تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹.::. ساعت : ۱۱:۵۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

برگزاری سومین دور رایزنی های سیاسی ایران و پرتغال

سومین دور رایزنی های سیاسی ایران و پرتغال روز چهارشنبه 29 بهمن به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش قائم آنلاین، در این نشست دستیار وزیر و مدیر کل غرب اروپای وزارت امور خارجه و مدیر کل سیاسی وزارت خارجه پرتغال پیرامون روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردند.

طرفین با یادآوری روابط تاریخی میان دو کشور، در مورد راه‌های ارتقاء مناسبات دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفتگو کردند.

مدیران کل وزارتخارجه های جمهوری اسلامی ایران و پرتغال ضمن بررسی تحولات منطقه غرب آسیا و بویژه خلیج فارس، راهکار حل مشکلات منطقه را تنها از مسیر گفت‌وگو، همکاری و اعتمادسازی امکان پذیر دانستند و نسبت به حمایت از ابتکارات در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین‌الملل استقبال کردند.

مدیرکل سیاسی وزارت خارجه پرتغال یادآور شد که این کشور در دوره ریاست بر شورای اتحادیه اروپا، مترصد تعامل نزدیکتر با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با مسائل منطقه ای و بین‌المللی است.

طرفین همچنین ضمن یادآوری اهمیت حفظ برجام، به عنوان دستاورد برجسته دیپلماسی چندجانبه، ضرورت حمایت از تلاشهای سازنده دیپلماتیک برای نیل به اجرای کامل تعهدات ذیل این توافق را مورد تاکید قرار دادند.

مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه
کشورمان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها پس از رفع کامل تحریم‌های آمریکا به اجرای کامل تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.

وی با یادآوری اهتمام دولت به اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی در مهلت معین شده‌، بگونه‌ای که در نامه جمهوری اسلامی ایران به آژانس مشخص شده، از پرتغال خواست تا در ظرفیت ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا مساعی دیپلماتیک خود را در این مسیر متمرکز کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.