کد خبر : 262559
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۸:۴۵
-

فرصتی که در مسابقات قهرمانی آسیا از دست رفت کار سخت رستمی و مرادی برای رسیدن به المپیک توکیو

فرصتی که در مسابقات قهرمانی آسیا از دست رفت کار سخت رستمی و مرادی برای رسیدن به المپیک توکیو

آخرین شانس رستمی و مرادی برای رسیدن به المپیک توکیو، مسابقات گزینشی کلمبیا است ولی با توجه به پایین بودن ضریب امتیازی این رقابت‌ها کار این دو چهره سرشناس ورزش برای موفقیت دشوار است.

به گزارش عصرقائم، بعد از اینکه روز گذشته کیانوش رستمی در دسته ۸۹ کیلوگرم وزنه برداری قهرمانی آسیا با وجود کسب مدال طلا، نتوانست رکوردهای مدنظر برای کسب سهمیه المپیک را به ثبت برساند، جمعه شب تمام نگاهها به سهراب مرادی در دسته ۹۶ کیلوگرم بود.سهراب که رقبای سرسختی از کشورهای کره جنوبی و چین را در کنار خودش می‌دید، تمرکز خود را برای ثبت رکوردهای مدنظرش برای کسب سهمیه گذاشته بود، اما او نیز همانند کیانوش رستمی موفق عمل نکرد.

قهرمان المپیک ریو و جهان که مدت زیادی به دلیل مصدومیت از ناحیه کمر و کتف از دنیای قهرمانی دور بود، در حرکت یکضرب در ابتدا وزنه ۱۷۰ کیلوگرمی را بالای سر برد. سهراب در حرکت دوم یکضرب در مهار وزنه ۱۷۴ کیلویی ناکام بود، اما در حرکت سوم توانست این وزنه را بالای سر ببرد. تیان تائو از چین با ۱۷۵ کیلوگرم بالاتر از سهراب به مدال طلا رسید و از سوی دیگر وزنه بردار کره‌ای که زودتر از سهراب وزنه ۱۷۴ کیلویی را مهار کرده بود، به مدال نقره رسید و وزنه بردار ایرانی در یکضرب برنزی شد. رکورد ۱۷۴ کیلوگرم با ایده آل سهراب مرادی در یکضرب فاصله زیادی داشت، اما بازهم او امیدوار به درخشش در حرکت دوضرب بود.

سهراب در دوضرب کار خود را با ۲۱۰ کیلوگرم آغاز کرد. وزنه بردار ایرانی توانست حرکت نخست خود را با موفقیت پشت سر بگذارد و انتخاب دوم او ۲۲۰ کیلوگرم بود. سهراب نه تنها در حرکت دوم، بلکه در حرکت سوم نیز در مهار این وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی ناکام بود تا با همان ۲۱۰ کیلو به کار خود در دوضرب پایان دهد. با این رکوردها سهراب مرادی در دوضرب صاحب مدال نقره شد و با مجموع ۳۸۴ کیلوگرم در مجموع نیز به مدال نقره دست پیدا کرد.

گره کور در وزن ۹۶ کیلوگرم
وزنه برداری ایران دو سهمیه برای المپیک می‌تواند بگیرد و از آنجا که به دنبال مدال طلای المپیک است، تمام شانسش بر این است که سهمیه دسته ۹۶ کیلوگرم را بگیرد‌، اما رسیدن سهراب مرادی و کیانوش رستمی به سهمیه این وزن به یک گره کور تبدیل شده است. طبق سیستم کسب سهمیه، هشت نفر اول رنکینگ اوزان المپیکی به همراه بهترین نفر هر قاره در رنکینگ، صاحب سهمیه می‌شوند.
سهراب مرادی و کیانوش رستمی به این دلیل که نتوانستند امتیاز زیادی برای خود جمع کنند، جایی در رنکینگ هشت نفره ندارند و تمام امیدشان به این است که بهترین وزنه بردار قاره شوند.در این میان دو رقیب از چین تایپه و قرقیزستان دارند که آنها هم دنبال گرفتن این یک سهمیه هستند.چین تایپه و قرقیزستان هر چقدر نتوانستند در مسابقات مختلف و مهم روی تخته برای رستمی و مرادی دردساز شوند اما در کسب سهمیه المپیک این کار را انجام دادند.
با توجه به اینکه مسابقات قهرمانی آسیا ضریب امتیاز بالایی داشت، تمام امیدها بر این بود که این دو وزنه بردار بتوانند با ثبت رکورد مجموع بالا، حداکثر امتیازی که برای گرفتن سهمیه المپیک نیاز دارند(هزار و ۱۰۰ امتیاز به بالا) را بگیرند. اما آنها در قهرمانی آسیا نه رکوردهای بالایی که می‌خواستند را ثبت کردند و نه عقب‌ماندگی امتیاز را جبران کردند تا کار برای این دو وزنه بردار سخت‌تر شود.
وضعیت امتیازی چهار ورزشکاری که دنبال یک سهمیه هستند در حال حاضر به شرح زیر است:
* مجموع امتیازات مرادی بعد از قهرمانی آسیا ۳۰۸۹
* مجموع امتیازات رستمی بعد از قهرمانی آسیا ۳۰۱۴
* مجموع امتیازات جو چن از چین تایپه ۳۰۶۶
* مجموع امتیازات رسول بیکف از قرقیزستان قبل از قهرمانی آسیا: ۳۲۱۸
کار سخت رستمی و مرادی
سهراب مرادی اکنون از کیانوش رستمی و وزنه بردار چین تایپه امتیاز بیشتری دارد اما فعلا ۱۲۹ امتیاز از وزنه بردار قرقیز عقب است.اختلاف کیانوش رستمی و وزنه بردار قرقیز نیز ۲۰۴ امتیاز است. اگر وزنه بردار قرقیز بتواند امتیاز بیشتری در قهرمانی آسیا بگیرد، اختلاف امتیازش با مرادی و رستمی بیشتر می‌شود و کار به مراتب برای این دو وزنه بردار سخت‌تر خواهد شد.
آخرین شانس دو وزنه بردار ایران مسابقات گزینشی کلمبیا است که ۲۰ اردیبشهت برگزار می‌شود ولی سطح این رقابتها نقره‌ای است و ضریب امتیازی کمتری دارد. نکته مهم دیگر این است که رستمی و مرادی بلافاصله باید در یک مسابقه مهم دیگر شرکت کنند تا بتوانند اختلاف امتیاز را جبران کنند و این در حالی است که سنگین وزنه زدن در دو مسابقه پشت سر هم برای یک وزنه بردار کار سختی است. بهترین فرصت در همین قهرمانی آسیا بود که متاسفانه از دست رفت و کیانوش وسهراب نشان دادندبا روزهای اوجشان فاصله دارند.
البته کار به مراتب برای رستمی سخت‌تر است چون اختلاف امتیازش بیشتر است و اگر وزنه بردار قرقیز تغییر خاصی در مجموع امتیازاتش ایجاد نشود کیانوش حتما باید حدود ۱۱۸۱ امتیاز از مسابقات کلمبیا بگیرد. مرادی اما به امتیاز ۹۳۳ به بالا احتیاج خواهد داشت.

۳ طلای ایران در دسته ۱۰۲ کیلوگرم
اما دیروز و در رقابت دسته ۱۰۲ کیلوگرم وزنه برداری قهرمانی آسیا رسول معتمدی با رکورد ۱۷۳ یک ضرب، ۲۲۷ دوضرب و مجموع ۴۰۰ کیلوگرم مدال طلای دوضرب و مجموع و برنز یک ضرب را به دست آورد و قهرمان آسیا شد.رضا دهدار دیگر نماینده ایران با رکورد ۱۷۵ یک ضرب، ۲۱۴ دوضرب و مجموع ۳۸۹ کیلوگرم، ضمن کسب طلای یک ضرب، در مجموع چهارم آسیا شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هجده − پانزده =