کد خبر : 249827
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
-

پایان انحصارطلبی در هیئت رئیسه‌های اتاق اصناف

پایان انحصارطلبی در هیئت رئیسه‌های اتاق اصناف

به گزارش قائم آنلاین، سید عباس حسینی نیک، حقوقدان و مدیر انتشار ات مجد، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از صدور رأی دیوان عدالت اداری برای ممنوعیت انتخاب و عضویت افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره غیرمتوالی عضو هیئت مدیره اتحادیه‌های صنفی بوده‌اند، خبر داد. وی گفت:‌ با اصلاح قانون نظام صنفی در

به گزارش قائم آنلاین،

سید عباس حسینی نیک، حقوقدان و مدیر انتشار ات مجد، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از صدور رأی دیوان عدالت اداری برای ممنوعیت انتخاب و عضویت افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره غیرمتوالی عضو هیئت مدیره اتحادیه‌های صنفی بوده‌اند، خبر داد.

وی گفت:‌ با اصلاح قانون نظام صنفی در سال ۱۳۹۲ محدودیت برای تکرار عضویت در هیئت مدیره اتحادیه ها ایجاد و مقرر شد افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب عضو هیئت مدیره اتحادیه‌ها بودند، نمی‌توانند مجدد انتخاب شود.

حسینی‌نیک ادامه داد: اما در چند سال اخیر یک سوال و ابهامی وجود داشت مبنی بر اینکه ‌ این حکم قانونی محدود به بعد از سال ۹۲ می‌شود یا به طور کلی باید لحاظ شود؟ مدیران اتحادیه‌ها که مدیریت اتاق اصناف را بر عهده دارند معتقد بودند مبنای محاسبه بعد از سال ۹۲ است؛ ولی عده‌ای معتقد بودند که قانون مطلق است نه مقید به زمان.

  • وضعیت تاسف‌بار آگاهی مردم و پدیدآورندگان از حقوق مولف

وی گفت: من این اختلاف را در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مطرح کردم و در نهایت رای دیوان به این صورت بود که قانون مطلق است و عضویت مجدد افرادی که دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب در هیئت مدیره اتحادیه‌ها بوده‌اند (قبل یا بعد از اصلاح قانون نظام صنفی در سال ۹۲) غیرقانونی است.

حسینی نیکگفت:‌ با توجه به این رأی، انتخاب افراد مشمول این حکم به عنوان اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌های صنفی غیرقانونی بوده و ابقای آنها از زمان صدور و ابلاغ رأی تخلف محسوب می‌شود.

وی ادامه داد:‌ با توجه به این که همه اتحادیههای صنفی و اتاقهای اصناف که هیئت رئیسه آنها از بین رؤسای اتحادیه‌ها انتخاب می‌شوند، این حکم می‌تواند تحول بسیار مهمی در مدیریت صنفی کشور ایجاد کند.

متن حکم  هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شرح ذیل است:‌

«هیأت عمومی دیـوان عدالت اداری در تاریخ۱۳۹۹/۰۹/۲۹با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیئت عمومی

طبق حکم ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی کشور مصوب ۱۳۹۲ مقرر شده، اعضای هیأت مدیره اتحادیه ها نمی توانند بیش از دو دوره متوالی و یا چهار دوره متناوب در هیأت مدیره اتحادیه عضویت داشته باشند. با توجه به اینکه مطابق ماده ۴ قانون مدنی اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ماقبل خود اثر ندارد، حکم ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی از زمان لازم الاجرا شدن قانون قابل اجراست لیکن منطوق و مفهوم حکم ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی این است که فارغ از اینکه عضو هیأت مدیره اتحادیه پیش یا پس از لازم الاجرا شدن قانون عضو هیأت مدیره اتحادیه باشد، هر زمان دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب عضویت در هیأت مدیره اتحادیه را دارا باشد امکان عضویت جدید در هیأت مدیره را ندارد، بنابراین مفاد نامه شماره ۱۲۱۷۵۷؍۶۰-۲۵؍۵؍۱۳۹۶ رئیس مرکز و دبیر هیأت عالی نظارت مرکز اصناف و بازرگانان ایران که ممنوعیت ذیل تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی را به این محدود کرده است که عضو هیأت مدیره پس از لازم الاجرا شدن حکم تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی دو دوره متوالی یا چهار دوره متناوب در هیئت مدیره اتحادیه عضویت داشته باشد، این حکم مغایر قانون به شرح پیش گفته است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

محمدکاظم بهرامی ـ رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری»

گفتنی است در بسیاری از اتحادیه‌های صنفی از جمله چاپ و نشر حضور تعدادی از اعضا طبق این قانون  در هیئت مدیره ممنوع است.

انتهای پیام/تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

13 + هفده =