تاریخ انتشار :شنبه ۲ اسفند ۹۹.::. ساعت : ۹:۳۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

تراریخته؛ پروژه‌ای خطرناک‌تر از کرونا

روند رو به رشد محصولات تراریخته در جهان و گرایش بسیاری از کشور ها به این روش تولید و عرضه محصولات انتقادات بسیاری را در پی داشته است . عده‌ای از محققان بر امنیت غذایی این محصولات نقد دارند و اعلام نمودند تا زمانی که امنیت این شیوه تولید محصولات و تاثیرات آن بر روی انسان به تائید کارشناسان نرسد بهتر است تولید آنها متوقف شود.

به گزارش قائم آنلاین، مدت‌هاست بحث واردات و تولید محصولات کشاورزی تراریخته در کشورمان بصورت بسیار جدی ذهن هموطنان‌مان را درگیر خود کرده و عده‌ای مخالف این محصولات هستند و استفاده از آن را برای جامعه مضر می‌دانند، در عین حالی‌که گروهی نیز طرفدار آن هستند.

فرآورده‌های تراریخته محصولاتی هستند که ساختار ژنتیکی آن‌ها از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته و یک خصوصیت ویژه در محصول ایجاد یا یک خصوصیت از آن حذف شده است. کرونا، طیف وسیعی از مواد غذایی مانند انواع میوه ها و سبزیحات، گوشت‌ها، حبوبات، غلات، لبنیات و … را شامل می شوند.

تذکر جدی آغازین این گزارش
آرامش جامعه از غمق راهبردی مسئولان کشور و رسانه‌های وابسته به جریان انقلاب اسلامی است. بلاغ نیز عمیقاً به این اصل معتقد و ملتزم می‌باشد. گزارش ذیل تنها هشداری است به مسئولان تا در قبال آنچه که در ورای روزمرگی‌ها دغدغه آنان را تشکیل می‌دهند، به مسائلی عمیق‌تر نیز توجه کنند تا نکند در بازار مکاره مجادلات جهانی، حرکتی هوشمندانه از سوی دشمنان سفاک، اصل و ریشه نسلی ملت برزگ ایران و مسلمانان مظلوم جهان را مورد هدف قرار دهد و مرگ خاموش را برای نسلی انقلابی و مومن رقم زنند.

چرا استفاده از محصولات تراریخته؟
افزایش سریع جمعیت جهان و رشد تقاضا برای غذای بیشتر و بهتر در کنار لزوم صیانت از محیط زیست و ایجاد تعادل بین جمعیت و تأمین مواد غذایی و با توجه به این واقعیت که جمعیت جهان در هر سال ۵/۱ درصد رشد می یابد، این نگرانی را تشدید کرد که کمبود مواد غذایی در نواحی پرجمعیت جهان در آینده منجر به آشفتگی اقتصادی و سیاسی گردد.

بدین جهت، برای رفع فوری نیازهای کشاورزی پایدار در جهان، استفاده از فناوری مهندسی ژنتیک در کنار پیشرفت های مهم در سایر رشته ها مورد توجه قرار گرفت تا از این طریق تولید محصولات غذایی اصلی و کارایی تولید افزایش یابد، مشکلات زیست محیطی کاهش پیدا کند و دسترسی بیشتر کشاورزان خرده پا به غذا میسر شود.

مهندسی ژنتیک مواد غذایی، شامل ایجاد تغییر و تحولات هدفمند بر روی ژنوم گیاهان یا جانوران است. اکثر غذاهایی که امروزه مصرف می شود یا خود تغییر ژنتیک یافته اند که اصطلاحاً GM خوانده می‌شوند و یا شامل اجزاء مشتق از تکنولوژی اصلاح ژنتیک هستند. میلیاردها دلار از صادرات مواد خوراکی در آمریکا را فروش غلات و بذرهای اصلاح شده ژنتیکی تشکیل می دهند و در واقع بیشترین حامیان این تکنولوژی را بخش خصوصی، محققان، برخی مصرف کنندگان، کشاورزان آمریکایی و مراکز نظارتی تشکیل می دهند.

مزایا و زیان‌های محصولات تراریخته
پیش از هر چیزی باید دانست که محصولات تراریخته؛ مواد غذایی و محصولات کشاورزی هستند که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده و ژن جدید و مطلوبی را از سایر ارگانیسم ها دریافت کرده اند

امتیازهای محصولات تراریخته
به اعتقاد طرفداران، این محصولات دارای مزایایی هستند که کشت آنها را با صرفه کرده است. عمده مزایای این محصولات را اینگونه فهرست می‌کنند:
تولید محصولات قوی تر: محصولات تراریخته در برابر بیماری ها مقاوم هستند.
محافظت محیط در برابر سموم: به دلیل اینکه محصولات تراریخته نیاز کمتری به سم پاشی از طریق مواد شیمیایی دارند باعث محافظت محیط در برابر سمپاشی و آفت کش ها می شوند.
ماندگاری بیشتر محصولات: با تغییر در ساختار ژنی این محصولات، بدون نیاز به ماده اضافه ای محصولات مدت زمان بیشتری با کیفیت باقی می مانند.
جنگل زدایی کمتر: با افزایش جمعیت دنیا، نیاز به تخریب جنگل ها بیشتر می شود اما اگر غذای کافی برای این جمعیت فراهم شود نیازی به جنگل زدایی نیست.
کاهش گرم شدن زمین: در صورت دستکاری ژنتیکی گیاهان، آنها می توانند دی اکسید کربن بیشتری مصرف کرده و اکسیژن بیشتری را به اتمسفر برسانند در نتیجه این کار پدیده گلخانه ای را کاهش می دهد و باعث کاهش گرم شدن زمین می شود.
کاهش قیمت غذا: اگر تولید محصولات زیاد شود، قیمت آنها کاهش می یابد.
تولید محصولات جدید: با دستکاری ژنتیکی محصولاتی به دست می آید که می توانند در هر محیطی رشد کنند  برای تولید گوجه فرنگی در زمین های نمکی و شوره زار.
مقاومت در برابر حشرات: این محصولات به دلیل مقاومت در برابر حشرات نیاز کمتری به حشره کش ها دارند.

زیان‌های محصولات تراریخته
در مقابل مخالفان تولید محصولات تراریخته بر این باورند که در محصولات غیر تراریخته سطح بالاتر آنتی اکسیدان‌ها، مواد مغذی بالاتر، انرژی بیشتر و پروتئین سالم تر، عملیات کشاورزی بهتر همگی منجر به محصولات بهتری به نسبت محصولات تراریخته می شود.
به اعتقاد آنها این محصولات دارای مضراتی هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
واکنش آلرژیک: دستکاری ژنتیکی باعث ایجاد پروتئین هایی در گیاه یا جانور جدید می شود که ممکن است برای بدن انسان به عنوان عامل بیگانه شناسایی شده و منجر به ایجاد واکنش آلرژیک شود.
نامناسب برای محیط زیست: بقایای این جانداران برای محیط زیست نامناسب است و تا مدت ها به صورت مخفی در طبیعت باقی می ماند.
کاهش تنوع زیستی: تغییرات ژنتیکی باعث آسیب به برخی ارگانیسم ها (مانند آفات و حشرات) در اکوسیستم می شود و از تنوع زیستی آن ها می کاهد.
کاهش کارایی آنتی بیوتیک ها: به دلیل تغییرات ژنتیکی، این محصولات به ویروس ها و باکتری ها مقاوم می شوند؛ خاصیت آنتی بیوتیکی خود را در بدن اعمال می کنند و از کارایی آنتی بیوتیک های دارویی می کاهند.
طعم غیر متداول: به دلیل تغییر در ساختار این محصولات، طعم متفاوتی خواهند داشت.
نامناسب از جهت تغذیه ای برای انسان ها: این محصولات باعث ایجاد بیماری های جدید در انسان می شوند و در بسیاری از گونه های حیوانات مانند موش ها و پروانه ها باعث مرگ شده اند.
*سلاح بیولوژیک: بسیاری از کشورها از این محصولات به عنوان سلاح بیولوژیک برعلیه دشمنان خود استفاده می کنند.
بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته دلایل محکمی وجود دارد که محتوای مواد مغذی در مواد غذایی تراریخته به مراتب کمتر از مواد غذایی غیر تراریخته است. در محصولات غیر تراریخته سطح بالاتر آنتی اکسیدان ها، مواد مغذی بالاتر، انرژی بیشتر و پروتئین سالم تر، عملیات کشاورزی بهتر همگی منجر به محصولات بهتری به نسبت محصولات تراریخته می شود.

ویژگی‌های مواد غذایی ارگانیک و تاثیر آن بر سلامت انسان
چند سالی است بدلیل تاثیر منفی محصولات تراریخته و ذهنیت منفی جامعه ایرانی روی این نوع از محصولات غذایی، رویکرد به محصولات ارگانیک زیاد شده است.

در بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها معمولاً با دو دسته از محصولات که دارای برچسب متمایز کننده ارگانیک و غیر ارگانیک هستند روبرو می شوید. اهمیت استفاده از محصولات کاملاً طبیعی و ارگانیک در برخی از کشورها از جمله کشورمان به اندازه ای است که فروشگاه‌های اختصاصی برای فروش این دسته از محصولات وجود دارد.

مواد غذائی ارگانیک به آن دسته از مواد غذایی گفته می شود  که عاری ازهرگونه مواد شیمیایی و مصنوعی همچون آفت کش‌ها، سموم، نگهدارنده‌ها، کودهای شیمیایی و به طور کلی هر گونه آلاینده و عملیات تراریخته است.

براساس این مقدمه می توان گفت که در تولید و فرآوری این نوع محصولات، همه مراحل از کاشت تا برداشت با استفاده از نهاده‌های طبیعی همچون کود زیستی، کمپوست‌ها و حشرات سودمند است. در ابتدا این محصولات، تنها در فروشگاه‌های کوچک و یا در بازارهای محلی کشاورزان قابل دسترس بود و تنها شامل سبزی‌های تازه بود و اولین مصرف کنندگانی که از غذای ارگانیک استفاده می‌ شد، به دنبال غذایی بودند که بدون مواد شیمیایی، تازه و در حد امکان دارای کمترین مراحل فرایند؛ و چون آنها باید اقلام مورد نیاز خود را مستقیماً از کشاورزان خریداری می کردند بنابراین شعار «کشاورز خود را بشناس تا غذای خود رابشناسی» از اولین شعارهایی بود که به منظور ترویج مصرف غذاهای ارگانیک، باب شد.

اما امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا، محصولات ارگانیک، دیگر لوکس و خاص به حساب نمی‌آیند و در فروشگاه‌ها، انواع محصولات ارگانیک از میوه و سبزی گرفته تا مرغ، تخم مرغ و شیر را می‌توانید با برچسب ارگانیک و تنها اندکی گران‌تر از انواع معمولی، خریداری کرد.

وضعیت مواد غذائی ارگانیک در ایران
در ایران محصولاتی از قبیل انار، آب انار، پسته‌ وحشی، زعفران، انجیر، گلاب، عسل، چای، برنج، سیب، روغن زیتون و برخی از محصولات غذایی دیگر به صورت ارگانیک ارائه شده است. کافی نبودن تأمین منابع مالی، شفاف نبودن آیین‌نامه‌ها و ضوابط همکاری با بخش خصوصی، نارسایی در تأمین نیازهای تحقیقاتی و نبود تعامل مثبت و سازنده بین بخش‌های تحقیقاتی و اجرایی از جمله مشکلات این بخش است. به نظر می‌رسد استقبال مردم از محصولات غذایی ارگانیک خوب است اما مشکلاتی مانند قیمت بالا و همچنین تنوع کم این محصولات باعث شده است که این مصرف آن‌ها آن‌چنان که باید در بین مردم رواج نداشته باشد.

تراریخته، پروژ‌ه قتل‌عام خاموش مسلمانان
عبدالمجید شیخی، دکترای اقتصاد و پژوهشگر حوزه کشاورزی، که آخرین اثر این استاد دانشگاه کتابی با عنوان «شاخصهای امنیت غذایی با رویکرد پدافند غیرعامل» است، پرونده محصولات دستکاری ژنتیک (تراریخته) را از سالها قبل دنبال می‌کند؛ معتقد است: متاسفانه دولت همچنان که دچار ولنگاری در تجارت خارجی شده، دچار ولنگاری در امنیت غذایی نیز هست؛ یعنی کنترلی روی کیفیت غذا وجود ندارد و به آن اهمیتی نمی دهد.

وی افزود: با افزایش کرونا وزارت بهداشت به رعایت بهداشت نان در نانوایی ها دقیق شده که از اهمیت ویژه ای برخوردار است ولی خطر دراز مدت مصرف محصولات تراریخته که طبق بررسی‌های اخیر بسیار سنگین‌تر و خطرناک‌تر از سرایت کروناست مورد بررسی قرار نمی گیرد؛ چرا که این بیماری کمتر از دو درصد تلفات دارد در صورتی که مصرف غذاهای ناسالم می تواند نسل‌ها را ناقص الخلقه و جامعه را دچار مرگ تدریجی کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی و پژوهشگر حوزه کشاورزی گفت: متخصصان ژنتیک و فرهیختگانی که دلسوزی می کنند نفعی در تولید یا عدم تولید تراریخته ندارند، ولی در عوض کسانی که ترویج تراریخته می‌کنند برای خود کیسه دوخته اند و چه محققان چه واردکنندگان همگی از این محصولات سود می برند.

پژوهشگر ایرانی افزود: متخصصینی که ادعای سواد ژنتیک دارند در باندهایی قرار گرفته‌اند که نفع شان در تولید و واردات این محصولات است.
وی در پاسخ به سوالی که بشر ناچار به کشت محصولات تراریخته است چرا که جمعیت رو به افزایش است و جوابگوی بشریت نیست گفت: این یک دروغ بزرگ است و کسانی که این ادعا را دارند یا بی سواد هستند یا اطلاع ندارند.
وی ادامه داد: وقتی راندمان آب در کشور ما ۴۰ درصد است یعنی با همین آب ما می توانیم ۶۰ درصد افزایش محصول داشته باشیم.

پژوهشگر حوزه کشاورزی اضافه کرد: ما در کشور از آب و خاک به خوبی استفاده نمی‌کنیم و در روش‌های کشت گلخانه ای که از روش‌های مختلف آبیاری کوزه ای قطره ای و نواری استفاده کردند توانستند مصرف آب را به یک چهارم برسانند و تولید محصول سه تا چهار برابر شده است.
شیخی تاکید کرد: بهره وری آب همراه با فناوری هشت برابر شده و ما اکنون حدود نود درصد نیازها را با روش های سنتی کشت تامین می کنیم.

وی عنوان کرد: اگر روش های جدید و فناوری کشاورزی پیاده شوند تا صد سال دیگر نیاز به روش جدیدی نداریم و این بدین معنی نیست که روش های جدید را به کار نگیریم بلکه بدین معناست که از ظرفیت های موجود استفاده نمی کنیم؛ همین فناوری‌های موجود که بزرگترین بخش تحقیقاتی کشور را بخش کشاورزی دارد اما دریغ از اینکه پژوهش‌های کشاورزی به بهره بردار و دست کشاورز برسد عمده پژوهش‌های کشاورزی در بایگانی ادارات قرار گرفته است.

وی افزود: پنج عامل: تحقیقات، آموزش، اجرا، ترویج و بهره برداری همه اینها باید با هم متصل شوند دست به دست محصول پژوهشی به اجرا برسد اما ارتباط قطع است ضمن اینکه فناوری های تراریخته مربوط به دودهه پیش است و کهنه شده و در حال حاضر متخصصین کشاورزی صراحتا اعلام کردند روش های جدید تولید محصول در واحد سطح به وجود آمده است.

شیخی تاکید کرد: فناوری تراریخته منسوخ شده و بانی اولیه ابداع تراریخته هم اعلام پشیمانی کرد و گفت اهداف ما در این روش اجرا شد و جوابگوی نیازهای ما نیست و هدف در این روش استفاده از سموم کمتر بود که حاصل نشد و در گیاهان تراریخته سموم بیشتر استفاده می شود.

وی با بیان اینکه امروزه روش های اصلاح نباتاتی داریم که اگر به کار ببریم بیشتر جواب می گیریم و متخصصان زراعت و باغبانی این ادعا را دارند، افزود: در قرآن بیش از ۲۰ آیه داریم که هر کجا گفته شده حلال بعد از آن کلمه طیب آمده است که این نشان می دهد حلال مقابل خبیث و ناسالم قرار گرفته است و همان چیزی که غربی ها به آن ارگانیک می گویند.

باند طرفداران تراریخته در بدنه دولت قرار دارند
وی ادامه داد: متاسفانه دولت از طرفداران تراریخته طرفداری می کند و باند طرفداران تراریخته در بدنه دولت قرار دارند و همگی نفوذ دارند و بانیان تراریخته در واقع جزو پست‌های مهم دولتی هستند و حتی محصولات تراریخته را هم سیاسی کردند.

شیخی تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد روغن‌ها تراریخته است و به راحتی از کشورهایی که کشت تراریخته در آنها ممنوع است می توان دانه های روغنی را وارد کرد و خیانتی دیگر در روغن اتفاق می