تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۲ آبان ۹۹.::. ساعت : ۸:۵۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

نوشته اشرف بروجردی برای درگذشت داوود فیرحی

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین داوود فیرحی - پژوهشگر و استاد علوم سیاسی - را تسلیت گفت.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، متن پیام اشرف بروجردی به این شرح است:

«مِن َالمُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ماعاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِر ُو َمابَدَّلوا تَبدیلًا

سخنی با استاد فیرحی عزیز

استاد عزیز و گران‌قدرم؛ چگونه نبودنت را باور کنم در حالی‌که حضورت در جای جای این سرزمین نمایان است. هرگز نمی‌توانم آرامش کلامت، نگاه ژرف‌اندیشت و دریای معرفت وجودت را از یاد ببرم. این واژه‌ها را با خون دل و اشک غمبار برایت می‌نگارم، برای تو که فلسفه را با اخلاق، علم را با معرفت، تواضع را با ادب، زبان گویا را با شهامت، تدبیر را با اندیشه، مهربانی را با لبخند و دل‌نگرانی از فهم نادرست آموزه‌های دین اسلام را با زبان منطق به نمایش گذاشته بودی‌. اینک در میان ما نیستی و ما ناباورانه نبودنت را به نظاره نشسته‌ایم. اگرچه شاید آن زمان که در جبهه‌های نبرد با دشمن می‌جنگیدی و شیمیایی شدی وقت رفتنت بود، اما امروز دیگر، نبودنت ثلمه‌ای است که جبران آن محال است و شاگردانت که به عشق یادگیری از استاد شتابان به سویت می‌آمدند در بهت و حیرت‌اند که چگونه نبودنت را باور کنند، با خود می‌اندیشند که چرا زودتر از گوهر وجودت معرفتی نچیدند و تو را نشناختند اما تو استقرار در قرب خدایت را بر ماندنت در این سرای بی مقدار ترجیح دادی و چنین می‌سرایی که:

به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

تو در اعلی علیین متنعمی و ما در غم نبودنت ناآرام و دردمند:

هرگز نمیرد آن‌که دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده عالم دوام ما

عاش سعیداً و مات سعیداً هنیأ له»

حجت‌الاسلام و المسلمین داوود فیرحی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه‌های علوم ‌سیاسی و اندیشه سیاسی در اسلام بود که صبح روز چهارشنبه (۲۱ آبان‌ماه ۹۹) بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان لاله تهران درگذشت.

دیدگاه خود را به ما بگویید.