کد خبر : 69464
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۵
-

روایت کدخدایی از پشت پرده انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸

روایت کدخدایی از پشت پرده انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۸۸

به گزارش قائم آنلاین، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان شب گذشته(شنبه، ۹ دی) با حضور در برنامه نگاه یک با بیان اینکه انتخابات یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران و هیچگاه نسبت به انتخابات عقب‌نشینی نداشته است، افزود: نظام جمهوری اسلامی، نظام مردمی و با پشتیبانی و ایثارگری‌های مردم شکل گرفته است، بنابراین مردم

به گزارش قائم آنلاین، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان شب گذشته(شنبه، ۹ دی) با حضور در برنامه نگاه یک با بیان اینکه انتخابات یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران و هیچگاه نسبت به انتخابات عقب‌نشینی نداشته است، افزود: نظام جمهوری اسلامی، نظام مردمی و با پشتیبانی و ایثارگری‌های مردم شکل گرفته است، بنابراین مردم همیشه در صحنه حضور دارند و انتخابات مظهر حضور همیشگی مردم بوده است.

وی ادامه داد: انتخابات حتی در زمان جنگ هم برگزار می‌شد و تا سال ۱۳۸۸ حدود ۳۰ انتخابات را برگزار کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه دشمن اعتراف کرد که در پس حوادث سال ۱۳۸۸ بود، اضافه کرد: دشمنان از یک سال پیش از انتخابات سال ۸۸ هم چشم طمع به انتخابات دوخته بودند.

کدخدایی با اشاره به اینکه انتخابات کُنش عظیم سیاسی و اجتماعی است، گفت: دشمن با برنامه‌ریزی و طراحی قبلی عمل کرد و عده‌ای هم در داخل فریب شعارها و شبهات و اظهارات دشمن را خوردند.

وی افزود: دشمن می‌خواست به انتخابات و چهره مردمی نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه وارد کند، اما در ۹ دی سال ۱۳۸۸ مردم در حفاظت و پاسداری نظام جمهوری اسلامی ایران و حقوق‌شان حماسه پرشوری خلق کردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: چند ماه پیش از انتخابات سال ۸۸، واژه‌ای به مفهوم نبود سلامت انتخابات، ادبیات رسانه‌ای برخی افراد شد و اظهار نگرانی کردند، در حالی که مدارک و مستندانی نداشتند.

کدخدایی افزود: ما در شورای نگهبان حس کردیم که این موضوع می‌تواند آسیب‌زا و طراحی و برنامه‌ریزی شده باشد.

وی اضافه کرد: درخواست آنان مبنی بر لزوم تشکیل نهادی به نام کمیته صیانت از آراء، ایجاد شبهه در ذهن مردم ایجاد و آنان را نسبت به سلامت انتخابات مردد می‌کرد و این در حالی بود که در هیچ جای قانون تشکیل چنین نهادی پیش‌بینی نشده بود.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به مناظره‌های برگزار شده میان نامزدهای انتخابات سال ۱۳۸۸، گفت: تمرین این مناظره‌ها را نداشتیم و افکار عمومی هم هنوز این مناظره‌ها را تجربه نکرده بود و مباحثی که در آن زمان مطرح شد، اثرگذار بود.

کدخدایی افزود: در انتخابات سال ۱۳۹۲، آستانه تحمل بالا رفت و افکار عمومی تجربه بیشتری داشت و نامزدها هم مراقب بودند تا مشکلی ایجاد نشود، مدیران صداوسیما هم مدیریت منطقی‌تری داشتند و با نامزدها صحبت کردند و تفاهم‌نامه‌هایی را با آن‌ها داشتند.

وی اضافه کرد: در انتخابات، نباید رفتار و اعمال ما موجب هتک حیثیت و یا هتک حرمت طرف مقابل باشد و این بلوغ سیاسی را شاهد بودیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که چرا شورای نگهبان صلاحیت نامزدهایی را که خواهان تشکیل کمیته صیانت از آرا شدند و اعلام می‌کردند قانون را قبول ندارند، رد نکرد؟ گفت: اینکه ضمانت اجرای یک بحث، رد صلاحیت باشد، حرف سنگینی است که نیازمند پایه‌های حقوقی و قانونی است، اما نکته در این جاست که کمیته صیانت از آراء زمانی که از طرف شورای نگهبان اعلام شد، قانونی نیست در حوزه نظارت از طرف شورای نگهبان این کمیته کنار گذاشته شد و هیچ وقت این کمیته مرجعیت قانونی در انتخابات پیدا نکرد.

کدخدایی با اشاره به اینکه مصاحبه یکی از نامزدها مبنی بر پیروزی قطعی در انتخابات در حالی که هنوز انتخابات در جریان بود، از علل حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ بود، گفت: وظیفه شورای نگهبان بررسی نتایج و شکایت‌ها و اعلام نتیجه بود که انجام داد و برای این شورا تفاوتی نبود که کدام یک از نامزدها پیروز می‌شود، زیرا شورای نگهبان صلاحیت هر ۴ نفر را تأیید کرده بود.

وی افزود: در جلسه‌ای که در خدمت مقام معظم رهبری بودیم ، وقتی اعضای ستاد هر ۴ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری حضور داشتند، یکی از اعضای ستاد که قبلاً وزیر کشور بود اعلام کرد می‌دانیم در انتخابات ایران تقلب امکان‌پذیر نیست، اما نسبت به صلاحیت فردی بحث داریم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه پس از این جلسه هم موضوع تقلب ادامه یافت، ادامه داد: زمانی که خودتان می‌دانید امکان تقلب وجود ندارد، چرا این موضوع را ادامه دادید و به این بهانه مردم را به خیابان‌ها کشاندید؟

کدخدایی با اشاره به اینکه انتخابات در کشور ما متکی به مردم است و اعضای هیئت نظارت و اجرا از اقشار مختلف مردم هستند، تأکید کرد: در انتخابات کشورمان امکان تقلب وجود ندارد.

وی، در پاسخ به این پرسش که آیا مستنداتی مبنی بر تقلب ارائه شد؟ گفت: در انتخابات سال ۸۸ در شورای نگهبان اقدام جدیدی انجام دادیم و به همه نامزدها اعلام کردیم که می‌توانند در روز برگزاری انتخابات در شورای نگهبان هم نماینده داشته باشند، در حالی که براساس قانون، نامزدها فقط بر سر صندوق‌ها می‌توانند نماینده داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: هر ۴ نامزد، نمایندگان خود را به شورای نگهبان معرفی کردند و از صبح روز انتخابات در این شورا مستقر شدند و مرتب گزارشات را ارسال می‌کردند و نمایندگان هر ۴ نامزد در پایان انتخابات اعلام کردند که مشکلی وجود ندارد.

کدخدایی با اشاره به اینکه براساس قانون انتخابات اگر نامزدی ادعای تقلب دارد، باید مستند اعلام کند، گفت: شورای نگهبان از مدعیان تقلب، مستندات را خواست، اما آن‌ها گزارش مستند و سند دقیق حقوقی مبنی بر وقوع تقلب ارائه نکردند.

وی افزود: آن‌ها ادعاهایی از جمله مبنی بر کمبود تعرفه در برخی شعب و تبلیغات خلاف واقع را مطرح کردند و فراتر از آن ادعایی مطرح نشد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در قانون، فرصت مشخصی برای ارائه مستندات برای نامزدها در نظر گرفته شده است و در انتخابات سال ۱۳۸۸ به علت وضعیت خاص، مقام معظم رهبری با تمدید آن فرصت موافقت کردند و به مدت ۵ روز تمدید شد و پس از پایان این مهلت‌ها، نتیجه اعلام شد.

کدخدایی افزود: یک روز مانده به پایان مهلت تمدیدی، نمایندگان یکی از نامزدها اعلام کرد در صورت انجام برخی اقدامات از جمله شمارش دوباره برخی صندوق‌ها حاضریم نتیجه را بپذیریم ما هم اعلام کردیم، اشکالی ندارد، اما این کار چند ماه طول می‌کشد و اگر شما به صورت مکتوب اعلام کنید که پس از این اقدامات نتیجه انتخابات را خواهید پذیرفت ما آن را انجام خواهیم داد اما آن‌ها از این کار سر باز زدند و نپذیرفتند.

وی با اشاره به اینکه در انتخابات سال ۸۸ ده درصد آراء را باز شماری کردیم، ادامه داد: امتیازات و تدابیر اضافه‌ای را که در سال ۸۸ داشتیم در هیچکدام از انتخابات نداشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بازشماری در همه انتخابات در صورتی انجام می‌شود که مدارک و مستندات کافی به شورای نگهبان ارائه شود، مبنی بر اینکه در یک صندوق یا بیشتر، تقلب یا تخلفی صورت گرفته است و اگر اعضای شورای نگهبان پس از بررسی مستندات تشخیص دهند که لازم است آن صندوق‌ها بازشماری شود، دستور بازشماری داده می‌شود.

کدخدایی ادامه داد: اما ما در انتخابات سال ۱۳۸۸ داوطلبانه پیشنهاد دادیم، حاضریم ۱۰ درصد از صندوق‌ها را به عنوان نمونه در مقابل دوربین‌های رسانه‌ها بازشماری کنیم و اگر ببینیم اختلاف آراء زیاد است، بقیه صندوق‌ها را هم بازشماری کنیم.

وی افزود: ده درصد از آراء را بازشماری کردیم، اما تغییر محسوس در آن ۱۰ درصد به‌وجود نیامد و سپس از آن نتیجه انتخابات را اعلام کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: امنیت ما یعنی مردم و این در همه‌جا ثابت شده است.

کدخدایی افزود: مردم هرگاه احساس کنند منافع کشور به خطر افتاده است، وارد صحنه می‌شوند.

وی گفت: تا زمانی که انسان هست، فتنه نیز هست، اما نباید شاقول هدایت را گم کنیم و از صراط مستقیم منحرف شویم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: باید هوشیار و بصیرت داشته باشیم و اگر نمی‌توانیم حق را تشخیص دهیم، به مراجعی که حق را می‌شناسند، مراجعه کنیم.

کدخدایی با بیان اینکه باید به قانون پایبند باشیم، گفت: شاخص فتنه این است که جایگاه دوست و دشمن را تشخیص نمی‌دهیم.

وی افزود: در انتخابات ۸۸ فردی مدعی بود و می‌گفت اگر به من رأی بدهید، شما را قبول می‌کنم و اگر ندهید شما را قبول ندارم و تا این تفکر وجود داشته باشد، تا قیامت به نتیجه نخواهیم رسید.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر چارچوب قانون را قبول نکنیم، سنگ روی سنگ نمی‌ماند.

کدخدایی با بیان اینکه فتنه را بیگانه مدیریت می‌کرد، افزود: در روز عاشورای ۸۸ احساسات همه مردم با توهین به مقدسات جریحه‌دار شد و جامعه مسلمان ما این را تحمل نکرد و مردم با هتاکان برخورد کردند.

وی گفت: مردم دیدند این مسئله فراتر از انتخابات است و در ۹ دی فارغ از مسائل سیاسی و خستگی از اغتشاشات بیرون آمدند و همه آن مسائل را کنار زدند.

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: اگر معتقدیم برای نظام اسلامی تلاشی کرده‌ایم، باید با بروز مسئله آن را در چارچوب قانون حل کنیم.

کدخدایی گفت: در هیچ جای عالم، پذیرفته نیست که برای حرف افرادی همه دستگاه‌های آن کشور باطل شوند و فقط دستگاهی که آن افراد می‌گوید تشکیل شود به نفع آنها رأی دهد.

وی افزود: سران فتنه باید بیایند و به مردم پاسخ دهند که با چه مجوزی این همه هزینه را به ملت ایران تحمیل کردند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: باید در چارچوب قانون حرف بزنیم و قانون تخلف‌هایی را که می‌تواند بر نتیجه انتخابات اثرگذار باشد اعلام کرده است.

کدخدایی افزود: نمی‌توانیم حرفی بزنیم و ادعایی داشته باشیم که مبنای حقوقی نداشته باشد.

وی گفت: در نشستی که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ با حضور برخی مسئولان کشور و اعضای ستادهای انتخاباتی نامزدها در محضر رهبر معظم انقلاب داشتیم، اعضای ستادهای معترض گفتند مطمئنیم که نمی‌تواند تقلبی در انتخابات انجام شده باشد، اما همین افراد پس از آن جلسه دوباره بر تقلب تأکید کردند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه آن جلسه بسیار صمیمانه و محبت‌آمیز بود، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در آن جلسه بر اجرای قانون تأکید داشتند و فرمودند شکایات را بررسی کنید تا حقی ضایع نشود.

کدخدایی گفت: اعضای ستادهای معترض به نتیجه انتخابات در آن جلسه تأکید بر ابطال انتخابات به دلیل تأیید صلاحیت یکی از نامزدها را داشتند و می‌گفتند صلاحیت او نباید تأیید می‌شد.

وی افزود: پس از انتخابات و آن جلسه، ستادهای معترض گزارش‌هایی را فرستادند که همان گزارش‌های روز انتخابات مبنی بر کمبود تعرفه در برخی مناطق و مانند آن بود.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ واژه‌ای را در عالم سیاست با عنوان تدلیس سیاسی جعل کردند، در حالی که این واژه را به هر رفتاری از جمله رفتار خود معترضان به نتیجه انتخابات می‌توان نسبت داد.

کدخدایی افزود: در قانون درباره امکانات تبلیغاتی بیشتر رئیس‌جمهوری که برای دوره بعدی نامزد شده است، از جمله سخنرانی‌ها، دیدارها و سفرها، چیزی نیامده و این موضوع برای همه رؤسای جمهوری که دو دوره رئیس‌جمهعور شدند، وجود داشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

3 + 5 =

خرید میلگرد از کارخانه چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳

تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

آهن رسان بهینه مهرگان یکشنبه , ۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷

با سلام ممنون از سایت خوبتون لطفا در مورد تاثیر تکونولوژی و فن آوری اطلاعات بر خرید و فروش آهن آلات هم مطلبی منتشر کنید.