تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ دی ۹۹.::. ساعت : ۴:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

افزایش جمعیت قوها به تالاب سرخرود در پی سرما و یخبندان

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران گفت: تالاب قوهای سرخرود همه ساله از آبان ماه لغایت اواخر بهمن ماه، میزبان جمعیت زیادی از قوهای فریاد کش است که برای زمستانگذرانی به این منطقه از تالاب بین المللی فریدونکنار مهاجرت می کنند.

به گزارش قائم آنلاین، کورس ربیعی در گفت و گو با خبرنگار اظهار کرد: در پی بارش های اواخر هفته گذشته و سرمای قابل توجه هوا به جمعیت قوها افزوده شده و به حدود دو هزار فرد رسیده است.

وی افزود: به منظور حفاظت موثر از قوها و جلوگیری از آسیب رسانی به این گونه های حمایت شده، برنامه تمرکز جمعیت با تغذیه کمکی، همه ساله از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با همکاری انجمن ها و دوستداران حیات وحش انجام می شود.

ربیعی گفت: معمولا چند روز پس از مهاجرت قوها به تالاب، منابع غذایی محیط مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت عدم تغذیه کمکی، قوها ناچار به جابجایی در آبگیرهای اطراف و دیگر شهرستانها خواهند شد که این اتفاق می تواند آسیب رسانی و شکار غیر مجاز را نیز در پی داشته باشد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: برای جلوگیری از جابجایی قوها در آبگیرهای اطراف تالاب، غذا دهی بمدت حداقل دو ماه انجام می شود.

وی افزود: در سالجاری با توجه به مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گله قوهای وحشی،  متمرکز کردن گله قوها جهت کنترل و جلوگیری از انتشار ویروس به سایر مناطق و زیستگاهها بیشتر مد نظر قرار گرفته است.

لازم به ذکر است در روزهای اخیر حدود یک تن ذرت و جو با همکاری اداره کل دامپزشکی استان و علاقمندان به محیط زیست تحویل و در منطقه توزیع شد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.