تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ دی ۹۹.::. ساعت : ۵:۳۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

کنگره ملی خلق چین معاهده استرداد با ترکیه را تصویب کرد

چین اقدام به تصویب یک معاهده استرداد با ترکیه کرده که گروه های حقوق بشری بیم آن دارند در صورت تصویب آن توسط آنکارا خانواده ها و فعالان اویغور که از مقامهای چین گریخته اند را در خطر بیندازد.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از گاردین، این معاهده که نخستین بار در سال ۲۰۱۷ امضا شد در روزهای اخیر در کنگره ملی خلق چین رسمی شد. رسانه های دولتی چین می گویند که این معاهده برای اهداف مربوط به مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دولت ترکیه در پارلمان این کشور با مخالفت شدیدی مواجه شده و هنوز این معاهده را تصویب نکرده است و منتقدان از این دولت خواسته اند که این معاهده را کنار بگذارد و نگذارد که این معاهده “تبدیل به ابزار اذیت و آزار شود”.

ترکیه به لحاظ تاریخی از اویغورها و مسلمانان ترک زبان استقبال کرده است. برآورد شده که ۵۰۰۰۰ اویغور در ترکیه پناهنده هستند. در ماه مه سفیر ترکیه در آمریکا بر روابط فرهنگی و زبانی میان گروه های اقلیت قومی و ترکیه تاکید کرده و به آکسیوس گفت: “هر گونه مساله مرتبط با وضعیت خوب آنها جایگاهی ویژه در دستور کار ما دارد.

با این حال در سالهای اخیر آنکارا هر چه بیشتر به پکن نزدیک شده است. با وجود آنکه ترکیه از باز گرداندن مستقیم اویغورها به چین خودداری می کند، اما متهم به فرستادن آنها به کشورهای ثالثی همچون تاجیکستان که در آنها استردادشان به چین آسانتر است شده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.