تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ آذر ۹۹.::. ساعت : ۸:۵۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

فرانسه: منتظر عمل اردوغان هستیم نه فقط حرف

وزیر خارجه فرانسه رفتار "متجاوزانه" ترکیه را محکوم و اعلام کرد، اظهارات آرامش بخش دولت این کشور کافی نیست‌.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از العین، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه امروز (یکشنبه) یک روز پس از درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اتحادیه اروپا برای برگزاری گفتگویی، رفتار “متجاوزانه” ترکیه را محکوم کرد و گفت، اظهارات آرامش بخش از سوی دولت این کشور کافی نیست‌.

وی گفت، در مناسبات مختلف رفتار متجاوزانه و غیر قابل تحمل ترکیه در مناطق ششگانه سوریه، عراق، قبرس، یونان، لیبی و قره‌باغ قابل چشم پوشی نیست.

لودریان در کنار مداخله ترکیه در این مناطق، اظهارات اخیر اردوغان علیه فرانسه را به باد انتقاد گرفت.

با وجودی که ترکیه حملات تروریستی در شهر نیس فرانسه و وین اتریش را محکوم کرده اما به گفته لودریان پاریس در انتظار عملی از سوی آنکاراست.

در واکنش به رفتارهای ترکیه، وزیر خارجه فرانسه نشست اتحادیه اروپا را یادآور شد که قرار است ماه آینده در بروکسل برگزار شود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست قبلی تصمیم گرفتند که اگر ترکیه مواضع خود را تغییر ندهد، اقداماتی از جمله تحریم‌هایی علیه این کشور در نظر بگیرند.

اردوغان در پی اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه درباره “لزوم دفاع از ارزش‌های سکولار در مقابل اسلام افراطی” و کنترل بیشتر بر بودجه خارجی مساجد، گفته بود، ماکرون به خاطر سیاست‌هایش در مقابل مسلمانان نیاز به بررسی روانی دارد.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفته است: سخنان گزاف و بی‌ادبانه روش درستی نیست و از اردوغان می‌خواهیم سیاست‌های خود را تغییر دهد، چون از هر نظر خطرناک است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.