تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ آبان ۹۹.::. ساعت : ۷:۱۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

علی‌اف: مداخله طرف‌های دیگر در مناقشه قره‌باغ را نمی‌خواهیم

رئیس جمهوری آذربایجان تصریح کرد، کشورش نمی‌خواهد طرف‌های دیگری در درگیری منطقه قره باغ مداخله کنند.

به گزارش قائم آنلاین، الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در سخنانی به شبکه تلویزیونی ARD آلمان در پاسخ به این سوال که آیا باکو منتظر کمک ترکیه است یا خیر، گفت: انتظار مداخله کشور سومی را نداریم. امکان مداخله هیچ کشوری وجود ندارد، زیرا کشورهای اطراف ما همه شریک و دوستمان هستند.

وی افزود: ارمنستان طبق اطلاعات طرف آذربایجانی از کشورهای دیگر می‌خواهد در این درگیری‌ها شرکت کنند اما من مطمئن هستم که این مساله رخ نمی‌دهد.

علی‌اف تاکید کرد: این نزاع بین ما و ارمنستان است و همه باید از مداخله در آن پرهیز کنند. جنگنده‌های اف-۱۶ ترکیه در آذربایجان در این نزاع حضور ندارند.

پیش از این ارمنستان جمهوری آذربایجان را به کمک گرفتن از ارتش ترکیه و توانمندی‌های آن در عملیات نظامی خود در قره باغ متهم کرده بود. در حالی که باکو و آنکارا این اتهامات را رد و تاکید کردند که حمایت ترکیه از باکو ماهیت سیاسی دیپلماتیک و معنوی دارد و نظامی نیست.

علی‌اف گفت، کشورش آماده حضور بر سر میز مذاکرات با هدف حل این نزاع است اما مدت زمان این درگیری‌ها در قره باغ به ارمنستان بستگی دارد که سه توافق آتش‌بس در این منطقه را نقض کرده است.

وی ادامه داد: تنها ارمنستان است که می‌تواند با اعلام شکست خود و پیروزی ما و بعد از آن آزادسازی بخشی از اراضی (در قره باغ) توسط ما به این جنگ پایان دهد.

علی‌اف در ادامه گفت: این منطقه را به یک شکلی آزاد خواهیم کرد.

پیش از این نخست وزیر ارمنستان از رئیس جمهوری روسیه خواسته بود، پیرامون کمک به ارمنستان برای تضمین امنیت خود در سایه تداوم درگیری در قره باغ رایزنی کند.

رئیس‌جمهوری آذربایجان اعلام کرد، پنج منطقه اطراف قره‌باغ تحت کنترل ارتش این کشور درآمده است.

او افزود: ما همیشه پیشنهاد کرده و تعهد دائمی خود به طرح صلح را اعلام می‌کنیم و این اصول بر آزادسازی تدریجی اراضی اشغالی آذربایجان تکیه دارند. پنج منطقه در مرحله نخست و دو منطقه در مرحله دوم و امروز می‌توان گفت این پنج منطقه به طور کامل آزاد شده‌اند.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز امروز رهبری جمهوری آذربایجان را به نقض توافقنامه دست یافته در ۳۰ اکتبر در ژنو زیر نظر سازمان ملل متهم کرد که دو طرف بر اساس آن تعهد داده‌اند از هدف گیری غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی اجتناب کنند.

پاشینیان نوشت به رغم توافقنامه ژنو درباره عدم حمله به غیرنظامیان آذربایجان صبح امروز حملاتی را انجام داد و رهبری آذربایجان قادر به انجام تعهداتش نیست.

دیدگاه خود را به ما بگویید.