تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۲ آبان ۹۹.::. ساعت : ۶:۲۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

افشاگری آحارانوت از طرح رژیم صهیونیستی برای ترور یاسر عرفات با انفجار استادیوم بیروت

یک گزارش عبری‌زبان برای اولین بار نقشه اسرائیل برای ترور یاسر عرفات از طریق منفجر کردن سالن استادیوم فوتبال بیروت را فاش کرد.

به گزارش قائم آنلاین، به نوشته روزنامه”یدیعوت آحارونوت”، در این گزارش آمده است که رژیم صهیونیستی قصد داشت با منفجر کردن یک استادیوم فوتبال در بیروت، پایتخت لبنان، در ژانویه سال ۱۹۸۲، یاسر عرفات و تعدادی از رهبران سازمان آزادی‌بخش فلسطین را ترور کند اما در دقیقه نود منصرف شد.

این روزنامه نوشت، اسرائیل این عملیات را “المپیا” خوانده و هدف آن “منفجر کردن کامل سالن استادیوم فوتبال بیروت” بود.

این روزنامه فاش کرد، ماموران اطلاعاتی اسرائیل چندین کیلوگرم مواد منفجره را زیر صندلی‌ها پنهان کرده بودند و قرار بود سه خودروی بمب گذاری شده دیگر حامل دو تن مواد منفجره در نزدیکی سالن استادیوم قرار گیرند و با هجوم بازماندگان وحشت زده این خودروها با کنترل از راه دور منفجر و منجر به پایان خونین این عملیات شود.

آحارونوت نوشت، ایده این عملیات در پاسخ به کشته شدن یک اسرائیلی به نام حاران توسط سمیر القنطار، شهروند لبنانی بروز کرد. پیام روشن بود: ترور همه اعضای سازمان آزادی‌بخش فلسطین در لبنان.

بنا بر این گزارش، بن گال برای انجام این عملیات به مئیر داگان، افسر اسرائیلی متوسل شده بود. داگان از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ رئیس سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل “موساد” بود، اما روزنامه موقعیت وی در آن زمان را بیان نکرد.

این روزنامه افزود: بمب گذاری در استادیوم همه موافقت‌های لازم را کسب نکرد و عملیات المپیا در آخرین لحظه متوقف شد. بطوریکه طراحان آن نزد مناخم بگین، نخست وزیر وقت احضار شدند و وی در حالی که در بستر بیماری بود، تصمیم گرفت آن را لغو کند.

این روزنامه با اشاره به حمله اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲ گفت، پس ازگذشت نیم سال (از لغو عملیات) جنگ اول لبنان آغاز شد و این جنگ پس از تنها ۱۸ سال و با قربانیان بسیار به پایان رسید.

وی افزود: داگان تا زمان مرگش (۲۰۱۶) بر این باور بود که اسرائیل یک فرصت طلایی را از دست داد و گفت: اگر این موضوع تایید می‌شد ، رهبران سازمان آزادی‌بخش فلسطین آن روز از بازی خارج می‌شدند.

این روزنامه خاطرنشان کرد: یک واحد فوق سری به فرماندهی داگان با اطلاع رئیس ستاد ارتش، اما تقریباً بدون اطلاع بقیه اعضای ستاد کل و واحد اطلاعات، برای انجام حملات و عملیات جنگ چریکی و ترور فلسطینی‌ها تلاش کرده که بیشتر آنها از مناخم بگین، نخست وزیر وقت پنهان بود.

فلسطینی‌ها ۱۱ نوامبر شانزدهمین سالگرد درگذشت یاسر عرفات، رئیس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطین را زنده نگه داشتند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.