تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۱ دی ۹۹.::. ساعت : ۱۲:۱۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

تشکیل کمیته سیاسی به زودی در لیبی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به امید خاتمه ۱۰ سال جنگ در لیبی، خواستار اعزام ناظران بین‌المللی برای نظارت بر وضعیت شکننده این کشور شد. از طرف دیگر، نشست گروه‌های سیاسی لیبی روز چهارشنبه شاهد خروجی‌هایی بود که تشکیل کمیته مشورتی اعضای آن طی روزهای آینده در راس این نتایج بود.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش در نامه‌ای خطاب به کشورهای عضو شورای امنیت، خواستار تشکیل گروهی از ناظران، شامل غیرنظامیان و همچنین سربازان بازنشسته سازمان‌هایی مانند اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب شد تا برای بستن صفحه ۱۰ سال درگیری در لیبی، در این کشور حضور داشته باشند.

دبیرکل سازمان ملل اظهار کرد، طرف‌های متخاصم که در مورد آتش بس در ۲۳ اکتبر در ژنو توافق کردند، هر دو مایل به پایان دادن به حضور نیروهای مسلح خارجی در لیبی هستند.

وی در این نامه گفت: “من کشورهای عضو و سازمان‌های منطقه‌ای را تشویق می‌کنم که از اجرای سازوکار آتش بس به ویژه با اعزام ناظران بین‌المللی تحت لوای سازمان ملل حمایت کنند.”

گوترش همچنین از همه ملت‌ها خواست که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در لیبی را که به وضوح مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته است، رعایت کنند.

در شرایط آتش بس، تمام نیروهای خارجی باید ظرف سه ماه لیبی را ترک کنند. طبق گفته استفانی ویلیامز، نماینده سازمان ملل، ۲۰ هزار نظامی در اوایل دسامبر هنوز در این کشور حضور داشتند.

ناظران سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس در منطقه، عقب نشینی نیروهای خارجی و پاکسازی مین ها و سایر مواد منفجره به نیروهای لیبی می‌پیوندند. آنها در صورت مهیا بودن شرایط، زمینه فعالیت خود را در لیبی تا زمانی که بتوانند با یک نیروی ملی این کشور جایگزین شوند، گسترش خواهند داد.

از طرف دیگر، مذاکرات سیاسی لیبی به دعوت استفانی ویلیامز برگزار شد که طی آن در جریان گزارش کمیته حقوقی تشکیل شده درباره پیشنهادات مربوط به روند قانونی و انتخابات قرار گرفت.

قرار است کمیته مشورتی ۱۵ عضو را برای حل بن‌بست کنونی حول سازوکار انتخاب قوه مجریه دربرگیرد، در حالی‌که فرستاده سازمان ملل اعضا را ملزم کرد که اسامی پیشنهادی خود برای کمیته مشورتی را نهایتا ظرف دو روز ارائه کنند.

ویلیامز در این نشست گفت: موعد انتخابات در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ است و برگزاری این انتخابات یک دستاورد است و هدفی است که از آن برنمی‌گردیم.

او اضافه کرد: نمی‌توانیم روند را تا ابد باز بگذاریم ما هدف مشخصی داریم که آن انتخابات است ما نیاز به تشکیل کمیته مشورتی از ۱۵ عضو داریم که که ما را در دستیابی به توافق بر سر مسائل مورد اختلاف یاری کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.