کد خبر : 250449
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
-

سردردهای تکرار شونده را جدی بگیرید

سردردهای تکرار شونده را جدی بگیرید

به گزارش قائم آنلاین، یک پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) گفت: اگر سردرد طولانی و برای بیمار روزمرگی شد؛ لازم است که علت آن بررسی شود. سردردها هم می تواند ساده و هم بسیار مهم باشند. دکتر سید محمدعلی اکبریان متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) با اشاره به علت سردردهای مختلف اظهار داشت: در

به گزارش قائم آنلاین، یک پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) گفت: اگر سردرد طولانی و برای بیمار روزمرگی شد؛ لازم است که علت آن بررسی شود. سردردها هم می تواند ساده و هم بسیار مهم باشند.

دکتر سید محمدعلی اکبریان متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) با اشاره به علت سردردهای مختلف اظهار داشت: در مورد سردردها کمتر کسی است که در اجتماع برای یک یا چند بار این درد را تجربه نکرده باشد.

وی با بیان اینکه سردردها فوق العاده مهم هستند، افزود: سردرد می تواند با خاطر یک مسئله بسیار ناچیز و ساده و یا یک مسئله بسیار اهمیت داری بروز پیدا کند و نشانه ی یک بیماری خطرناک باشد؛ لذا سردرد قابل احترام است. یعنی هر کسی که سردرد دارد و مرتب متوجه تکرار این سردردها و بدتر شدن آن می شود، حتما باید به پزشک مراجعه داشته باشد.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) ادامه داد: اگر زمان و فاصله سردردها نزدیکتر می شود؛ لازم است که حتماً با پزشک مشورت داشته باشد و علت آن را مشخص کنید.

دکتر اکبریان با اشاره به مهم ترین علت سردرد گفت: سردردهایی که به دارو جواب نمی دهند، تکرار شونده هستند و یک موعد مشخص بین آن است، سردرد هایی که شما را شب ها از خواب بیدار می کند و سردردهایی که ممکن است با مصرف بعضی از غذاها و داروها بروز پیدا کند، اینها را باید به آن اهمیت ویژه ای داد و حتماً برای علت آن با پزشک مشورت کنید.

اختلالات مغزی و پرده های مغزی

وی تصریح کرد: سردردها ممکن است به دلیل اختلالات مغزی و اختلالات عروق مغزی یا پرده های مغزی باشند. همچنین ممکن است به دلیل مسائل بیرون مغز مانند دردهای فک، شانه و گردن ،گاهی فرد دچار سردرد شود.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) بیان داشت: گاهی سردردها می توانند مربوط به دندان ها، سینوس ها، گوش ها و قاعده جمجمه باشند، اینها همگی می توانند با سردرد هم تظاهر پیدا کنند. لازم است که خصوصیات سردرد کاملا دقیق بررسی شود؛ زمان ، مکان و صفت سردرد بسیار مهم است. صفت سردرد باید حتما مشخص شود.

سردردهای تیرکشنده

دکتر اکبریان ادامه داد: سردردهای تیرکشنده، سردردهای ضربان دار، سردردهایی که بیماران به اصطلاح می گویند مانند پتک در سر کوبیده می شود یا گویی دریل در مغزم گذاشته اند، حتما باید علت آن مشخص شود.

عوامل شدید شدن سردرد

وی با بیان اینکه انتشار سردرد باید مشخص شود، گفت: باید مشخص شود که سردرد به چشم، گوش و یا گردن انتشار دارد. عواملی که باعث تشدید شدن سردرد می شوند مانند اینکه روزها در آفتاب یا شب ها موقع خوابیدن بیشتر می شود و یا در موقع مصرف غذای مخصوصی بروز پیدا می کند، حتما باید برای پزشک مشخص شود.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) بیان کرد: عواملی که سردردها را تخفیف می دهند، مانند فردی که می گوید اگر چند دقیقه استراحت کنم سردردم بهتر می شود؛ فردی دیگری نیز بر این عقیده است که با مصرف مقداری مواد غذایی، قندی و شیرینی و یا یک داروی خاص ممکن است بهبود پیدا کند. بیماران باید حتماً عوامل تشدید کننده و تخفیف کننده سردرد را مشخص و به پزشک خود گزارش دهند.

پاره شدن رگ های مغز

دکتر اکبریان تاکید کرد: اگر سردرد طولانی و برای بیمار روزمرگی شد ؛ لازم است که علت آن بررسی شود. سردردها هم می تواند ساده و هم بسیار مهم باشند. سردردهایی که در اثر آلودگی هوا، تنش های عصبی و فکری حادث می شوند تا سردردهایی که ممکن است به علت پاره شدن رگ های مغزی یا تومورهای مغزی، بیماری های زمینه ای خاص مانند بیماری های تب دار، بیماری های عفونی، بیماری های عمومی و اختلالات غدد داخلی بروز پیدا می کنند، علت آن از نظر یک پزشک باید بررسی شوند.

وی ادامه داد: اگر یک معاینه و شرح حال دقیق از مریض گرفته شود، ۵۰ درصد راه برای تشخیص هموار می شود اما اگر باز هم به یک نتیجه ی خاصی نرسیدیم؛ وسایل و روش های خاصی است که می توانیم از طریق آن اطلاعاتی از داخل جمجه و سر به دست آوریم. با معاینه دقیق گوش و حلق و بینی، سینوس ها و دیدن ته چشم بیمار، همگی از کلیدهای تشخیصی برای رسیدن به علت سردرد و بیماری است.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) اظهار کرد: اگر با وجود همه این موارد باز هم به نتیجه نرسیدیم می توان با یک عکس برداری معمولی، سی تی اسکن و در موارد خاص با ام آر آی علت بیماری را مشخص کنیم.

دکتر اکبریان اضافه کرد: با گرفتن فشار خون ، تب ، علائم حیاتی و شرح حال دقیق از بیمار می توان به علت مشخصی دست پیدا کرد. اگر زمینه روش های پاراکلینیکی مانند سی تی اسکن و ام آرآی شود، می تواند تشخیص دقیقی برای درمان بیماری به مریض داده شود.

عمده ترین سردردها

وی تصریح کرد: عمده ترین سردردهایی که تکرار شونده هستند و مرتب بیماران از آن شکایت دارند مربوط به تنش های عصبی، ناراحتی های عصبی، ناراحتی های فکری، بی خوابی، استرس و فشارهای روحی است. همچنین فشار خون بالا، غلظت خون بالا و یا نرسیدن اکسیژن به مغز مواردی که آلودگی هوا وجود دارد؛ ممکن است برای بیمار عارض شود.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) بیان داشت: سردردهای زمینه ای مانند سردردهای میگرنی که اینها معمولا زمان های خاصی بروز پیدا می کنند و در یک زمان مشخص هم خوب می شوند. فاصله بین سردرد هم معمولاً هفته یک تا سه بار است و ممکن است گاهی فرد حتی ماهی یک بار سردرد داشته باشد.

دکتر اکبریان افزود: بعضی سردردها هستند که جنبه عروقی مغزی دارند و به صورت خوشه ای یک بار در سال بروز پیدا می کنند و ممکن است فرد بین ۱۰ تا ۱۵روز درگیر آن شود.

سردردهای ناگهانی

وی با بیان اینکه سردرد طیف بسیار وسیعی دارد، گفت: در مواردی که سردرد به علت خونریزی مغزی باشد، سردردها ناگهانی است و اغلب با استفراغ همراه است و امکان دارد سطح هوشیاری بیمار را تغییر دهد که بیمار باید سریعاً به پزشک مراجعه داشته باشد.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) تاکید کرد: توصیه می کنم اگر بیماری سردردی که قبلاً تجربه نکرده؛ به طور ناگهانی دچار سردرد شدیدی شود و این سردرد هم قبلاً نبوده باید سریعاً به پزشک مراجعه داشته باشد چراکه این نوع سردرد از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است.

دکتر اکبریان عنوان کرد: بیمارانی که به خاطر سردرد، شبها از خواب بیدار می شوند هم باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنند چراکه این نوع سردرد هم بسیار حائز اهمیت است و باید علت آن به درستی بررسی شود.

وی افزود: سردردهایی که سیر پیشرونده دارند به طور مثال بیماری که امروز یک سردرد خفیف دارد و فردا دچار سردرد شدیدتری می شود، حتماً باید علت سردرد مشخص شود، اگر علت سردرد کاملاً مشخص می شود و بر اساس علت آن، می توانیم بیماری را درمان کنیم.

آلودگی هوا

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) تصریح کرد: عواملی که باعث بروز سردرد می شوند را باید از زندگی بیمار دور کنیم. آلودگی هوا، غذاهای نامناسب، رژیم های غذایی مشخص، فشار خون در زمینه سردرد، نارسایی قلبی و ناراحتی های قلبی و عروقی و همچنین بیماری های عمومی همگی از مواردی هستند که به راحتی می توانیم در زندگی بیمار شناسایی و آنها را حذف کنیم تا بیمار به درستی درمان شود.

دکتر اکبریان ادامه داد: در مواردی که سردردها؛ تومورهای مغزی و خونریزی های مغزی باشند، با مراجعه سریع به پزشک تا اندازه زیادی بیماری برای مریض قابل علاج است و درمان می شود.

اختلالات شدید مغزی

وی بیان کرد: به ندرت ممکن است سردرد باعث اختلالات شدید مغزی شود که این علت به خاطر غفلت بیمار و مراجعه نکردن به پزشک است. سردرد علی رغم اینکه شایع است و خیلی از افراد به آن مبتلا می شوند اما درمان آن بسیار راحت و قابل تشخیص است.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) گفت: از داروهای آرام بخش برای سردردهای عصبی و از داروهای میگرنی برای درمان میگرن استفاده می شود. هر سردردی داروی مخصوص به خود را دارد. اگر سردردها به علت افزایش فشار داخل جمجمه باشد نیز داروهای خاصی برای بیمار تجویز می شود. همچنین اگر سردرد به خاطر خونریزی باشد هم با روش های عمل جراحی و غیره، سردرد قابل درمان است.

سردرد بسیار قابل احترام است

دکتر اکبریان با تاکید بر اینکه سردرد قابل درمان است، افزود: سردرد بسیار قابل احترام است و نکته مهم این است که برای بررسی آن حتما به پزشک مراجعه شود، به خصوص در مواردی که تکرار شونده باشد و سیر پیشرونده یا ناگهانی داشته باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

شانزده − 7 =