تاریخ انتشار :شنبه ۲ اسفند ۹۹.::. ساعت : ۵:۲۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

متهم شدن ۴ افسر اطلاعاتی ارتش تایوان به جاسوسی برای چین

دادستان‌های تایوان اعلام کردند، چهار افسر اطلاعاتی بازنشسته ارتش این جزیره شامل یک ژنرال از بابت اتهام جاسوسی برای چین با کیفرخواست مواجه شده‌اند.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر دادستانی شهر تایپه اعلام داشت، این چهار نفر متهم به تشکیل یک شبکه جاسوسی با هدف جمع آوری اطلاعات محرمانه برای پکن هستند.

این در حالی است که دو طرف مشغول جاسوسی از یکدیگر از زمانی که ملی گرایان در سال ۱۹۴۹ در پی شکست در جنگ داخلی در سرزمین اصلی چین در برابر کمونیستها، به این جزیره گریختند تا یک دولت رقیب تشکیل دهند، بوده‌اند.

چین، تایوان دموکراتیک و خودمختار را بخشی از خاکش میداند که در انتظار الحاق مجدد در صورت لزوم با زور، به سر میبرد.

دادستانهای تایوانی گفتند، دو سرهنگ سابق تایوانی از سوی یک مقام امنیت ملی چین در استان گوانگدونگ به خدمت گرفته شدند و از سال ۲۰۱۲ چند همکار را به این مقام معرفی کردند.

در میان این افراد معرفی شده یک ژنرال سابق که با نام خانوادگی “یوئه” معرفی شده، قرار دارد.

دادستانها اظهار کردند، یوئه در طی چند سفر به خاک اصلی چین و ماکائو پول نقد، هدایا و سفرهای تفریحی دریافت کرده و در راستای به خدمت گرفتن دیگر افسران “به منظور تشکیل یک شبکه اطلاعاتی” برای پکن کار کرده است.

دادستانها در بیانیه‌ای گفتند: “این متهم از تقابل بین کشور ما و کمونیستهای چین مطلع بوده اما به کسب منافع غیرقانونی همچون مزایا (پیشنهاد شده از سوی چین) به منظور تجارت در آنجا، پاداشهای مالی و سفرهای رایگان طمع کرد.”

آنها با اتهاماتی بر طبق قوانین امنیت ملی و قوانین فعالیتهای اطلاعاتی ملی مواجه شده‌اند.

ماه اکتبر یک دادگاه تایوانی یک سرهنگ را از بابت اتهام جاسوسی برای پکن به چهار سال حبس محکوم کرد در حالی که رسانه‌های دولتی چین نیز به گزارش برخورد با “صدها” پرونده جاسوسی مرتبط با تایوان و دستگیر کردن چندین جاسوس تایوانی و همدستانشان پرداختند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.