تاریخ انتشار :جمعه ۵ دی ۹۹.::. ساعت : ۲:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

انصارالله: سازمان ملل مسئول خطر تأخیر در حل بحران نفتکش صافر است

انصارالله یمن، سازمان ملل را مسئول هرگونه خطر تأخیر در حل بحران نفتکش صافر دانست.

به گزارش قائم آنلاین، توفیق الحمیری، وزیر اطلاع‌رسانی در دولت صنعا به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: کاری که سازمان ملل درباره جنگ در یمن انجام می‌دهد تعارف‌گویی با کشورهای متجاوز و اجرای دستورکارهایشان است. با اقداماتی برای تعمیر نفتکش صافر توافق شد و ما آن را اجرا کردیم اما سازمان ملل در امضای توافق برای آغاز فعالیت کمیته‌ای که عملیات حفظ و تعمیر را انجام خواهد داد، تعلل می‌کند.

الحمیری گفت: این کوتاهی واقعیت برخورد سازمان ملل با پرونده یمن و میزان تعارفات و احترام وی به کشورهای متجاوز به ضرر مردم یمن را نشان می‌دهد. سیاست یک بام و دو هوا برای همگان واضح شده است و جامعه جهانی باید درباره این مسئله قضاوت کند.

وی گفت: ما با مشکلی روبرو هستیم که نباید مثل کاری که سازمان ملل با ما می‌کند، مورد سوءاستفاده بین المللی قرار گیرد. اقداماتی که اتخاذ کردیم برای حل مشکل بود نه چند برابر کردن آن.

کمیته عالی اقتصادی در صنعا نیز اعلام کرد: سازمان ملل تاکنون توافق حفظ و نگهداری نفتکش صافر را امضا نکرده است. این درحالی است که ما ۱۱ فوریه آن را امضا کردیم. عدم امضای توافق از سوی سازمان ملل سؤالاتی را درباره جنجال رسانه‌ای و ادعاهای این سازمان درباره امنیت محیط زیست در دریای سرخ ایجاد می‌کند.

این کمیته اعلام کرد، تأخیر در امضای توافق از سوی سازمان ملل موجب تأخیر در اجرای برنامه‌ها می‌شود. ما از اعلام سازمان ملل درباره به تأخیر افتادن ورود کارشناسان تا ۱۵ فوریه غافلگیر شدیم. ما از سازمان ملل می‌خواهیم توضیح شفاف و کاملی درباره بودجه تعیین شده برای انجام تعمیر فوری و ارزیابی کامل نفتکش بدهد.

همچنین محمد عبدالسلام، رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا در توییتی گفت: برخورد سازمان ملل با موضوع نفتکش صافر با سهل‌انگاری و بی توجهی همراه است. توافقی وجود دارد که ما آن را امضا کردیم و منتظر امضای سازمان ملل هستیم. سازمان ملل مسئولیت کامل خطرات درباره نفتکش صافر را برعهده دارد.

سازمان ملل اواخر ماه میلادی گذشته از موافقت انصارالله با ورود کارشناسان برای بررسی وضعیت نفتکش صافر خبر داد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.