تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ آبان ۹۹.::. ساعت : ۱۲:۴۰ ب.ظ
فاقددیدگاه

دنیایی از خواص ماست موسیر برای قلب و دیابت!

فرزانه خدایاری پزشک متخصص تغذیه اظهار کرد: موسیر یکی از گیاهان و سبزیجات دورگه ای است که به سیر و پیاز شباهت بسیار زیادی و خواص درمانی مشابه زیادی نیز با این دو سبزی دارد.

به گزارش قائم آنلاین، فرزانه خدایاری پزشک متخصص تغذیه اظهار کرد: موسیر یکی از گیاهان و سبزیجات دورگه ای است که به سیر و پیاز شباهت بسیار زیادی و خواص درمانی مشابه زیادی نیز با این دو سبزی دارد.

خدایاری افزود: ترکیب ماست و موسیر با هم به عنوان ماست موسیر طرفداران زیادی دارد و مثل سایر سالادها، ترشی ها و دیگر سبزیجات کنار انواع غذاها سرو می شود.

او اضافه کرد: برگ های گیاه موسیر باریک و دراز و گل آن ارغوانی شکل است و پیاز آن با بویی کمتر از سیر و پیاز، خوراکی و قابل استفاده است.

این پزشک متخصص تغذیه در ادامه تصریح کرد: خواص موسیر بسیار زیاد است و از جمله مهمترین آن می توان به خواصی که در حیطه سلامت قلب دارد اشاره کرد و با کاهش کلسترول بد خون، خطر بروز تصلب شرائین، بیماری سرخرگ کورنری و همچنین خطر وقوع حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

خدایاری خاطرنشان کرد: مصرف موسیر با تنظیم سطح خون در بدن، باعث کنترل دیابت در افراد مختلف می شود و برای افراد دیابتی که باید سطح قند خون خود را کنترل کنند، بسیار مفید است.

او همچنین تاکید کرد: یکی دیگر از خواص شگفت انگیز مصرف موسیر کمک به داشتن وزنی مناسب و تناسب اندامی ایده آل است و برخی از مطالعات نشان می دهد که ترکیبات موجود در موسیر به جلوگیری از تجمع زیاد چربی کمک قابل توجهی می کند و درصد چربی بدن را کاهش می دهد.

این پزشک متخصص تغذیه اظهار کرد: مصرف موسیر خاصیت ضدمیکروبی دارد و تحقیقات انجام شده درباره برخی سبزیجات حاوی گوگرد نشان داده است که ترکیبات موسیر خواص متعدد ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس دارد.

خدایاری در ادامه تصریح کرد: از سبزیجاتی مثل موسیر در درمان سنتی بیماری هایی مثل سرماخوردگی، تب، سرفه و آنفلوانزا استفاده می شود و اثرات شفابخش بسیاری هم به دست می آید.

او اضافه کرد: از دیگر خواص سبزی موسیر می شود به خاصیت آن در افزایش سوخت و ساز خوب در بدن اشاره کرد و منبع سرشار از موادی مثل آهن، پتاسیم و مس است و این خواص نسبت به خواص مشابه آن در پیاز غنی تر است.

این پزشک متخصص تغذیه یادآور شد: استفاده از موسیر در رژیم غذایی، میزان انرژی بدن افراد را افزایش می دهد و در رشد و ترمیم بافت سلول ها تاثیرات مثبت فراوانی به جا می گذارد.

خدایاری تصریح کرد: تقویت قوای جنسی، افزایش دفع میزان ادرار، التیام بخشیدن به دردها و زخم های بدن و همچنین تسکین دهنده التهابات مختلف به ویژه التهابات طحال و کبد از دیگر خواص موسیر است.

او اضافه کرد: موسیر باعث تحریک آنزیم های گوارشی و بهبود هضم غذا و همچنین درمان زخم معده و سلامت دستگاه گوارش می شود و با وجود دارا بودن مقادیر بالای فیبری که در خود جا داده است، باعث بهبود حرکات روده و برای درمان بیماری یبوست بسیار مفید است.

این پزشک متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: ماست موسیر به عنوان یک غذای رژیمی با مقدار نانی که پزشک معالج تغذیه در رژیم غذایی مشخص می کند، شناخته شده است و اثرات معجزه آسای آن هم در صورت استمرار استفاده در رژیم لاغری قابل مشاهده خواهد بود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.