تاریخ انتشار :شنبه ۶ دی ۹۹.::. ساعت : ۴:۲۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

سدهای کشور چقدر آب دارند؟

گزارش معاونت آب و آبفای وزارت نیرو نشان می‌دهد تا ۲۹ آذرماه امسال میزان ذخیره آب در مخازن مجموع پنج سد استان تهران ۳۲ درصد بوده که نشانگر کاهش ۱۰ درصدی آب مخزن این سدها نسبت به سال گذشته است.

به گزارش قائم آنلاین، آخرین وضعیت سدهای مهم در بخش شرب و کشاورزی تا ۲۹ آذرماه سال‌جاری نشان‌دهنده ۵۲ درصد پرشدگی مخازن کل سدهاست. بر اساس این آمار، آب موجود در مخازن مجموع ۵ سد استان تهران ۶۱۲ میلیون مترمکعب است که نشان دهنده ۳۲ درصد پرشدگی مخازن بوده و نسبت به سال گذشته نیز دارای ۱۰ درصد کاهش است.

همچنین سد یامچی در استان اردبیل نیز با ۱۷ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن که میزان ۲۱ درصد پرشدگی را نشان می‌دهد، دارای ۵ درصد کاهش آب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است. همچنین در استان بوشهر سد رئیسعلی دلواری با ۴۰۹ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن، نشان از پرشدگی ۵۹ درصدی بوده که نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش دارد.

سد کمال صالح در استان مرکزی بر اساس آخرین هیدروگرافی دارای ۷۵ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن است که خبر از پر شدگی ۷۹ درصدی و کاهش ۷ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را می‌دهد.

بر اساس اعلام وزارت نیرو، در سدهای استان سیستان و بلوچستان، سد چاه نیمه‌ها (۱ و ۲) با ۱۲۲ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۴۱ درصدی و سد چاه نیمه ۳ با ۲۳۸ میلیون مترمکعب بیانگر ۷۵ درصد پرشدگی، کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته نشان می‌دهند. سد چاه‌ نیمه ۴ نیز با ۴۴۶ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر ۵۴ درصد پرشدگی مخزن بوده و افزایش دو درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

همچنین آب موجود در مخزن سد استقلال استان هرمزگان با ۱۳۹ میلیون مترمکعب، پرشدگی ۵۸ درصدی را نشان داده و از افزایش ۱۰۱ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد. همچنین سد شمیل و نیان با ۴۰ میلیون مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر پرشدگی ۴۰ درصد بوده و کاهش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

سد سفیدرود در استان گیلان با ۵۰۶ میلیون مترمکعب موجودی مخزن از کاهش ۱۵ درصدی آب در مخزن این سد نسبت به ۲۹ آذرماه سال گذشته خبر می‌دهد که نشانگر ۴۸ درصد پرشدگی این مخزن در سال‌جاری است. سد سلمان فارسی در استان فارس نیز با ۷۷۵ میلیون مترمکعب نشانگر پرشدگی ۸۲ درصدی بوده و ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مجموع ظرفیت مخازن سدها ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نشان‌دهنده ۵۲ درصد پرشدگی مخازن است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.