تاریخ انتشار :جمعه ۲۳ آبان ۹۹.::. ساعت : ۴:۱۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

۲هزار روز نخست کودکان تهرانی، “ورزشی” می شود

مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران در همایش بین المللی "علوم ورزشی" از تهدید جدی اضافه وزن در دهه های آینده کشور سخن گفت و اقدام مشترک برای ۲هزار روز نخست زندگی کودکان را ضروری خواند.

به گزارش قائم آنلاین،  “امیر محسنی” در این همایش که به صورت مجازی و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با شعار “توسعه فناوری ورزشی برای زندگی فعال” برگزار شد، افزود: اضافه وزن و چاقی یکی از مشکلات بهداشتی – تغذیه ای است که این مشکل با سرعت بیشتری در کودکان و نوجوانان مشاهده شده و تاثیر معناداری بر روی سلامت روحی و جسمی دارد.

وی اظهارداشت: یکی از تهدیدات چاقی در کودکان، زمانی است که آنها به سن بزرگسالی می رسند و در این زمان با بیماری های مزمن و مشکل در فعالیت های اجتماعی مواجه خواهند شد. تحقیقات نشان داده ۱۴ درصد از کودکان ایران با چاقی و اضافه وزن وارد مدرسه می شوند و افزایش کم تحرکی به دلایل مختلف، گروه هایی از آنها را در سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی و در دورانی چون سربازی با چاقی و اضافه وزن مواجه می کند.

به گفته مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران، آنچه در این میان در افزایش معضلات اضافه وزن موثر است عوامل محیطی، سبک زندگی و عوامل فرهنگی بوده که می تواند نقش مخربی بر سلامت جسمانی، اجتماعی، عاطفی و عزت نفس کودکان داشته باشد.

وی تاکید کرد: طرح اقدام مشترک ملی برای ۲ هزار روز اول زندگی کودکان بر آن است تا بتواند بر افزایش فعالیت های بدنی و کاهش آثار مخرب چاقی در آنها اثرگذار باشد. در این طرح اهدافی چون پیشگیری و درمان معضل چاقی کودکان، فرهنگ سازی زندگی فعال و ارتقا نگرش کودکان به فعالیت های ورزشی، توسعه فضا و محیط های شهری متناسب با بازی کودکان، آموزش مهارت های پایه و بنیادی به کودکان را دنبال می کنیم.

محسنی افزود: سازمان ورزش شهرداری تهران در اجرای وظایف ذاتی خود در توسعه بسترهای ورزش همگانی با دارا بودن ۴۸۰ زمین چمن مصنوعی و بیش از ۲۰۰ مجموعه ورزشی چند منظوره، تلاش دارد با اجرای این طرح و با مشارکت دستگاه هایی چون وزارت خانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان، گامی موثر در افزایش سلامت شهروندان بردارد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان ورزش شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان ورزش شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ایجاد فضاهایی برای انجام فعالیت های بدنی کودکان در مناطق مختلف پایتخت با مساحت ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع و ارتفاع ۴ تا ۵ متر در این طرح پیش بینی شده است و در آن، فعالیت های ورزشی و تفریحی برای کودکان در ۷ تا ۱۰ ایستگاه قابل اجرا خواهد بود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.