تاریخ انتشار :دوشنبه ۸ دی ۹۹.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس

وزیر خارجه بحرین در نشست وزیران خارجه عضو شورای همکاری خلیج فارس از لزوم رفع شکاف میان کشورهای عضو این شورا سخن گفت.

به گزارش قائم آنلاین، بحرین طی نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از لزوم رفع شکاف میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، ایجاد امنیت و ثبات در منطقه و بازگشت امور به وضعیت تاریخی آن گفت.

وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز یکشنبه به ریاست «عبداللطیف بن راشد الزیانی» و از طریق ویدئو کنفرانس نشستی را برگزار کردند تا مقدمه اجلاس سران این کشورها باشد که قرار است پنجم ژانویه در «ریاض» پایتخت عربستان سعودی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین،  الزیانی در ابتدای سخنان خود با اشاره به نقش اصلی و مهم رهبری عربستان سعودی در همبستگی شورای همکاری و رفع شکاف میان کشورهای آن گفت که یک مرحله جدیدی از تقویت گفت‌وگوی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) آغاز شده که با هدف دستیابی به اهداف این شوراست.

وی افزود: «ما هدف عالی خود را حفظ امنیت و ثباتمان قرار داده‌ایم و اینکه تلاش‌هایمان را در مبارزه با تروریسم و حمایت مالی از آن ادامه دهیم و با گفتمان تحریک به خشونت و تنفر مقابله کنیم، در برابر دخالت در امور داخلی کشورهایمان بایستیم  و با همه اشکال حمایت از نهادهای قانون شکن مبارزه کنیم و همکاری مشترک خود رادر راستای خواسته‌های ملت‌هایمان تقویت کنیم.»

وزیر خارجه بحرین بر ضرورت پایان یافتن کشمکش‌ها و مناقشه‌های منطقه از طرق مسالمت آمیز و آنچه منشورهای بین المللی و اصول حسن همسایگی خواند، تاکید کرد و گفت: «باید برای ایجاد صلح، ثبات و شکوفایی برای همه کشورها و ملت‌های منطقه همکاری کرد.»

الزیانی گفت: «همه ما ملزیم که فاکتورهای موفقیت تلاش‌ها برای بازگشت امور به وضعیت تاریخی و معمول خود بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج(فارس) را فراهم کنیم؛ زمانی که مرزهای زمینی، دریایی ما باز است و منابع روزی برای همه فراهم است. در کنار اینکه ویژگی‌های کشورها و قوانین آنها را مراعات کرده و به حاکمیت و ماهیت جوامع آنها احترام گذاریم.»

خبرگزاری رسمی بحرین گفت که وزیران خارجه عضو شورای همکاری خلیج (فارس) مباحث مربوط به دستور کار خود را که توسط کمیته‌های وزارتی ویژه و دبیرخانه عمومی شورای مطرح شده است، مورد بررسی قرار دادند که شامل تصمیم‌هایی بوده که در چارچوب ایجاد همکاری بین کشورهای عضو این شورا به اجرا درآمده است. آنها همچنین توصیه‌هایی را به تصویب رساندند تا به چهل و یکمین اجلاس سران شورای عالی شورای همکاری ارائه شود.

خبرگزاری رسمی قطر هم اعلام کرد که «سلطان المریخی» وزیر مشاور در امور خارجه قطر به نمایندگی از این کشور در نشست روز یکشنبه شورای همکاری خلیج (فارس) حضور داشت.

خبرگزاری رسمی کویت نیز اعلام کرد که «احمد ناصر» وزیر خارجه کویت در این نشست حضور داشت.

روابط چهار کشور عربی عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین با قطر به دنبال اولین سفر خارجی رئیس جمهور آمریکا در سال ۹۶ (۵ ژوئن ۲۰۱۷) به ریاض و اتهام‌های چهار کشور یادشده علیه دوحه قطع شده است؛ اگرچه ماه گذشته کویت اعلام کرد که تلاش‌های این کشور برای آشتی دادن پنج کشور یاد شده ثمر بخش بوده است.

آمریکا و عربستان سعودی همان روز (۱۴ آذر) از این خبر استقبال کردند، ولی بحرین، امارات و مصر با تأخیر قابل ملاحظه‌ای به این خبر و تلاش‌های وزارت خارجه کویت برای مصالحه و حل بحران قطر واکنش نشان دادند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.