرار دارد، در دوران شیوع کرونا نیز با مردم همراه بودند و توانستند با ایثار و تلاشی که در کنار سایر کادر درمان به خرج دادند، از بیماران کرونایی مراقبت کنند.

روزهای سخت کرونایی از ابتدای فروردین ۹۹ در کشور آغاز شد. جایی که با کمبود ماسک و دستکش و…، در بیمارستان‌ها مواجه بودیم. اما، مدافعان سلامت بدون توجه به کمبودها و کاستی‌ها، شبانه روز مشغول مراقبت از بیمارانی بودند که درگیر کرونا شده بودند.

آن روزها، با شنیدن اسم کرونا، وحشت عجیبی سراپای ما را می‌گرفت و کافی بود تک سرفه یا عطسه‌ای کنی و به یکباره همه از محل فرار می‌کردند. نگرانی از ابتلاء شدن به کرونا، باعث شده بود تا کمتر کسی جرأت کند پا به بیمارستان بگذارد.

در این شرایط سخت کرونایی بود که شاهد فراخوان‌هایی برای دعوت به همکاری نیروهای پرستاری در بیمارستان‌ها بودیم. پرستاران هم آمدند و در روزهای سخت کرونایی، در کنار بیماران بودند.

در دو سال گذشته که شاهد موج‌های سنگین کرونایی در کشور بودیم، تعدادی از پرستاران جان خود را از دست دادند و ده‌ها هزار پرستار نیز درگیر کرونا شدند.

حالا با عبور از بحران کرونا و خالی شدن تخت‌های کرونایی در بیمارستان‌ها، شنیده می‌شود که ۵ هزار پرستار قراردادی و طرحی، اخراج شده اند.

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری از چنین رفتاری که برخی بیمارستان‌ها نسبت به پرستاران روا داشته اند، به شدت گلایه و انتقاد کرد.

وی افزود: متأسفانه رفتاری در بدنه هست که آدم شک می‌کند، فکر و برنامه آنها در راستای برنامه‌ها و اهداف نظام سلامت باشد. لذا، موضع سازمان نظام پرستاری این است که در حق این نیروها کم لطفی شده و باید با عذرخواهی از آنها و عزت و احترام به کار بازگردند.

میرزابیگی ادامه داد: بعضی‌ها چشم خود را به روی واقعیت‌های کرونا بسته اند و طوری شده که خود آنها در دوران بحران کرونا، در خانه بوده اند و حالا آمده اند این پرستاران را اخراج می‌کنند.

وی افزود: بعضی از این ۵ تا ۶ هزار نفر پرستار اخراجی، زوج هستند که هر دو با هم اخراج شده اند و این، عین بی اخلاقی و بی عدالتی است.

میرزابیگی ادامه داد: این پرستاران باید برگردند و سازمان نظام پرستاری پیگیری خواهد کرد و فعلاً در مسیر مذاکره هستیم، اما اگر لازم باشد، شکایت هم خواهیم کرد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: ما الان بیش از ۱۰۰ هزار نفر کمبود پرستار داریم و من نمی دانم بیمارستان‌ها با چه جراتی این نیروها را اخراج کرده اند. لذا، این اخلاقی نیست که پرستارانی را که در دوران کرونا به مردم خدمت کرده اند، حالا بیاییم و آنها را اخراج کنیم. من مطمئن هستیم اگر این نوع رفتار غیر اخلاقی بیمارستان‌ها به گوش مقامات بالا برسد، خودشان برخورد خواهند کرد.

به گفته میرزابیگی، ۲۰۹ نفر از گروه پرستاری در دوران کرونا شهید شده اند که ۱۵۹ نفر آنها را پرستاران دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

گلایه و نارضایتی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، در حالی مطرح می‌شود که عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، موضوع اخراج ۵ هزار پرستار قراردادی را نادرست خواند و گفت: این موضوع که گفته شده ۵ هزار پرستار اخراج شدند، درست نیست و من فکر می‌کنم یک سو تدبیر بوده است. در ضمن مجوزهای قانونی برای طرح ۲۴ ماهه در زمان کرونا صادر شد.

در همین حال، سعید صدرائیان سخنگوی سازمان اداری و استخدامی کشور، با تشریح نحوه استخدام پرستاران جدید و همچنین پرستارانی که با قراردادهای ۸۹ روزه در برهه شیوع کرونا فعالیت داشتند، افزود: روند جذب پرستاران جدید منوط بر تأمین بودجه و ارائه اطلاعات مبنی بر نیاز وزارت بهداشت است. روند اینگونه است که وزارت بهداشت، اطلاعات و مستندات نیاز خود را ارائه می‌دهد و پس از تأمین اعتبار در سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی کشور پس از بررسی‌های لازم، مجوز برگزاری آزمون و استخدام را صادر می‌کند.

وی در مورد چگونگی صدور مجوز استخدام پرستاران در زمان شیوع کرونا گفت: به کارگیری آنها در برهه شیوع کرونا با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده نه سازمان اداری و استخدامی کشور و حقوق آنها هم از محل‌هایی همچون درآمدهای مراکز درمانی پرداخت شده نه بودجه کشور و حالا همان مراکز با اتمام دوره کرونا، اقدام به تعدیل یا عدم تمدید قرارداد آنها کرده‌اند.

صدرائیان افزود: سازمان اداری و استخدامی در جهت قدردانی از زحمات کادر درمان، در اقدامی مشترک با وزارت بهداشت و در اجرای ردیف ۳ بند «ب» مصوبات سی و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا به تاریخ ۱۱/‏۰۵/‏۱۳۹۹‬ دستورالعمل نحوه تعیین و اعمال اولویت و امتیازات برای کارکنان قراردادی کار معین، کارگری، شرکتی و متعهدین خدمت درگیر در مقابله مستقیم با کرونا در آزمون‌های استخدامی وزارت بهداشت را به شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پیشنهاد کرده بود که مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

نکته قابل تأمل در اخراج پرستاران قراردادی، موضوع کمبود ۱۰۰ هزار نیروی پرستاری است که چرا بیمارستان‌ها در چنین شرایطی نسبت به اخراج ۵ تا ۶ هزار پرستار اقدام کرده اند.

ماجرای اخراج پرستاران دوران کرونا/ واکنش سازمان امور استخدامی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پانزده − یازده =