تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹.::. ساعت : ۹:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

آنچه قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا در بدن روی می دهد

شاید شما فعلا امکان یا اجازه تزریق واکسن کرونا را نداشته باشید اما مایل باشید بدانید قبل، حین و بعد از این تزریق چه اتفاقی رخ می دهد. این مطلب می تواند برایتان کمک کننده و مفید باشد.

به گزارش قائم آنلاین، واکسن کرونا ساخته شده توسط شرکت آمریکایی فایزر که مجوز استفاده اضطراری را از سازمان غذا و داروی این کشور دریافت کرده، از تاریخ ۱۱ دسامبر رسما در سرتاسر ایالات متحده توزیع شده است. مرحله نخست آن مخصوص تزریق به کادر درمان و افرادی است که بیشترین ارتباط را با بیماری کرونا دارند. بنابراین اگر جزو این قشر از جامعه نیستید فعلا منتظر دریافت این واکسن نباشید. این در حالی است که ساخت و توزیع این واکسن ابهاماتی را در اذهان ایجاد کرده است. به همین منظور ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) دستورالعملی برای آنچه قبل، حین و بعد از استفاده از واکسن انتظار می رود، منتشر کرده است:

اساس واکسن کرونا

واکسن فایزر تنها واکسنی است که در حال حاضر از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته است. بنا بر توضیح مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، mRNA این واکسن با رمزگذاری بخشی از پروتئین موجود در سطح SARS-CoV-2 – ویروسی که باعث ایجاد COVID-19 می شود- عمل می کند. در این واکسن از قطعات پروتئین رمزگذاری شده برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن استفاده می شود.

این عملکرد به نوبه خود باعث می شود بدن شما آنتی بادی های SARS-CoV-2 را تولید کند و در نتیجه باید به شما کمک کند تا در آینده از ابتلا به چنین عفونتی ایمن باشید. پس از آن، بدن شما پروتئین و mRNA را از بین می برد ، در حالی که آنتی بادی ها برای کمک به ایجاد ایمنی به اطراف سلول می چسبند.شاید شما فعلا امکان یا اجازه تزریق واکسن کرونا را نداشته باشید اما مایل باشید بدانید قبل، حین و بعد از این تزریق چه اتفاقی رخ می دهد. این مطلب می تواند برایتان کمک کننده و مفید باشد.

قبل از تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟

ابتدا باید این مساله را مورد توجه قرار دهید که آیا شما در اولویت دریافت واکسن هستید یا خیر. اگر عضو کادر درمان بوده و یا در خانه سالمندان ساکنید، از افراد در اولویت محسوب می شوید در غیر این صورت، فعلا امکان دریافت واکسن ندارید. احتمالا این امکان در شش ماه تا یک سال آینده فراهم شود. باید بدانید که هیچ راهنمای رسمی برای آنچه پس از تزریق برای بدن شما رخ می دهد، وجود ندارد.

ممکن است دچار سرگیجه و بی حالی شده و یا به آنفولانزا مبتلا شوید. آگاهی از عوارض دریافت واکسن کرونا می تواند پیش زمینه ذهنی مناسبی برای شما ایجاد کرده و از هر آنچه رخ می دهد، متحیر نشوید. کار دیگری که لازم نیست انجام دهید، استفاده از استامینوفن یا پروفن پیش از تزریق است. ویلیام شفنر ، پزشک متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در این زمینه می گوید: “هیچ کس مطالعه ای در این حوزه نداشته است. ما فکر نمی کنیم که این واکسن پاسخ ایمنی بدن شما را مختل کند اما نمی خواهیم ریسک کنیم.”

تنها کاری که بهتر است انجام دهید همان کاری است که همیشه طبق عقل و منطق انجام می دهید.

با دریافت واکسن، چه اتفاقی می افتد؟

هم اکنون واکسن کرونا در مراکز درمانی توزیع شده تا مورد استفاده قرار گیرد. CDC توصیه می کند که هنگامی که برای دریافت واکسن حاضر می شوید همچنان دهان و بینی خود را با ماسک پوشانده و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. این شرایط دقیقا مشابه وضعیتی است که شما واکسن آنفولانزا یا بیماری دیگری را دریافت می کنید.

پس از تزریق از شما خواسته می شود تا مدت ۱۵ دقیقه در همان حالت بمانید تا این اطمینان حاصل شود که واکنشی در بدن شما ایجاد نمی شود. این تدبیر در مورد واکسن آنفولانزا نیز رعایت می شود. شما پس از دریافت واکسن، کارتی حاوی اطلاعات اقدامات انجام شده، اینکه شما واکسن گرفته اید را تحویل می گیرید.

منبع: Health/ دسامبر ۲۰۲۰

دیدگاه خود را به ما بگویید.