تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹.::. ساعت : ۵:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

معرفی کاخ گلستان، زیباترین جاذبه گردشگری در تهران

کاخ گلستان، مکانی است که هر فردی در زندگی خود حتما باید از آن بازدید کند. در واقع در قلب شهر تهران، کاخ گلستان با قدمت بالایش خودنمایی می‌کند.

به گزارش قائم آنلاین، بنابراعلام تهران مبله، شهر تهران مکانی است که هر روزه، سازه‌ها و بناهای مدرن و جدیدی در آن ساخته می شود. این سازه‌ها، جلوه بسیار زیبایی به شهر تهران بخشیده‌اند و سبب شده اند تا هر روز، بر میزان بازدید کنندگان و گردشگران این شهر افزوده شود.

اما این سازه‌های تازه تاسیس، تنها زیبایی‌های این شهر نیست! بخشی از تهران، همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و بازدید از این سازه های قدیمی و کاخ ها و عمارت ها، حال و هوای متفاوتی دارد.

همانطور که می دانید، کشور ایران، مهد تمدن است و در آن، آثار باستانی و بقایایی از سبک زندگی گذشتگان به یادگار مانده است. این آثار از ارزش بسیار زیادی برخوردار هستند و به علت اینکه نحوه زندگی گذشتگان و آداب و رسوم آن ها را به ما منتقل می کنند، طرفداران بسیار زیادی دارند.

شهر تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و در آن آثار بسیار زیادی از گذشتگان و تمدن های پیشین وجود دارد. یکی از این آثار کاخ گلستان است که در این مطلب به معرفی کامل این کاخ و بخش های مختلف آن و همچنین تاریخچه زیبای آن پرداخته ایم.

توصیه می کنم مطالعه این مطلب را  از دست ندهید. یقینا پس از مطالعه و آشنایی با کاخ گلستان، هوس بازدید از آن به سرتان می زند. اگر هم ساکن تهران نیستید و دوست دارید از این جاذبه تاریخی بازدید کنید، جای نگرانی نیست. زیرا می توانید با اجاره روزانه خانه در تهران در این شهر اقامت کنید و از تمامی جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر دیدن کنید.

مختصری درباره کاخ گلستان

این کاخ یکی از جاذبه های گردشگری در خیابان ۱۵ خرداد می باشد. قدمت این سازه مربوط به زمان قاجاریان می باشد و در آن زمان، یکی از اصلی ترین کاخ های موجود در شهر تهران بوده است.

البته لازم است بدانید که این گفته صحت ندارد و قدمت این کاخ مربوط به سال های دورتر می باشد. در واقع گفته شده است که قدمت این کاخ نزدیک به ۴۴۰ سال می باشد. این کاخ جزو اولین آثار باستانی شهر تهران بود که در سازمان میراث ملی یونسکو به ثبت رسید.

استفاده های این کاخ

جالب است بدانید که پادشاهان بسیاری دوره سلطنتی خود را در این کاخ سپری کرده اند. در واقع می توان گفت احمد شاه قاجار، محمد علی شاه قاجار، مظفرالدین شاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار، محمد شاه قاجار، فتحعلی شاه و همچنین آقا محمد خان قاجار در طول سلطنت خود در کاخ گلستان زندگی می کردند و از این کاخ، به فرمانروایی مشغول می شدند.

وسعت کاخ گلستان

این باغ در روزهای پادشاهی پادشاهان، وسعت بسیار زیادی داشته است و از باغ ها، درختان متعدد، فضا و مناظر سبز گسترده ای تشکیل شده بود. اما متاسفانه با گسترش بافت شهری، عظمت این کاخ از بین رفته و امروزه تنها ۵.۵ هکتار از آن باقی مانده است. اما با همین وجود، همچنان توانسته شکوه و عظمت خود را حفظ کند و بازدید کنندگان و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند.

اگر علاقه مند به بازدید از این کاخ و بافت قدیمی شهر تهران هستید اما در این شهر سکونت ندارید، می توانید با اجاره آپارتمان مبله در تهران هم اقدام به اقامتی کوتاه مدت در شهر کرده و به تماشای جاذبه های گردشگری این شهر کنید.

توصیف این کاخ

برای دسترسی به این کاخ باید خود را به بازار تهران برسانید. در واقع خیابان ۱۵ خرداد یکی از معروف ترین خیابان های شهر است که هر زمان از هر روزی را به این خیابان برسانید، متوجه حضور افراد بسیار زیادی در آن جا می شوید.

ممکن است تا به اینجا از بازدید از این کاخ صرف نظر کرده باشید اما باید گفت که بازدید نکردن از این کاخ کاری اشتباه است. بناهای قدیمی بسیار زیاد متعلق به ۴۵۰ سال پیش بسیار هیجان انگیز می باشد. حتی اگر در شهر تهران نیز ساکن نیستید می توانید با اجاره خانه روزانه در تهران به راحتی در این شهر اقامت کرده و از این جاذبه گردشگری زیبا دیدن کنید.

بخش های مختلف کاخ گلستان

این کاخ از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است که نمای بسیار ویژه ای به شهر تهران بخشیده است و بازدید از آن، زندگی گذشتگان و شاهان قاجار را به نمایش می گذارد. در محوطه این مجموعه درختان سر به فلک کشیده، استخر ها و فواره های بسیار زیبا، شما را محو خودشان می‌کنند.

. شمس العماره، زیباترین بنای تاریخی تهران

. خلوت کریمخانی

. ایوان تخت مرمر

. تالار اصلی

. اتاق موزه(تالار سلام)

. تالار آیینه

. تالار الماس

. تالار بادگیر

. حوض خانه

. تالار عاج

· تالار ظروف

. تالار برلیان

. عکسخانه

. موزه مردم شناسی

کلام آخر

بنای کاخ گلستان یکی از زیباترین آثار به جای مانده در ایران می باشد که هر فردی باید قبل از مرگش از آن دیدن کند. مهم نیست که ساکن چه شهری هستید، توصیه می کنم در صورتی که سفری به تهران داشتید با اجاره آپارتمان مبله در تهران و یا حتی اجاره خانه روزانه  می‌توانید اقدامات لازم را برای اقامت خود انجام دهید و سپس با خیال راحت از تمامی جاذبه های گردشگری شهر دیدن کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.