تاریخ انتشار :دوشنبه ۸ دی ۹۹.::. ساعت : ۸:۵۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

وزیر بهداشت: ثابت می‌کنیم واکسن داخلی کرونا ازبسیاری واکسن‌های خارجی بهتر است

وزیر بهداشت گفت: ایران در روزهای پرالتهاب کرونایی جهان هر روز فاصله خود را با کشورهای اروپایی و آمریکا بیشتر می‌کند.

به گزارش قائم آنلاین،  سعید نمکی دیروز اظهارداشت: هفته‌ای که گذشت از نظر بیماری برای جهان پرالتهاب بود و ورود ویروس جدید جهش یافته در انگلیس، کشورهای زیادی در اروپا و حتی ژاپن را درگیر و دنیا را دچار التهاب جدید کرد و متاسفانه
مرگ و میر بالای بیماران را به کشورهای جهان تحمیل کرد.
نمکی افزود: در آمارها می‌بینید که وضعیت بیماری کووید۱۹ در ایران در هفته‌ای که گذشت بهبود یافته است و امروز به مرگ و میر کمتر از ۱۲۰ نفر رسیدیم و اولین روزی است که بعد از چندین ماه چنین آمار رو به کاهشی را داریم.

 ایران هر روز فاصله خود رابا کشورهای اروپایی و آمریکا بیشتر می‌کند
وی ادامه داد: از کاهش مرگ و میر بیماران خوشحال هستیم اما مرگ حتی یک نفر هم برای ما، غم‌انگیز و ماتم زا است. در مقایسه با روزهای پر التهاب جهان، کشور جمهوری اسلامی ایران هر روز نسبت به کشورهای اول که معمولا اروپایی و آمریکا هستند، فاصله خود را بیشتر می‌کند. وضعیت منحنی کووید۱۹ در ایران با گذراندن پیک سرکش امروز در همه استان‌ها به روزهای اردیبهشت ماه که مرگ و میر در اکثر استان‌ها در حد صفر بود، نزدیک می‌شود.

مرگ و میر و بستری در برخی استان‌ها به صفر رسید
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دیروز در خیلی از استان‌ها مرگ و در بسیاری دیگر، بستری بیماران، صفر بود. نقشه کشور از اول آذر تا امروز خوشبختانه به سمت زرد شدن شهرستان‌ها پیش رفته است. روزهای اول آذر، اکثر شهرستان‌های کشور، وضعیت قرمز داشتند و امروز خوشبختانه نقاط زرد بسیار بیشتر از نارنجی قابل مشاهده است و این موفقیت با لطف خدا، همراهی و صبوری مردم، سازش کسبه، همراهی سازمان بسیج و دستگاه‌های اجرایی به دست آمد.  نمکی افزود: روزهای اول آذرماه در کشور ۱۶۰ شهرستان قرمز داشتیم اما امروز نه تنها هیچ شهرستانی با وضعیت قرمز نداریم بلکه تعداد شهرهای نارنجی به ۱۰۸ و شهرهای زرد به ۳۴۰ رسیده است و با مشارکت همه دستگاه‌ها به ویژه سازمان بسیج، قرارگاه اجرایی ستاد ملی کرونا و وزارتخانه‌های ارتباطات، راه و شهر‌سازی، ناجا و سازمان صدا و سیما به این وضعیت رسیده ایم.

نقش پررنگ بسیج در طرح شهید قاسم سلیمانی
وی ادامه داد: دستگاه‌های مختلف در طرح شهید قاسم سلیمانی مشارکت خوبی داشته‌اند اما پررنگ‌ترین نقش مربوط به سازمان بسیج است. این طرح در سه حوزه مراقبت، حمایت و نظارت در کشور در حال اجرا است و هر کدام از دستگاه‌ها نقش خودشان را به خوبی ایفا کرده‌اند. برخی سازمان‌ها مانند هلال‌احمر در بُعد نظارتی، سازمان بسیج در بُعد حمایتی و همکاران ما در نظام سلامت در بُعد مراقبت به ما کمک کرده‌اند.

ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور ندیده‌ایم
وزیر بهداشت تأکید کرد: تا این لحظه هرگز ردپایی از ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور ندیده‌ایم و تمهیدات بسیاری هم‌اندیشیده‌ایم که راه‌ها را بر ورود این ویروس ببندیم اما همه می‌دانند که ویروس‌ها نه ویزا می‌خواهند نه پاسپورت. همانگونه که ویروس ووهان در اسرع وقت خودش را به دورترین نقطه قطب جنوب رساند، ویروس‌ها می‌توانند به همین سرعت منتشر شوند.

راهکاری به جز فاصله گذاری و رعایت پروتکل‌ها نداریم
نمکی یادآور شد: راهکاری به جز فاصله گذاری، رعایت پروتکل‌ها و سد دفاعی رفتاری که در مقابل ویروس کشیده بودیم، نداریم و امیدوارم که با همین روش بتوانیم مراقبت و نظارت کنیم و اجازه ندهیم که به شکل گسترده گرفتار ویروس شویم.

نگرانی از سهل انگاری‌ها و اوج گیری دوباره کرونا
وی اظهارداشت: در حال حاضر وضعیت کشور مطلوب است و به سمت وضعیت مطلوب‌تر در حرکت هستیم البته همکاران ما نگرانی‌هایی دارند که بجا است چون زخم دیده روزهای طوفانی بعد از آرامش و اردیبهشت هستیم همان زمانی که مردم وضعیت را عادی پنداشتند و این حس را همکاران ما دارند که مبادا دوباره همانند همان روزها که می‌گفتم ممکن است دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل بخوریم باز هم خدای ناکرده از گوشه‌هایی از این زمین، گل‌های سنگین و سهمگین‌تری بخوریم. وزیر بهداشت تأکید کرد: نگران ایاب و ذهاب درون شهری، متروهای شلوغ، اتوبوس‌های بین شهری شلوغ و مراسم‌هایی هستیم که در آینده ممکن است مثل مراسم‌های قبل که بعضاً برخی افراد رعایت نکردند و تاوان آن را همه پرداختند و پرداختیم، مراسم‌هایی در راه باشد که مراعات نشود و دوباره گرفتار شویم.

شرط خرید واکسن کرونا
نمکی درخصوص تامین واکسن گفت: مسیر خرید واکسن خارجی را طی می‌کنیم. بحث خرید از کوواکس را با مکانیزمی حل کردیم و به زودی برای خرید از منابع غیر از کوواکس نیز خبرهای خوبی به مردم خواهیم داد. شرط ما خرید واکسن مطمئن دارای تاییدیه‌های مورد وثوق است و امروز هم با یکی از سفرای کشورمان در خارج از کشور جلسه‌ای دارم تا بتوانیم از منابع مختلف، زودتر به نتیجه برسیم.

در تامین واکسن از همه مهم‌تر، کار عظیم
و حماسی دانشمندان ایرانی در تولید واکسن داخلی است

وی ادامه داد: در تامین واکسن از همه مهم‌تر، کار عظیم و حماسی دانشمندان ایرانی در تولید واکسن داخلی است. خوشبختانه مراحل تست انسانی اولین واکسن ایرانی از این هفته شروع می‌شود و یک واکسن دیگر نیز از هفته آینده مجوز تست انسانی را می‌گیرد. مردم عزیز باور کنند که ما می‌توانیم و یک قدمت حدود قرن در تولید واکسن در پاستور و رازی داریم. ما توانمندی تولید واکسن را داریم.  وزیر بهداشت یادآور شد: عزیزانی که در تولید واکسن ایرانی با ما همکاری دارند، دلسرد نشوند. به بانویی که در تیم تحقیقات در کنار ما است، حملاتی شده و اینها همه برای این است که آنها کنار بکشند اما می‌دانیم که مقتدرتر و توانمندتر از آن هستند که از این صحنه پا بکشند و در آینده نزدیک اثبات می‌کنیم که واکسن داخلی بر خیلی از واکسن‌هایی که در دنیا می‌سازند، ارجح است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.