تاریخ انتشار :شنبه ۲۴ آبان ۹۹.::. ساعت : ۹:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

چکار کنیم در پاییز بیمار نشویم؟

نعمت الله مسعودی متخصص طب سنتی در گفت وگویی در پاسخ به این پرسش که «در فصل پاییز برای سلامتی بدن چه تدابیری را باید در نظر گیریم؟»،بیان داشت:فصل پاییز از لحاظ مزاجی سرد و خشک محسوب می شود.

به گزارش قائم آنلاین، نعمت الله مسعودی متخصص طب سنتی در گفت وگویی در پاسخ به این پرسش که «در فصل پاییز برای سلامتی بدن چه تدابیری را باید در نظر گیریم؟»،بیان داشت:فصل پاییز از لحاظ مزاجی سرد و خشک محسوب می شود.

وی ادامه داد: فصول در طب سنتی از لحاظ تقویمی و اقلیمی با همدیگر فرق می کنند. تعریف فصل پاییز این است که صبح ها و شبها سرد و در طول روز گرم است؛ در نتیجه معمولا نیاز است در ابتدا و آخر روز لباس بیشتری بپوشیم؛ همچنین در طول روز نیز هوا آنقدر گرم نمی شود تا نیاز به سرد کننده باشد.

پیشنهاد امروز

خرید گردوی پوست کاغذی 125هزار تومان + ارسال رایگان

خرید گردوی پوست کاغذی ۱۲۵هزار تومان + ارسال رایگان

این متخصص طب سنتی افزود: پاییز فصل برگ ریزان بوده و ضد مزاج روح است؛ مخصوصا ما این حالت را در گیاهان شاهد هستیم و در موجودات زنده و انسان نیز همین اثر را دارد.

مسعودی اضافه کرد: بنابراین باید خیلی مراقب سلامتی خود باشیم؛ چراکه گفته اند از سرمای پاییز خود را حفظ کرده و دقت کنیم گرمای آن نیز ما را تحت تاثیر قرار ندهد؛ به دلیل اینکه هر دو حالت برای سلامتی مضر است.

پیشنهاد امروز

خرید پسته خام احمد آقایی رفسنجان با تخفیف ویژه !!

خرید پسته خام احمد آقایی رفسنجان با تخفیف ویژه !!

وی متذکر شد: خشکی حاصل از فصل تابستان با خشکی فصل پاییز جمع می شود و می تواند بیماری های خشکی را زیاد کند؛ لذا در پاییز شاهدیم که بیماری هایی همچون اگزما، افسردگی، درد مفاصل، تیرگی پوست،خارش، سوء مزاج خشک ریه که سرفه ها و تحریکات ریوی به همراه دارد در این فصل بیشتر است.

این متخصص طب سنتی با تاکید بر اینکه باید از مصرف مواد غذایی که خشکی افزاست، پرهیز کنیم،گفت: باید غذاهای تند، ادویه دار، سرخ کردنی، پیتزا، سوسیس ،کالباس و فلفل کمتر مصرف کنیم و به سمت مصرف غذاهای گرم و تر مثل انواع آش ها و خورشت ها برویم.

مسعودی با اشاره به اهمیت مصرف میوه، خاطرنشان کرد:البته باید توجه کرد تا در فصل پاییز در مصرف میوه زیاده روی نکنیم؛ چراکه این زیاده روی بسیار بد است و می تواند بدن را مستعد عفونت کند.

وی متذکر شد: مخصوصا کسانی که گوارش ضعیف و سو ء مزاج سردی دارند، باید از زیاده روی در مصرف میوه پرهیز کرده و بیشتر مراقب باشند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.