تاریخ انتشار :یکشنبه ۳ اسفند ۹۹.::. ساعت : ۳:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

تصویب درآمدهای بودجه۱۴۰۰شهرداری

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در شرایط کنونی رفع کمبودهای حمل و نقل عمومی به معنای توجه به سلامت شهروندان است، گفت: به ضرس قاطع می گویم که خارج از ضوابط طرح تفصیلی که قانون فعلی مورد تصویب شورای عالی شهر سازی است، هیچ تراکم فروشی نداریم و هر نوع تغییر کاربری و افزایش تراکم باید با مصوبه کمیسیون ماده ۵ باشد.

به گزارش قائم آنلاین، محسن هاشمی در پایان دویست و هفتاد و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: امروز نیز مطابق گذشته جلسه هم اندیشی با حضور شهردار و معاونانشان از ساعت هفت و سی دقیقه آغاز شد که مهمترین موضوع این جلسه مشکل حمل و نقل عمومی در شهر تهران بود.

وی افزود: همانطور که می دانید تعداد مسافران حمل و نقل عمومی در شهر تهران به دلیل شرایط کرونایی یک سوم شده و لذا خود به خود درآمد مترو و اتوبوسرانی به ویژه در بخش خصوصی کاهش پیدا کرده، ولی برای جبران این کمبود هیچ حرکتی انجام نشده است. در دولت هم با اینکه موضوع حمل و نقل عمومی مورد اهمیت لفظی قرار می گیرد و مصوبات زیادی هم در این زمینه وجود دارد، اما هیچ اقدام عملیاتی در جهت تزریق منابع مالی برای تجهیز و نوسازی حمل و نقل عمومی تهران نمی شود که البته امیداریم در مدت باقی مانده تا پایان سال و یا اوایل سال آینده این مشکل حل شود.

وی با اشاره به وضعیت امروز حمل و نقل عمومی شهر تهران گفت: ببیند چون درآمد در بخش حمل و نقل عمومی به دلیل شرایط کرونایی کم شده و از طرفی بیشتر اتوبوس های شهر تهران نیز در اختیار بخش خصوصی هستند، لذا بخش خصوصی بیشتر اتوبوس های خود را فعال نمی کند و با اینکه بیان می شود تعداد اتوبوس های تهران ۵۰۰۰ عدد است شاید ۲۰۰۰ اتوبوس فعال باشد، لذا این امر سبب افزایش تراکم مسافران نیز می شود. در این راستا برای جلوگیری از صدمه وارد به مردم باید جبران کمبودهای حمل و نقل عمومی پرداخته شود. بعد از جلسه هم اندیشی جلسه صحن شورا با موضوع بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش درآمدی آغاز شد که با تصمیم اعضای شورا درآمدهای بودجه به عدد ۴۸هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان رسید.

وی ادامه داد: در بحث درآمدی کمیسیون برنامه و بودجه کاهش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی را پیشنهاد داده بود اما با بررسی اعضای شورا ۵۳۰ میلیارد تومان ترمیم شد و در نهایت ۱۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه پیشنهادی شهرداری کاهش پیدا کرد.

هاشمی در خصوص بررسی بحث اصلاح ساختار در شهرداری تهران گفت: بحث ساختار از ابتدا در شورای پنجم مطرح بوده ولی بدنه و برخی از اعضای شورا در این خصوص حساسیت دارند از این رو لایحه اصلاح ساختاری تصویب نشد و حال لایحه جدید مطرح شده که این موضوع در هیات رییسه بررسی خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص بحث شهر فروشی که از سوی چند تن از اعضای شورا مطرح شده بود گفت: برخی اعضا تراکم پایه و مازاد تراکم را با شهر فروشی اشتباه گرفتند و فکر می کردند فروش تراکم است، در صورتی که ما خارج از طرح تفصیلی که قانون فعلی مورد تصویب شورای عالی شهر سازی است هیچ تراکم فروشی داریم و به ضرس قاطع می گویم این اتفاق در شهرداری تهران نمی افتد.

هاشمی تاکید کرد: هر افزایش تراکم و تغییر کاربری به طور حتم باید در کمیسیون ماده ۵ تصویب شود و وقتی کمیسیون ماده ۵ تصویب کرد وزارت مسکن شهر سازی نیز باید تایید کند و در نتیجه یک تصیمم ملی است. بنابراین شهر نفروشی در شورای پنجم جا افتاده است و این موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده و کم کردن هزینه های شهر علی رغم تورم ۳۰۰ درصدی در طول ۴ سال گذشته بوده که با این وجود بودجه شهرداری تهران در ۴ سال تنها ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.