تاریخ انتشار :یکشنبه ۳ اسفند ۹۹.::. ساعت : ۱۱:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

درخواست کارگران برای افزایش ریالی دستمزد ۱۴۰۰

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به دستمزد کارگران برای سال آینده گفت: درخواست ما این است که قدرت خرید ازدست‌رفته کارگران در سال‌های گذشته جبران شود.

به گزارش قائم آنلاین، علی خدایی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه عدد و رقم دستمزد عقب‌ماندگی بسیار زیادی دارد گفت: این‌که در برخی رسانه‌ها اعلام می‌شود که به‌طور مثال دستمزد کارگران ۳۵ درصد افزایش می‌یابد, ۳۵ درصد دستمزد فعلی حدود ۷۰۰ هزار تومان می‌شود، واقعاً‌ هزینه زندگی یک خانوار ۴نفره طی یک سال گذشته ۷۰۰ هزار تومان بیشتر شده است؟

وی گفت: این‌که وارد عدد و ارقام درصدی شویم به‌ضرر کارگران است، بنابراین درخواست ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به “ریال ” تعیین شود، اعلام کنند که چقدر به دستمزد کارگران اضافه می‌شود.

خدایی بیان کرد: درخواست ما این است که دولت هرچه سریع‌تر جلسات مزدی را برگزار کند, اما نگاه کلی گروه کارگری به ماجرا این است که به هیچ عنوان به کشدار شدن جلسات راضی نیستیم، حتی اگر در ۱۰ دقیقه اول جلسات مزدی, گروه کارگری به خواسته “منطقی و معقول” خود برسند, مصوبه مزدی را امضا خواهند کرد.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با ابراز اینکه “برخی از صحبت‌های ما برداشت کرده‌اند که افزایش دستمزد به‌صورت یک رقم ثابت تعیین شود” گفت: اصلاً ‌چنین پیشنهادی مطرح نکرده‌ایم, اگر افزایش دستمزد به‌صورت رقم ثابت باشد, فاصله بین سابقه و مهارت از بین می‌رود و این تصمیم برای بازار کار و طبقه‌بندی مشاغل مناسب نیست.

وی اظهار داشت: رأی گروه کارفرمایی در شورای‌عالی کار از همه بیشتر است، نمی‌توانیم قولی به کارگران بدهیم اما تلاش خود را می‌کنیم که اتفاق خوبی برای سال آینده رقم بخورد.

وی اضافه کرد: اما اگر خواسته گروه کارگری محقق نشود, تا بی‌نهایت به مذاکرات ادامه می‌دهیم. روال ما همواره این بوده است که بحث قدرت خرید ازدست‌رفته کارگران در سال‌های گذشته جبران شود، عدد و رقم مزد و درصد تعیین مزد برای ما ملاک نیست، آنچه برای ما ملاک است سفره کارگران و معیشت آنها است، با اعداد و ارقام نمی‌خواهیم بازی کنیم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.