کد خبر : 279442
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
-

نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله‌شده همچنان تک رقمی باقی ماند

نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله‌شده همچنان تک رقمی باقی ماند

طبق آمار بانک مرکزی، نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله شده در تیرماه، به ترتیب برابر ۹٫۱ و ۱۱٫۸ درصد بوده و در نتیجه، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله شده در چهار ماه ابتدایی امسال، همچنان زیر ۱۰ درصد باقی مانده است.

به گزارش عصرقائم، طبق آخرین آمار منتشرشده توسط بانک مرکزی درباره چک­های مبادله­ شده که مربوط به تیرماه ۱۴۰۰ است، تعداد کل چک­های مبادله­ شده برابر با ۶٫۱ میلیون فقره بوده که ارزش این چک­های مبادله­ شده نیز برابر ۱۹۳٫۱ هزار میلیارد تومان است. همچنین از کل چک­های مبادله ­شده، ۵۶۰ هزار فقره چک به ارزش ۲۲٫۹ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابراین نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله ­شده در تیرماه ۱۴۰۰ به ترتیب برابر ۹٫۱ درصد و ۱۱٫۸ درصد بوده است. این در حالی است که در ماه قبل، یعنی خرداد ماه سال ۱۴۰۰، نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله ­شده به ترتیب برابر با ۹٫۷ درصد و ۱۲٫۶ درصد بوده است. از مقایسه میان آمار مربوط به این دو ماه، نسبت تعداد چک­های برگشتی به مبادله­ شده با کاهش ۶٫۲ درصدی و نسبت ارزش چک­های برگشتی به مبادله ­شده با کاهش ۶٫۳ درصدی همراه بوده است.

همچنین، در یک سال منتهی به تیرماه ۱۴۰۰، تعداد کل چک­های مبادله­شده برابر با ۹۹٫۴ میلیون فقره به ارزش ۲۳۹۸٫۱ هزار میلیارد تومان بوده که از این میان، ۸٫۶۷ میلیون فقره چک به ارزش ۲۷۱ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابراین، نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­‌شده در این یک سال برابر با ۸٫۷ درصد و ۱۱٫۳ درصد است. این در حالی است که در دوره مشابه منتهی به تیرماه ۱۳۹۹، کل چک­های مبادله ­شده برابر با ۹۵٫۳ میلیون فقره به ارزش ۱۳۷۸٫۹ هزار میلیارد تومان بوده که ۹٫۶۱ میلیون فقره به ارزش ۱۶۰٫۷ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است. بنابراین در این بازه زمانی یک ساله، نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­ شده به ترتیب برابر با ۱۰ درصد و ۱۱٫۷ درصد است. با مقایسه آمار مربوط به این دو دوره زمانی که مربوط به یک ساله منتهی به تیرماه ۱۳۹۹ و تیرماه ۱۴۰۰ است، مشاهده می­شود که نسبت تعداد و ارزش چک­های برگشتی به مبادله­ شده به ترتیب با کاهش ۱۳ و ۳٫۴ درصدی همراه بوده است.

نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله‌شده همچنان تک رقمی باقی ماند

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هجده − 5 =