تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹.::. ساعت : ۱۱:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

ترفندهای تغذیه ای برای پیشگیری از سکته قلبی

نرگس جوزدانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: سدیم به میزان بسیار کافی در نمک های خوراکی موجود است و دریافت بیش از اندازه آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد.

به گزارش قائم آنلاین، نرگس جوزدانی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: سدیم به میزان بسیار کافی در نمک های خوراکی موجود است و دریافت بیش از اندازه آن خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد.

او افزود: بیماری های قلبی_ عروقی از طریق تشکیل پلاکت ها به وجود می آیند. تشکیل پلاکت ها باعث افزایش فشار خون، کم تر شدن انعطاف پذیری رگ های خونی در قسمت های مختلف بدن، پرفشاری خون و سکته قلبی می شود.

جوزدانی تصریح کرد: مصرف پتاسیم اجازه تشکیل پلاک های خونی را نمی دهد و دقیقا بر عکس سدیم عمل می کند؛ یعنی باعث می شود رگ ها نرم و انعطاف پذیر باشند و در نتیجه خون رسانی به اندام ها به خوبی انجام شود.

او ادامه داد: میزان دریافت پتاسیم در بدن باید متعادل باشد. اگر از طریق مکمل ها به میزان بسیار زیاد پتاسیم دریافت شود باعث بروز سکته قلبی خواهد شد. سبزیجات، ماهی، انواع جوانه ها و میوه هایی مانند: موز، پرتقال و آووکادو از منابع بسیار غنی پتاسیم هستند و توصیه می شود افراد مسن، مبتلایان به فشار خون بالا یا خفیف برای پیشگیری از ابتلا به سکته های قلبی این مواد را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره مضر بودن قند موجود در موز، مطرح کرد: موز نسبت به میوه های دیگر دارای قند بیشتری است، اما افراد دیابتی هم می توانند از این میوه استفاده کنند و پرهیز از مصرف آن کار منطقی نیست، اگر فرد دیابتی به بیماری های قلبی- عروقی هم مبتلا باشد از آنجایی که بیماری دیابت و مشکلات قلبی_ عروقی به هم مرتبط هستند، توصیه می شود از یک سوم تا نصف موز را در طول روز به عنوان یک میوه واحد مصرف کنند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.