تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹.::. ساعت : ۶:۳۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

هیئت کبار علمای عربستان: اخوان‌المسلمین یک گروه تروریستی است

هیئت علمای عربستان در بیانیه‌ای گروه اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی منحرف خواند که نماینده راه و روش دین اسلام نیست و هدفش رسیدن به قدرت است.

به گزارش قائم آنلاین، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این هیئت در بیانیه‌ای اعلام کرد: گروه اخوان المسلمین یک گروه تروریستی است که نماینده راه روشن دین اسلام نیست بلکه اهداف حزبی خود را دنبال می‌کند که با هدایت‌های دین حنیف ما مغایرت دارد. این گروه تظاهر به دین کرده و تفرقه، فتنه انگیزی، خشونت و تروریسم را که با دین در تضاد است، دنبال می‌کند.

هیئت مذکور افزود: این گروه از زمان تاسیس هیچ گونه توجهی به عقیده اسلامی و قرآن و سنت نداشته بلکه هدف نهایی‌اش رسیدن به قدرت بوده است.

هیئت علمای ارشد عربستان روز سه‌شنبه تاکید کرد: اخوان المسلمین در رأس گروه‌هایی است که ما نسبت به آنها هشدار می‌دهیم، اخوان المسلمین یک گروه منحرف است که بر پایه منازعه با متولیان امر و مخالفت با حاکمان، فتنه انگیزی در کشورها، تضعیف همزیستی در یک میهن، توصیف کردن جوامع اسلامی به جاهلیت بنا شده است.

در این بیانیه ذکر شده است: هر آنچه بر وحدت در مقابل والیان امور مسلمانان تاثیر بگذارد، همچون اشاعه برخی شبهه‌ها و افکار یا تاسیس گروه‌های دارای بیعت و سازماندهی، یا دیگر اقدامات بر اساس قرآن و سنت حرام است.

در مقابل، گروه اخوان المسلمین به بیانیه هیئت علمای سعودی واکنش نشان داد و تاکید کرد که خوان المسلمین قطعا یک گروه دعوت کننده به اصلاح است و یک گروه تروریستی نیست.

طلعت فهمی، سخنگوی اخوان المسلمین تصریح کرد که این گروه که سال ۱۹۲۸ در مصر تاسیس شد، کاملاً از خشونت، تررویسم و تفرقه افکنی در امت به دور است و از زمان تاسیسش، گروهی دعوت کننده به اصلاح بوده که همواره با حکمت وموعظه حسنه و به دور از افراط یا تفریط، به سمت خداوند دعوت کرده است.

فهمی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با اشاره به اینکه اخوان المسلمین همه اتهاماتی را که هیئت علمای سعودی علیه آن مطرح کرده، رد می‌کند، تاکید کرد: روش و منش این گروه براساس کتاب خداوند و راه صحیح سنت و به دور از هرگونه تحریف و یا رادیکالیسم بوده و تاریخش و سابقه گروه گواه این موضوع است.

فهمی ادامه داد: اخوان المسلمین به طور کلی از خشونت و تروریسم به دور است و همواره قربانی خشونت و تروریسم نظام‌های دیکتاتوری بوده است.

وی تاکید کرد: این گروه همواره از عقیده صحیح اسلامی و آرمان‌های عادلانه امت اسلامی و در رأس آن آرمان فلسطین جانبداری کرده است.

فهمی در ادامه به سخنان علمای برجسته سعودی نظیر عبدالعزیز بن باز، بن جبرین، سفر الحوالی و کمیته دائم افتاء در عربستان (نهادی رسمی) که درباره اخوان المسلمین گفته بودند، استناد کرد.

وی افزود: آنها گفتند که اخوان المسلمین نزدیکترین گروه‌ها به حق، اهل سنت و جماعت و گروه‌های نجات‌دهنده است.

سخنگوی اخوان المسلمین در ادامه همه را به تلاش برای اتحاد امت اسلامی جهت اعتلای دین و دفاع از سنت نبوی و مبارزه با خطرات و نقشه‌هایی که در کمین امت اسلامی است، دعوت کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.