کد خبر : 312577
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
-

پیروزی احتمالی جمهوری‌خواهان؛ از نامزدی” ترامپ” تا کاهش شانس احیای “برجام”

پیروزی احتمالی جمهوری‌خواهان؛ از نامزدی” ترامپ” تا کاهش شانس احیای “برجام”

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات کنگره احیای برجام را دشوارتر می کند، گفت: در صورت پیروزی حزب جمهوری خواه، ممکن است آنها مانع از اقدامات دولت بایدن برای احیای برجام شوند و یا وی را تحت فشار قرار دهند تا تنها در صورت دستیابی به امتیارات بیشتر به توافق برگردد.

به گزارش عصرقائم، رضا ذبیحی در گفت‌وگو ، درباره انتخابات میان دوره ای آمریکا و نتایج احتمالی آن اظهار کرد: انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا روز سه شنبه ۸ نوامبر برگزار می شود که طی آن سرنوشت ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا مشخص خواهد شد.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه افزود: در هفته‌های اخیر شانس جمهوری‌خواهان برای پیروزی در انتخابات بیشتر شده است و به نظر می رسد دلایلی نظیر افزایش قیمت سوخت، انتقادها در تامین واکسن آبله میمون و نیز انتقاد به دلیل انجام هزینه‌های هنگفت برای جنگ اوکراین، در کاهش این محبوبیت موثر بوده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: در حال حاضر، مجلس نمایندگان با یک اکثریت ضعیف در اختیار دموکرات‌ها است و تعداد سناتورهای هر دو حزب ۵۰ نفر است، ولی نتایج نظرسنجی‌های اخیر حاکی است که احتمال در دست گرفتن هر دو مجلس توسط جمهوری خواهان افزایش یافته است.

ذبیحی ادامه داد: انتظار می‌رود که در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره، احیای برجام با دشواری‌ها و پیچیدگی‌های بیشتری روبرو شود، به خصوص در شرایطی که هر دو مجلس توسط جمهوری‌خواهان اداره شود و در این صورت، آنها حتی می‌توانند رئیس جمهور را از انعقاد توافق جدید منع کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: پس از پیروزی بایدن و با توجه به اینکه در عمل، در هر دو مجلس، دموکرات‌ها اکثریت داشتند، احتمال احیای برجام جدی‌تر بود، اما با پیروزی جمهوری‌خواهان احتمالا آنها تلاش خواهند کردند بایدن را از انجام توافق منصرف و یا منع کنند و در غیر این صورت، وی را برای انجامی توافق با دریافت امتیازهای بیشتر تحت فشار قرار دهند.

ذبیحی افزود: از جمله دیگر آثار پیروزی جمهوری خواهان در حوزه بین المللی، اثراتی است که بر جنگ اوکراین خواهد داشت و به ویژه احتمال دارد میزان کمک‌های آمریکا به اوکراین برای این جنگ کاهش یابد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: همچنین در صورت پیروزی جمهوری خواهان، ترامپ برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ مصمم‌تر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ترامپ در کارزارهای انتخاباتی جمهوری خواهان بسیار فعال است و به نظر می‌رسد وی برای حضور در انتخابات ۲۰۲۴ تصمیم خود را گرفته است. با این وجود وی برای قطعی کردن تصمیم خود منتظر نتیجه انتخابات کنگره است.

ذبیحی ادامه داد: البته برخی از جمهوری‌خواهان تمایل و تلاش دارند که از ترامپ عبور کنند و نامزد دیگری را به عنوان نامزد حزب خود معرفی نمایند، اما محبوبیت ترامپ در میان جمهوری خواهان در حال حاضر قابل توجه است و این انتظار وجود دارد که در صورت نامزدی وی، او نامزد نهایی جمهوری خواهان در سال ۲۰۲۴ باشد.

پیروزی احتمالی جمهوری‌خواهان؛ از نامزدی" ترامپ" تا کاهش شانس احیای "برجام"
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =