تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ دی ۹۹.::. ساعت : ۱۰:۱۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

آنتی بادی درمانی میزان کلسترول بد را ۵۰ درصد کاهش می دهد

نتایج یک آزمایش بالینی نشان می دهد که آنتی بادی میزان کلسترول بد LDL را در افراد دارای سابقه خانوادگی کلسترول بالا تا 50 درصد کاهش می دهد.

به گزارش قائم آنلاین، نتایج یک آزمایش بالینی نشان می دهد که آنتی بادی میزان کلسترول بد LDL را در افراد دارای سابقه خانوادگی کلسترول بالا تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

افرادی که دارای میزان بالا کلسترول بد LDL در خون خود هستند، در معرض افزایش خطر ابتلاء به تصلب شریان (تنگی عروق) و بیماری های قلبی عروقی هستند.

در تعریف پزشکی «هیپرکلسترولمی» حاد یا کلسترول بالا به معنای میزان کلسترول LDL درمان نشده حداقل ۱۹۰ میلی گرم در دسی لیتر خون است.

تغییر سبک زندگی می تواند به کاهش LDL کمک کند، اما افراد برای رسیدن به این هدف معمولاً باید از داروهای کاهش دهنده کلسترول استفاده کنند. بعلاوه برخی تفاوت های ژنتیکی می تواند دستیابی به این هدف را برای برخی از افراد دشوارتر کند.

در سراسر جهان تقریباً از هر ۲۵۰ فرد بزرگسال ۱ نفر دارای یک بیماری ارثی به نام هایپرکلسترولمی خانوادگی است. این عارضه معمولاً ناشی از جهش در ژن گیرنده ای است که LDL را از جریان خون خارج می کند.

معمولاً پزشکان سه نوع داروی کاهنده کلسترول را برای هایپرکلسترولمی تجویز می کند. اما در حال حاضر برای بیمارانی که این داروها چندان تأثیری ندارد، داروی جدیدی موسوم به evinacumab در حال ازمایش و تولید است.

آزمایشات بالینی حاکی از ان است که evinacumab می تواند میزان LDL را در افراد تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهد.

این خبر خوبی برای افرادی است که جهش در ژن گیرنده LDL دارند و به خصوص به مهارکننده های PCSK9 واکنش خوبی نشان نمی دهند.

داروی evinacumab یک آنتی بادی مونوکلونال است که پروتئینی به نام آنژیوپویتین ۳ (ANGPTL3) را هدف قرار می دهد. به طور معمول ANGPTL3 باعث مهار آنزیم های تجزیه کننده چربی ها از جمله LDL، HDL و تری گلیسیرید می شود.

با غیرفعال کردن ANGPTL3 با آنتی بادی، تولیدکنندگان دارو امیدوارند که این اثرات مفید را در افراد با میزان کلسترول بسیار بالا دوباره ایجاد کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.