تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹.::. ساعت : ۷:۲۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

رقابت ترامپ و کرونا برای رسیدن به صدر اخبار جهان

آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند. مهمترین اخباری که امروز کوچویی به آنها پرداخته است، همچنان بحث انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پذیرش شکست از سوی دونالد ترامپ و برنامه های آینده جو بایدن از زمان ورود به کاخ سفید است. وضعیت کنترل شیوع ویروس کرونا نیز از دیگر موضوعات مورد توجه رسانه های جهان است.

به گزارش قائم آنلاین، روایت آلبرت کوچویی از اخبار مهم رسانه های جهان در روز یکشنبه (۲۵ آبان ماه) به شرح زیر است:

«یو اس ای تودی»، روزنامه آمریکایی نوشته است: سرانجام ترامپ پذیرفت جو بایدن، برنده انتخابات آمریکا، شده است؛ اما همچنان ادعای غلطش را تکرار کرد، که این انتخابات سرهم بندی شده بود. او تاکید کرد برد جو بایدن، فقط به این سبب بود که این انتخابات را دزدید. ترامپ، در توئیت‌های مسلسل‌وار بعدی، همچنان مدعی بود که او انتخابات را نباخته است. انتخاباتی که آن را متقلبانه و نامعمول خواند. ترامپ نوشت من در چیزی شکست نخورده‌ام، تنها در چشم رسانه‌های جعلی و دروغین، او پیروز شده است. و در توئیت دیگری تاکید کرد: ما پیروز خواهیم شد.

همچنین «واشنگتن تایمز» نوشته است: نگاه روزنامه های آمریکا هنوز به انتخابات آمریکا است. دموکرات‌ها از همان آغاز انتخابات ۲۰۱۶ کوشیدند، دستبند به دست‌های ترامپ بزنند. ترامپ می گوید من چیزی نباخته‌ام.

«نیویورک تایمز» دیگر رسانه آمریکایی نیز در این زمینه نوشته است: دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها هر دو می‌گویند آرا نه به چپ و نه به راست رفتند؛ تنها علیه شیوه بحران‌ساز ترامپ به صندوق‌ها رفتند.

«لوفیگارو»، روزنامه فرانسوی اما در نگاهی متفاوت، از کامالا هریس نوشته است که او نماد دنیای تازه‌ای است که می‌خواهد جایگزین دنیای قدیمی شود. تحلیل‌گر فرانسوی می‌نویسد کامالا هریس نماد گرایش چپ حزب دموکرات است که قصد دارد، آمریکای چند نژادی را چون سلاح جنگی، علیه برترپنداری نژاد سفید پوست بر طبقه کارگر در آمریکا به کار بگیرد. زنی جوان و پرتوان در کنار مردی سالخورده، با خاطره‌های تلخ همه چیز بر باد رفته، دنیای تازه‌ای در آمریکا خواهد ساخت.

روزنامه‌های اسپانیا از جمله «ال پایس» دغدغه انتخابات آمریکا را به کنار نهاده و به موج تازه کرونا پرداخته‌اند. این روزنامه نوشته است: نیمی از اسپانیایی‌ها به سبب همه‌گیری ویروس کووید ـ ۱۹ نیمی از درآمد خود را از دست داده‌اند. «ال پایس» در نگاهی دیگر از بارسلون و مادرید می‌نویسد. به سبب مقررات تعطیلی، بارسلون به خلوت و انزوا رفته است، اما در مادرید همه فروشگاه‌ها باز هستند. این نگرش متفاوت دو شهر، به محدودیت‌ها و تعطیل اعلام شده است. بارسلون، به خلاف پایتخت برخوردی سخت و جدی با کرونا دارد. در کنار عکس‌هایی از فروشگاه‌های بسته، آمده است: اقتصاد اسپانیا بر لبه پرنگاه است. آلوارو سانچز می‌گوید: آنها پیش از غرق شدن، درها را بسته‌اند.

* از حاشیه خبرها:

«ایندیپندنت»: گروهی از دانشمندان، توانستند از راه یک رگ گردن یک رایانه با ویندوز ۱۰ را به مغز انسان، متصل کنند. با این اتصال، الکترودهای متصاعد شده در دیواره رگ گردن، علائمی را به مغز انسان منتقل و از آن دریافت می‌کنند. فرضیه‌ای که چهار سال پیش مطرح شده بود، اکنون بر مغز دو بیمار داوطلب که از تباهی سلول‌های عصبی رنج می‌بردند، عملی شد. دانشمندان از این راه با استفاده از «ماوس» رایانه، با مغز انسان در ارتباط شدند. با این شیوه، پزشکان قادر به درمان بیماران مغزی خواهند بود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.